Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce
Teraz również najmniejsze firmy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w województwie małopolskim. Premiowane będą projekty polegające m.in. na rozbudowie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług. Na ten cel można otrzymać nawet do 400 tys. zł dotacji.

Możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji ze środków UE w zasadzie przesądza o popularności unijnych konkursów dla przedsiębiorców. Również w przypadku tego naboru należy się domyślać, że zapotrzebowanie mikroprzedsiębiorców na unijne środki przerośnie kilkakrotnie dostępną w ramach konkursu alokację, która wynosi ponad 30 mln zł. Tym nie mniej spora konkurencja nie powinna decydować o naszej rezygnacji z ubiegania się o te środki.

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013

Konkurs, o którym piszę powyżej organizowany jest w ramach programu regionalnego. Takie programy są wdrażane na poziomie każdego z 16 województw. Za ich sprawną organizację odpowiadają marszałkowie województw, w tym przypadku marszałek województwa małopolskiego. W jego imieniu nabór wniosków prowadzi Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Krakowie. MCP jest miejscem gdzie przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji składają wymaganą dokumentację aplikacyjną.

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

W zależności od programu regionalnego wsparcie unijne otrzymują rozmaite instytucje życia społeczno-gospodarczego. W zależności od potrzeb danego województwa unijna pomoc może zostać przeznaczona na infrastrukturę drogową, oświatę, kulturę, energetykę czy przedsiębiorczość. Poszczególne obszary wsparcia zostały rozpisane w formie tzw. osi priorytetowych oraz działań. Pomoc dla przedsiębiorców w województwie małopolskim jest dostępna w ramach II Osi priorytetowej „Gospodarka regionalnej szansy”. Najmniejsze firmy, czyli posługując się terminologią unijną – mikroprzedsiębiorcy mogą starać się o unijne fundusze w ramach działania 2.1. MRPO. 

Podstawowymi dokumentem obowiązującym podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie jest „Uszczegółowienie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”, w którym znajdziemy zasadnicze informacje dla ubieganych się o wsparcie, tj. rodzaje projektów, które mogą otrzymać unijną pomoc, minimalnej wartości projektów itd. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl

W nawiązaniu do powyższego zapisu ubieganie się o unijną pomoc następuje na podstawie wniosku o dofinansowanie. Jest on składany w zgodzie z obowiązującym trybem i terminem naboru.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców prowadzony jest w terminie od 22 października do 22 listopada 2010 r. Musimy pamiętać, że złożenie dokumentacji po tym terminie spowoduje odrzucenie wniosku z możliwości ubiegania się o dotację w ramach tego konkursu.

Wniosek o dofinansowanie jest formularzem, za pomocą którego opisujemy nasz projekt, zakładane wskaźniki, efektywność finansową oraz trwałość. Do wniosku załączane są również załączniki tzn. dokumenty za pomocą którego oceniający mogą stwierdzić wiarygodność przedstawionych przez nas informacji. Po złożeniu wymaganej dokumentacji jest ona przedmiotem dokładnej analizy i oceny. Najlepsze wnioski spełniające wymagania konkursowe otrzymują unijną dotację. Przyjrzyjmy się zatem jakie szczegółowe wymagania postawili oceniający przed mikroprzedsiębiorcami podczas tegorocznego naboru wniosków.

Kto może ubiegać się o dotację unijną?

O dofinansowanie swoich przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach działania 2.1.A mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, którzy realizują swoje projekty na terenie województwa małopolskiego. W naborze wniosków mogą wziąć udział przedsiębiorstwa już istniejące na rynku, przy czym nie ma znaczenia jak długo taka firma już istnieje. Przedsiębiorstwa inne niż mikro- nie mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego naboru.

Zapoznaj się z ABC funduszy unijnych

Przedsiębiorstwo, którego roczne obroty nie przekraczają 2 mln EUR, ale które zatrudnia więcej niż 10 osób zostaje automatycznie wyłączone z możliwości otrzymania dotacji w ramach tego naboru. Zachowanie progu zatrudnienia jest tutaj obowiązkowe. Przynależność do MŚP jest weryfikowana na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie.

Należy również dodać, że w ramach tego naboru nie przewiduje się wsparcia dla wnioskodawców, którzy są ubezpieczeni w KRUS. Takie podmioty powinny szukać możliwości otrzymania unijnej dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, o którym piszę w innych artykułach.

W przypadku małopolskiego konkursu dla mikroprzedsiębiorców, pozostałe informacje dotyczące zasad naboru projektów opisałem w drugiej części artykułu.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.