| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji

Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji

Przepisy regulujące możliwość koncentracji przedsiębiorców obejmują przede wszystkim obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji oraz współdziałania z Urzędem w tego typu sprawach. Tak jak każdy obowiązek – i ten podlega określonym sankcjom, które mogą być nakładane w drodze decyzji Prezesa UOKiK.

Kary pieniężne

Kary pieniężne są podstawowym rodzajem sankcji. Jednak nałożenie tego typu kary leży w kwestii uznania Prezesa Urzędu, który nie jest zobligowany do stosowania takich sankcji. Oczywiście to, czy Prezes nałoży na przedsiębiorcę karę zwykle zależy od jego postawy, charakteru naruszenia, winy, umyślności działania i wielu innych czynników. 

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Kary pieniężne można podzielić na dwa rodzaje:

  1.  Wynikające z naruszenia przepisów materialnych – a zatem za przeprowadzenie koncentracji bez zgłoszenia takiego zamiaru lub bez zgody Prezesa Urzędu, udzielenie nieprawdziwych danych i informacji, odmowa współpracy z UOKiK itp.;
  2.  Jako środek przymusu – na przykład w celu wykonania decyzji wydanej przez Prezesa, zastosowania wyroków sądowych itp. Do tej grupy zaliczymy także sankcje za nieudzielenie niezbędnych informacji w terminie.

Zobacz też: Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji

Kary pieniężne wpływają do budżetu państwa. Numer rachunku bankowego jest podany w treści decyzji, a wpłaty należy dokonać w terminie 14 dni od jej otrzymania. 

Kary niepieniężne

Jeśli decyzja została wydana na podstawie fałszywych danych lub przedsiębiorca nie wywiązał się z dodatkowych warunków, które był zobowiązany spełnić, Prezes UOKiK może cofnąć swoją decyzję. Wówczas przedsiębiorca jest zobowiązany do przywrócenia stanu poprzedniego. Taka sama sankcja obowiązuje przedsiębiorców, którzy dokonali koncentracji bez zgody Prezesa. 

Jeśli Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentrację, w której zobowiązał przedsiębiorców do wyzbycia się kontroli nad jednym z przedsiębiorstw w określonym terminie, a oni nie zrealizowali tych wymagań, Prezes po upływie określonego czasu może cofnąć zgodę. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do cofnięcia koncentracji. 

Jeśli przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe, Prezes UOKiK nakłada na przedsiębiorców kolejne zobowiązania, np. może im nakazać wyzbycia się części mienia. 

Od decyzji nakładającej karę służy odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »