REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim
Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim

REKLAMA

REKLAMA

Jak skutecznie chronić środowisko naturalne a przy tym wykorzystywać unijne dotacje? Przed tym dylematem stanęli włodarze województwa zachodniopomorskiego i rozpisali konkurs, którego celem jest wybór najlepszych projektów wspierających gospodarkę odpadami komunalnymi.

Konieczność ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu jego degradacji jest tematem wiodącym w Unii Europejskiej. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom UE a także lokalnych społeczności, władze województwa zachodniopomorskiego stworzyły możliwość ubiegania się o unijne środki na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego. Projekty z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi są realizowane w ramach IV osi priorytetowej tego programu, a dokładnie w ramach działania 4.2. Do rozdysponowania podczas obecnego konkursu jest 20 mln zł, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pamiętajmy, że konkurs dotyczy wyłącznie projektów, które realizowane będą na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Za sprawną organizację konkursu, w tym nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiada służby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest w terminie od dnia 15 września 2010 r. do dnia 29 października 2010 r. do godz. 15:00.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy posiadający swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz partnerstwa takich podmiotów. Przez partnerstwo należy rozumieć realizację projektów inwestycyjnych przy udziale wszystkich partnerów, poprzedzone podpisaniem stosownego porozumienia w tej sprawie (umowa cywilno-prawna).

Przeczytaj także: Unijne staże dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych

Jakie projekty mogą otrzymać dotację?

W ramach Działania 4.2. wspierane będą projekty obsługujące do 150 tys. mieszkańców, zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego mające na celu usprawnienie systemu selektywnej zbiórki odpadów oraz zagospodarowanie odpadów selektywnie zebranych. Wsparcie otrzymają również projekty w zakresie infrastruktury i urządzeń służących zwiększeniu stopnia odzysku z odpadów komunalnych, a tym samym zmniejszeniu ilości odpadów oddawanych na składowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewiduje się możliwość wspierania projektów z zakresu m.in:

  • kompleksowych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi, które uwzględniają co najmniej selektywne zbieranie, przygotowanie odpadów do odzysku lub unieszkodliwiania oraz, o ile wynika to z planów gospodarki odpadami, instalacje do odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania, a także działania na rzecz likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów,
  • budowy, rozbudowy, przebudowy:
  • punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w szczególności odpadów niebezpiecznych, składowisk (wyłącznie jako element regionalnego zakładu zagospodarowania odpadów),
  • instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesów odzysku, w tym recyklingu,

Duże szanse na przyznanie unijnej dotacji mają projekty, które dotyczą demontażu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz przetwarzania odpadów z niego powstałych.

REKLAMA

- przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pozostałych po selektywnym zbieraniu odpadów zawierających odpady ulegające biodegradacji,
- instalacji do odzysku, w tym recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych lub
odpadów powstałych w wyniku ich przetwarzania
- instalacji do unieszkodliwiania odpadów komunalnych w procesach innych niż składowanie.

Szczegółowy wykaz typów projektów, które mogą być realizowane w ramach działania 4.2. przedstawiony został w dokumentacji konkursowej, w regulaminie przeprowadzania konkursu. Dokumentacja ta jest dostępna na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Polecamy serwis Dotacje

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Z Unii Europejskiej można otrzymać na realizację projektu z zakresu gospodarki odpadami nie więcej niż 75% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to, że pozostałą część tj. 25% oraz całość kwoty wydatków niekwalifikowanych beneficjent powinien pokryć we własnym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA