Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji – cz. 2
REKLAMA
REKLAMA
Jak liczyć obrót?
Co zaliczamy do obrotu? Tylko i wyłącznie przychody, czy może potrącamy koszty? W polskim porządku prawnym nie ma uniwersalnej i oficjalnej definicji. Można jednak przyjąć, że jest to suma przychodów przedsiębiorcy, po odliczeniu udzielonych mu rabatów i tym podobnych obniżek oraz wszelkich podatków. Wielkość obrotu zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne tego typu dodatki, jeśli mają one wpływ na kształtowanie się ceny.
REKLAMA
Zobacz także: Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji - cz. 1
Przeliczenie obrotu na walutę euro
Przepisy, dotyczące koncentracji wskazują obrót przedsiębiorców, liczony według waluty euro. Jednak skoro przy obliczaniu obrotu należy brać pod uwagę tylko dochód, uzyskany na terytorium Polski, konieczne jest przeliczenie tej sumy na euro. Aby uniknąć niekorzystnych wahań, wynikających ze zmian w kursach, przyjęto, że odpowiednim kursem wymiennym jest średni kurs euro ogłoszony przez NBP w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok zgłoszenia zamiaru koncentracji. Tabele kursów średnich dostępne są na stronie NBP.
Polecamy serwis: Kursy walut
W przypadku innych walut niż złoty (np. jeśli przedsiębiorca liczy obrót we frankach szwajcarskich lub dolarach), należy je najpierw przeliczyć na złote, a następnie na euro wg wskazanych powyżej zasad.
Sposób obliczania obrotu w zależności od rodzaju koncentracji
W praktyce istnieją dwa szczególne sposoby obliczania obrotu. Stanowią one swojego rodzaju wyjątek i zależą od rodzaju koncentracji.
- Jeśli planowana koncentracja ma dotyczyć przejęcia części mienia danego przedsiębiorstwa, przy obliczaniu obrotu na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji należy brać pod uwagę tylko dochody, uzyskane przez tą część.
- Natomiast w przypadku koncentracji, polegającej na przejęciu zarządzania funduszem inwestycyjnym lub emerytalnym, jako obrót przyjmuje się sumę przychodów towarzystw funduszy inwestycyjnych lub towarzystw emerytalnych oraz kwoty aktywów netto zarządzanych przez nie funduszy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.