Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji
REKLAMA
REKLAMA
Kary pieniężne
Kary pieniężne są podstawowym rodzajem sankcji. Jednak nałożenie tego typu kary leży w kwestii uznania Prezesa Urzędu, który nie jest zobligowany do stosowania takich sankcji. Oczywiście to, czy Prezes nałoży na przedsiębiorcę karę zwykle zależy od jego postawy, charakteru naruszenia, winy, umyślności działania i wielu innych czynników.
REKLAMA
Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Kary pieniężne można podzielić na dwa rodzaje:
- Wynikające z naruszenia przepisów materialnych – a zatem za przeprowadzenie koncentracji bez zgłoszenia takiego zamiaru lub bez zgody Prezesa Urzędu, udzielenie nieprawdziwych danych i informacji, odmowa współpracy z UOKiK itp.;
- Jako środek przymusu – na przykład w celu wykonania decyzji wydanej przez Prezesa, zastosowania wyroków sądowych itp. Do tej grupy zaliczymy także sankcje za nieudzielenie niezbędnych informacji w terminie.
Zobacz też: Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji
Kary pieniężne wpływają do budżetu państwa. Numer rachunku bankowego jest podany w treści decyzji, a wpłaty należy dokonać w terminie 14 dni od jej otrzymania.
Kary niepieniężne
REKLAMA
Jeśli decyzja została wydana na podstawie fałszywych danych lub przedsiębiorca nie wywiązał się z dodatkowych warunków, które był zobowiązany spełnić, Prezes UOKiK może cofnąć swoją decyzję. Wówczas przedsiębiorca jest zobowiązany do przywrócenia stanu poprzedniego. Taka sama sankcja obowiązuje przedsiębiorców, którzy dokonali koncentracji bez zgody Prezesa.
Jeśli Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na koncentrację, w której zobowiązał przedsiębiorców do wyzbycia się kontroli nad jednym z przedsiębiorstw w określonym terminie, a oni nie zrealizowali tych wymagań, Prezes po upływie określonego czasu może cofnąć zgodę. Przedsiębiorcy będą zmuszeni do cofnięcia koncentracji.
Jeśli przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe, Prezes UOKiK nakłada na przedsiębiorców kolejne zobowiązania, np. może im nakazać wyzbycia się części mienia.
Od decyzji nakładającej karę służy odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.