REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce

REKLAMA

REKLAMA

O przyznanie bezzwrotnej dotacji ze środków unijnych mogą teraz ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy zamierzają zrealizować swój projekt na obszarze województwa małopolskiego. Drogą ku przyznaniu unijnej pomocy jest złożenie wniosku o dofinansowanie na zasadach określonych w dokumentacji konkursowej.

Unijna pomoc skierowana jest na działania, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. Nie ma tu mowy o dowolności – projekty które zamierzamy realizować przy współudziale środków europejskich muszą wpisywać się w ramy określone w dokumentacji programowej.

REKLAMA

Jakie projekty mogą otrzymać dotację unijną?

Projekty zgłaszane przez mikroprzedsiębiorców do dofinansowania w ramach działania 2.1.A powinny polegać w szczególności na:
- rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa,
- działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnieniu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej,
- zmianie wyrobu i usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług,
- modernizacji środków produkcji.

Dowiedz się także - Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Projekty te powinny przyczyniać się do poprawy konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw, poprzez unowocześnienie sposobu ich działania i oferty produktowej lub usługowej.

W ramach konkursu nie będą mogły uzyskać dofinansowania następujące rodzaje projektów:
- projekty dotyczące branży handlu (detalicznego i hurtowego) lub branży turystycznej,
- projekty mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż rok, polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz na wytworzeniu produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług,
- projekty polegające na wspólnych przedsięwzięciach technicznych i organizacyjnych, których efektem jest realizacja procesów biznesowych, obejmujących 3 lub więcej MŚP (tzw. Business-to-Business – B2B).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości mogę otrzymać unijną dotację?

REKLAMA

Maksymalny pułap wnioskowanej kwoty dofinansowania unijnego określony jest zawsze w dokumentacji konkursowej. Podawany jest zawsze w odniesieniu do wysokości kosztów kwalifikowanych w projekcie, tzn. takich które mogą zostać pokryte ze środków unijnych. Wszystkie koszty poniesione powyżej tego progu muszą zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta projektu. W przypadku konkursu dla działania 2.1.A. maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnych mikroprzedsiębiorcy wynosi 40%. 

Pułap dofinansowania może zostać podniesiony o 5 punktów procentowych (do 45%) dla przedsiębiorcy, którego projekt jest zlokalizowany na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości (mierzonym na poziomie powiatu) niższym niż 75% średniej dla województwa małopolskiego. Zalicza się do nich następujące powiaty: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski.

Potencjalni beneficjenci działania 2.1.A mogą wnioskować o przyznanie unijnej pomocy w wysokości co najmniej 40 tys. zł, ale nie większej niż 400 tys. zł. Pamiętajmy także, że wypłata środków unijnych następuje tu na zasadzie refundacji po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Polecamy serwis Mała firma

REKLAMA

Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt polegający na zakupie specjalistycznego sprzętu do swojego przedsiębiorstwa, dzięki czemu wzmocni swoją konkurencyjność na rynku. Aby taki zakup mógł być uznany za kwalifikowany musi nastąpić nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji organizującej konkurs. Zwrot kosztów zakupu urządzenia odbywa się na zasadzie refundacji, co oznacza wprost, że takie urządzenie musi zostać najpierw zakupione ze środków własnych przedsiębiorcy, a następnie wydatek ten w wysokości określonej w umowie o dofinansowanie zostanie zwrócony beneficjentowi projektu. Refundacja następuje na podstawie wniosku o płatność do którego należy załączyć faktury zakupu lub inne dokumenty równoważnej wartości księgowej.

Dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu, wzór wniosku o dofinansowanie, wzory załączników, wzór umowy o dofinansowanie projektu oraz instrukcja wypełniania wniosku oraz załączników jest dostępna na stronie internetowej organizatora konkursu, pod adresem: http://www.mcp.malopolska.pl , w zakładce „Aktualne konkursy”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA