REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce

REKLAMA

REKLAMA

O przyznanie bezzwrotnej dotacji ze środków unijnych mogą teraz ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy zamierzają zrealizować swój projekt na obszarze województwa małopolskiego. Drogą ku przyznaniu unijnej pomocy jest złożenie wniosku o dofinansowanie na zasadach określonych w dokumentacji konkursowej.

Unijna pomoc skierowana jest na działania, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. Nie ma tu mowy o dowolności – projekty które zamierzamy realizować przy współudziale środków europejskich muszą wpisywać się w ramy określone w dokumentacji programowej.

REKLAMA

Jakie projekty mogą otrzymać dotację unijną?

Projekty zgłaszane przez mikroprzedsiębiorców do dofinansowania w ramach działania 2.1.A powinny polegać w szczególności na:
- rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa,
- działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego,
- zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnieniu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej,
- zmianie wyrobu i usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług,
- modernizacji środków produkcji.

Dowiedz się także - Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Projekty te powinny przyczyniać się do poprawy konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw, poprzez unowocześnienie sposobu ich działania i oferty produktowej lub usługowej.

W ramach konkursu nie będą mogły uzyskać dofinansowania następujące rodzaje projektów:
- projekty dotyczące branży handlu (detalicznego i hurtowego) lub branży turystycznej,
- projekty mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż rok, polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz na wytworzeniu produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług,
- projekty polegające na wspólnych przedsięwzięciach technicznych i organizacyjnych, których efektem jest realizacja procesów biznesowych, obejmujących 3 lub więcej MŚP (tzw. Business-to-Business – B2B).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości mogę otrzymać unijną dotację?

REKLAMA

Maksymalny pułap wnioskowanej kwoty dofinansowania unijnego określony jest zawsze w dokumentacji konkursowej. Podawany jest zawsze w odniesieniu do wysokości kosztów kwalifikowanych w projekcie, tzn. takich które mogą zostać pokryte ze środków unijnych. Wszystkie koszty poniesione powyżej tego progu muszą zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta projektu. W przypadku konkursu dla działania 2.1.A. maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla pojedynczego projektu inwestycyjnych mikroprzedsiębiorcy wynosi 40%. 

Pułap dofinansowania może zostać podniesiony o 5 punktów procentowych (do 45%) dla przedsiębiorcy, którego projekt jest zlokalizowany na terenie powiatu o wskaźniku przedsiębiorczości (mierzonym na poziomie powiatu) niższym niż 75% średniej dla województwa małopolskiego. Zalicza się do nich następujące powiaty: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski.

Potencjalni beneficjenci działania 2.1.A mogą wnioskować o przyznanie unijnej pomocy w wysokości co najmniej 40 tys. zł, ale nie większej niż 400 tys. zł. Pamiętajmy także, że wypłata środków unijnych następuje tu na zasadzie refundacji po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Polecamy serwis Mała firma

REKLAMA

Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt polegający na zakupie specjalistycznego sprzętu do swojego przedsiębiorstwa, dzięki czemu wzmocni swoją konkurencyjność na rynku. Aby taki zakup mógł być uznany za kwalifikowany musi nastąpić nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie do instytucji organizującej konkurs. Zwrot kosztów zakupu urządzenia odbywa się na zasadzie refundacji, co oznacza wprost, że takie urządzenie musi zostać najpierw zakupione ze środków własnych przedsiębiorcy, a następnie wydatek ten w wysokości określonej w umowie o dofinansowanie zostanie zwrócony beneficjentowi projektu. Refundacja następuje na podstawie wniosku o płatność do którego należy załączyć faktury zakupu lub inne dokumenty równoważnej wartości księgowej.

Dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu, wzór wniosku o dofinansowanie, wzory załączników, wzór umowy o dofinansowanie projektu oraz instrukcja wypełniania wniosku oraz załączników jest dostępna na stronie internetowej organizatora konkursu, pod adresem: http://www.mcp.malopolska.pl , w zakładce „Aktualne konkursy”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA