Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część II
REKLAMA
REKLAMA
Unijna pomoc skierowana jest na działania, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. Nie ma tu mowy o dowolności – projekty które zamierzamy realizować przy współudziale środków europejskich muszą wpisywać się w ramy określone w dokumentacji programowej.
REKLAMA
Jakie projekty mogą otrzymać dotację unijną?
Projekty zgłaszane przez mikroprzedsiębiorców do dofinansowania w ramach działania 2.1.A powinny polegać w szczególności na:
- rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa,
- działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnieniu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej,
- zmianie wyrobu i usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług,
- modernizacji środków produkcji.
Dowiedz się także - Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?
Projekty te powinny przyczyniać się do poprawy konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw, poprzez unowocześnienie sposobu ich działania i oferty produktowej lub usługowej.
W ramach konkursu nie będą mogły uzyskać dofinansowania następujące rodzaje projektów:
- projekty dotyczące branży handlu (detalicznego i hurtowego) lub branży turystycznej,
- projekty mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż rok, polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz na wytworzeniu produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług,
- projekty polegające na wspólnych przedsięwzięciach technicznych i organizacyjnych, których efektem jest realizacja procesów biznesowych, obejmujących 3 lub więcej MŚP (tzw. Business-to-Business – B2B).
W jakiej wysokości mogę otrzymać unijną dotację?
REKLAMA
Maksymalny pułap wnioskowanej kwoty dofinansowania unijnego określony jest zawsze w dokumentacji konkursowej. Podawany jest zawsze w odniesieniu do wysokości kosztów kwalifikowanych w projekcie, tzn. takich które mogą zostać pokryte ze środków unijnych. Wszystkie koszty poniesione powyżej tego progu muszą zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta projektu. W przypadku konkursu dla działania 2.1.A. maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnych mikroprzedsiębiorcy wynosi 40%.
Pułap dofinansowania może zostać podniesiony o 5 punktów procentowych (do 45%) dla przedsiębiorcy, którego projekt jest zlokalizowany na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości (mierzonym na poziomie powiatu) niższym niż 75% średniej dla województwa małopolskiego. Zalicza się do nich następujące powiaty: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski.
Potencjalni beneficjenci działania 2.1.A mogą wnioskować o przyznanie unijnej pomocy w wysokości co najmniej 40 tys. zł, ale nie większej niż 400 tys. zł. Pamiętajmy także, że wypłata środków unijnych następuje tu na zasadzie refundacji po podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Polecamy serwis Mała firma
REKLAMA
Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt polegający na zakupie specjalistycznego sprzętu do swojego przedsiębiorstwa, dzięki czemu wzmocni swoją konkurencyjność na rynku. Aby taki zakup mógł być uznany za kwalifikowany musi nastąpić nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji organizującej konkurs. Zwrot kosztów zakupu urządzenia odbywa się na zasadzie refundacji, co oznacza wprost, że takie urządzenie musi zostać najpierw zakupione ze środków własnych przedsiębiorcy, a następnie wydatek ten w wysokości określonej w umowie o dofinansowanie zostanie zwrócony beneficjentowi projektu. Refundacja następuje na podstawie wniosku o płatność do którego należy załączyć faktury zakupu lub inne dokumenty równoważnej wartości księgowej.
Dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu, wzór wniosku o dofinansowanie, wzory załączników, wzór umowy o dofinansowanie projektu oraz instrukcja wypełniania wniosku oraz załączników jest dostępna na stronie internetowej organizatora konkursu, pod adresem: http://www.mcp.malopolska.pl , w zakładce „Aktualne konkursy”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.