REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce

REKLAMA

REKLAMA

Teraz również najmniejsze firmy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w województwie małopolskim. Premiowane będą projekty polegające m.in. na rozbudowie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług. Na ten cel można otrzymać nawet do 400 tys. zł dotacji.

Możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji ze środków UE w zasadzie przesądza o popularności unijnych konkursów dla przedsiębiorców. Również w przypadku tego naboru należy się domyślać, że zapotrzebowanie mikroprzedsiębiorców na unijne środki przerośnie kilkakrotnie dostępną w ramach konkursu alokację, która wynosi ponad 30 mln zł. Tym nie mniej spora konkurencja nie powinna decydować o naszej rezygnacji z ubiegania się o te środki.

REKLAMA

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013

Konkurs, o którym piszę powyżej organizowany jest w ramach programu regionalnego. Takie programy są wdrażane na poziomie każdego z 16 województw. Za ich sprawną organizację odpowiadają marszałkowie województw, w tym przypadku marszałek województwa małopolskiego. W jego imieniu nabór wniosków prowadzi Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Krakowie. MCP jest miejscem gdzie przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji składają wymaganą dokumentację aplikacyjną.

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

REKLAMA

W zależności od programu regionalnego wsparcie unijne otrzymują rozmaite instytucje życia społeczno-gospodarczego. W zależności od potrzeb danego województwa unijna pomoc może zostać przeznaczona na infrastrukturę drogową, oświatę, kulturę, energetykę czy przedsiębiorczość. Poszczególne obszary wsparcia zostały rozpisane w formie tzw. osi priorytetowych oraz działań. Pomoc dla przedsiębiorców w województwie małopolskim jest dostępna w ramach II Osi priorytetowej „Gospodarka regionalnej szansy”. Najmniejsze firmy, czyli posługując się terminologią unijną – mikroprzedsiębiorcy mogą starać się o unijne fundusze w ramach działania 2.1. MRPO. 

Podstawowymi dokumentem obowiązującym podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie jest „Uszczegółowienie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”, w którym znajdziemy zasadnicze informacje dla ubieganych się o wsparcie, tj. rodzaje projektów, które mogą otrzymać unijną pomoc, minimalnej wartości projektów itd. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nawiązaniu do powyższego zapisu ubieganie się o unijną pomoc następuje na podstawie wniosku o dofinansowanie. Jest on składany w zgodzie z obowiązującym trybem i terminem naboru.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców prowadzony jest w terminie od 22 października do 22 listopada 2010 r. Musimy pamiętać, że złożenie dokumentacji po tym terminie spowoduje odrzucenie wniosku z możliwości ubiegania się o dotację w ramach tego konkursu.

Wniosek o dofinansowanie jest formularzem, za pomocą którego opisujemy nasz projekt, zakładane wskaźniki, efektywność finansową oraz trwałość. Do wniosku załączane są również załączniki tzn. dokumenty za pomocą którego oceniający mogą stwierdzić wiarygodność przedstawionych przez nas informacji. Po złożeniu wymaganej dokumentacji jest ona przedmiotem dokładnej analizy i oceny. Najlepsze wnioski spełniające wymagania konkursowe otrzymują unijną dotację. Przyjrzyjmy się zatem jakie szczegółowe wymagania postawili oceniający przed mikroprzedsiębiorcami podczas tegorocznego naboru wniosków.

Kto może ubiegać się o dotację unijną?

O dofinansowanie swoich przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach działania 2.1.A mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, którzy realizują swoje projekty na terenie województwa małopolskiego. W naborze wniosków mogą wziąć udział przedsiębiorstwa już istniejące na rynku, przy czym nie ma znaczenia jak długo taka firma już istnieje. Przedsiębiorstwa inne niż mikro- nie mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego naboru.

Zapoznaj się z ABC funduszy unijnych

Przedsiębiorstwo, którego roczne obroty nie przekraczają 2 mln EUR, ale które zatrudnia więcej niż 10 osób zostaje automatycznie wyłączone z możliwości otrzymania dotacji w ramach tego naboru. Zachowanie progu zatrudnienia jest tutaj obowiązkowe. Przynależność do MŚP jest weryfikowana na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie.

Należy również dodać, że w ramach tego naboru nie przewiduje się wsparcia dla wnioskodawców, którzy są ubezpieczeni w KRUS. Takie podmioty powinny szukać możliwości otrzymania unijnej dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, o którym piszę w innych artykułach.

W przypadku małopolskiego konkursu dla mikroprzedsiębiorców, pozostałe informacje dotyczące zasad naboru projektów opisałem w drugiej części artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA