REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?
Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

REKLAMA

REKLAMA

Projekty inwestycyjne realizowane przez mikroprzedsiębiorców na terenie województwa małopolskiego będą mogły otrzymać unijną dotację w wysokości do 45% wydatków kwalifikowanych. Weryfikacja planowanych do poniesienia wydatków następuje już na etapie oceny wniosku o dofinansowanie i jest dokonywana w oparciu o dokumentację programową.

W ramach planowanego na przełom października i listopada naboru wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców nie wszystkie planowane koszty będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych. Refundacja kosztów, czyli zwrot już poniesionych wydatków będzie mogła nastąpić tylko w odniesieniu do poszczególnych kategorii wydatków i do określonej ich wysokości. Weryfikacja następuje na etapie oceny wniosku o dofinansowanie oraz wnioskowania o płatności po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 2.1.A Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) odbywa się w dniach od 22 października do 22 listopada br.
Podstawowym dokumentem regulującym kwestie kwalifikowania wydatków w projektach MRPO jest „Podręcznik kwalifikowania wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”.

Dowiedz się Jak wnioskować o dotację dla mikroprzedsiębiorców w województwie małopolskim?

Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, pod adresem: www.mcp.malopolska.pl.

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w MRPO

Aby wydatek poniesiony na realizację projektów mógł zostać uznany za kwaliifikowalny musi być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgodny z postanowieniami MRPO,
  • niezbędny dla wdrażania i realizacji projektu, bez niego projekt nie mógłby zostać zrealizowany,
  • efektywny, racjonalny i oszczędny,
  • poniesiony w okresie kwalifikowania wydatków,
  • należycie udokumentowany,
  • ujęty we wniosku o dofinansowanie projektu.

Kwalifikowalność wydatków w działaniu 2.1.A

Przygotowując dokumentację projektową dla naszego projektu musimy koniecznie pamiętać o jednej nadrzędnej zasadzie kwalifikowania wydatków obecnej w ramach tego konkursu. Otóż zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, tylko wydatki poniesione od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie mogą zostać objęte unijnym wsparciem. Innymi słowy najwcześniejszą datą kwalifikowania wydatków dla obecnego naboru wniosków jest dzień 22 października br. W ramach działania 2.1.A rodzaje wydatków kwalifikowanych są uzależnione od specyfiki danego projektu. Pomimo tego możemy mówić o 3 rodzajach wydatków kwalifikowalnych, które mogą wystąpić w projektach inwestycyjnych mikroprzedsiębiorców tj.:
- wydatki związane bezpośrednio z realizacją projektu,
- wydatki związane z zarządzaniem projektem i jego obsługą
- wydatki specyficzne dla niniejszego schematu.

Kategorie wydatków kwalifikowanych w działaniu 2.1.A

Mikroprzedsiębiorcy realizujący swoje projekty będą mogli otrzymać dofinansowanie na:

  • zakup nieruchomości zabudowanej do 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Do wydatków kwalifikowanych nie można zaliczyć kosztów wynagrodzenia pośrednika/agencji nieruchomości/podmiotu pośredniczącego w zakupie nieruchomości.

  • wydatki związane z robotami budowlanymi do 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Wydatki związane z zakupem nieruchomości oraz wydatki związane z robotami budowlanymi łącznie nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

  • zakup środków trwałych, które będą na stałe lub nie na stałe zainstalowane w projekcie, w tym zakup używanych środków trwałych, z zachowaniem szczegółowych zasad ich zakupu,

Polecamy ABC funduszy unijnych

Aby zakup używanych środków trwałych mógł być uznany jako wydatek kwalifikowany muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
- cena używanych aktywów nie przekracza ich wartości rynkowej
- sprzedający złoży oświadczenie określające zbywcę aktywów, miejsce i datę ich zakupu,
- beneficjent złoży oświadczenie, iż zakupiony przez niego środek spełnia określone wymogi bezpieczeństwa, środowiskowe, techniczne,
- środek trwały nie był współfinansowany z publicznych środków krajowych ani wspólnotowych w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania zakupu danego środka trwałego przez beneficjenta.

  • usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeśli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia objętego wsparciem, w wysokości maksymalnie 5% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,
  • koszt wdrażania systemów zarządzania w celu spełnienia wymagań europejskich norm ISO.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA