REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji

Martyna Wosion
Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji
Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy regulujące możliwość koncentracji przedsiębiorców obejmują przede wszystkim obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji oraz współdziałania z Urzędem w tego typu sprawach. Tak jak każdy obowiązek – i ten podlega określonym sankcjom, które mogą być nakładane w drodze decyzji Prezesa UOKiK.

Kary pieniężne

Kary pieniężne są podstawowym rodzajem sankcji. Jednak nałożenie tego typu kary leży w kwestii uznania Prezesa Urzędu, który nie jest zobligowany do stosowania takich sankcji. Oczywiście to, czy Prezes nałoży na przedsiębiorcę karę zwykle zależy od jego postawy, charakteru naruszenia, winy, umyślności działania i wielu innych czynników. 

REKLAMA

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Kary pieniężne można podzielić na dwa rodzaje:

  1.  Wynikające z naruszenia przepisów materialnych – a zatem za przeprowadzenie koncentracji bez zgłoszenia takiego zamiaru lub bez zgody Prezesa Urzędu, udzielenie nieprawdziwych danych i informacji, odmowa współpracy z UOKiK itp.;
  2.  Jako środek przymusu – na przykład w celu wykonania decyzji wydanej przez Prezesa, zastosowania wyroków sądowych itp. Do tej grupy zaliczymy także sankcje za nieudzielenie niezbędnych informacji w terminie.

Zobacz też: Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji

Kary pieniężne wpływają do budżetu państwa. Numer rachunku bankowego jest podany w treści decyzji, a wpłaty należy dokonać w terminie 14 dni od jej otrzymania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary niepieniężne

REKLAMA

Jeśli decyzja została wydana na podstawie fałszywych danych lub przedsiębiorca nie wywiązał się z dodatkowych warunków, które był zobowiązany spełnić, Prezes UOKiK może cofnąć swoją decyzję. Wówczas przedsiębiorca jest zobowiązany do przywrócenia stanu poprzedniego. Taka sama sankcja obowiązuje przedsiębiorców, którzy dokonali koncentracji bez zgody Prezesa. 

Jeśli Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentrację, w której zobowiązał przedsiębiorców do wyzbycia się kontroli nad jednym z przedsiębiorstw w określonym terminie, a oni nie zrealizowali tych wymagań, Prezes po upływie określonego czasu może cofnąć zgodę. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do cofnięcia koncentracji. 

Jeśli przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe, Prezes UOKiK nakłada na przedsiębiorców kolejne zobowiązania, np. może im nakazać wyzbycia się części mienia. 

Od decyzji nakładającej karę służy odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA