REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim
Unijne dotacje na gospodarowanie odpadami w województwie zachodniopomorskim

REKLAMA

REKLAMA

Jak skutecznie chronić środowisko naturalne a przy tym wykorzystywać unijne dotacje? Przed tym dylematem stanęli włodarze województwa zachodniopomorskiego i rozpisali konkurs, którego celem jest wybór najlepszych projektów wspierających gospodarkę odpadami komunalnymi.

Konieczność ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu jego degradacji jest tematem wiodącym w Unii Europejskiej. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom UE a także lokalnych społeczności, władze województwa zachodniopomorskiego stworzyły możliwość ubiegania się o unijne środki na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego. Projekty z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi są realizowane w ramach IV osi priorytetowej tego programu, a dokładnie w ramach działania 4.2. Do rozdysponowania podczas obecnego konkursu jest 20 mln zł, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pamiętajmy, że konkurs dotyczy wyłącznie projektów, które realizowane będą na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Za sprawną organizację konkursu, w tym nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiada służby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest w terminie od dnia 15 września 2010 r. do dnia 29 października 2010 r. do godz. 15:00.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy posiadający swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz partnerstwa takich podmiotów. Przez partnerstwo należy rozumieć realizację projektów inwestycyjnych przy udziale wszystkich partnerów, poprzedzone podpisaniem stosownego porozumienia w tej sprawie (umowa cywilno-prawna).

Przeczytaj także: Unijne staże dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych

Jakie projekty mogą otrzymać dotację?

W ramach Działania 4.2. wspierane będą projekty obsługujące do 150 tys. mieszkańców, zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego mające na celu usprawnienie systemu selektywnej zbiórki odpadów oraz zagospodarowanie odpadów selektywnie zebranych. Wsparcie otrzymają również projekty w zakresie infrastruktury i urządzeń służących zwiększeniu stopnia odzysku z odpadów komunalnych, a tym samym zmniejszeniu ilości odpadów oddawanych na składowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewiduje się możliwość wspierania projektów z zakresu m.in:

 • kompleksowych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi, które uwzględniają co najmniej selektywne zbieranie, przygotowanie odpadów do odzysku lub unieszkodliwiania oraz, o ile wynika to z planów gospodarki odpadami, instalacje do odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania, a także działania na rzecz likwidacji zagrożeń wynikających ze składowania odpadów,
 • budowy, rozbudowy, przebudowy:
 • punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w szczególności odpadów niebezpiecznych, składowisk (wyłącznie jako element regionalnego zakładu zagospodarowania odpadów),
 • instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesów odzysku, w tym recyklingu,

Duże szanse na przyznanie unijnej dotacji mają projekty, które dotyczą demontażu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz przetwarzania odpadów z niego powstałych.

REKLAMA

- przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pozostałych po selektywnym zbieraniu odpadów zawierających odpady ulegające biodegradacji,
- instalacji do odzysku, w tym recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych lub
odpadów powstałych w wyniku ich przetwarzania
- instalacji do unieszkodliwiania odpadów komunalnych w procesach innych niż składowanie.

Szczegółowy wykaz typów projektów, które mogą być realizowane w ramach działania 4.2. przedstawiony został w dokumentacji konkursowej, w regulaminie przeprowadzania konkursu. Dokumentacja ta jest dostępna na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Polecamy serwis Dotacje

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Z Unii Europejskiej można otrzymać na realizację projektu z zakresu gospodarki odpadami nie więcej niż 75% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Oznacza to, że pozostałą część tj. 25% oraz całość kwoty wydatków niekwalifikowanych beneficjent powinien pokryć we własnym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA