REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczne przetargi zapewnią konkurencję

System udzielania kontraktów publicznych ma być przyjazny dla małych i średnich przedsiębiorców.

Publiczne odtwarzanie muzyki kosztuje

ZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych za korzystanie z utworów. Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie utwory muszą uiszczać opłaty do ZAiKS. O uiszczanie opłat mogą upomnieć się także inne organizacje.

Można zaskarżyć wykreślenie hipoteki po upadłości

Na postanowienie o niedopuszczalności wpisu hipoteki lub zastawu po ogłoszeniu upadłości dłużnika będzie przysługiwać zażalenie. Wpis hipoteki będzie dopuszczalny, jeśli taki wniosek został złożony co najmniej na sześć miesięcy przed wnioskiem o upadłość.

Firmy szukały w marcu ponad 100 tys. pracowników

W ciągu ostatniego miesiąca status bezrobotnego straciło 72 tys. osób.

REKLAMA

Dla sprzedaży bezpośredniej ratunkiem staje się internet

W 2007 roku wartość rynku sprzedaży bezpośredniej wzrosła tylko o 5 proc., do 2 mld zł. W tym samym czasie obroty w całym handlu spożywczym wzrosły aż o prawie 15 proc.

Gospodarka może nie sprostać optymizmowi konsumentów

Wskaźniki optymizmu konsumentów są wysokie - z jednej strony to dobrze, bo wysoka konsumpcja gwarantuje szybki wzrost PKB, z drugiej strony może być to zagrożeniem dla stabilności gospodarki.

Dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli

 40 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o ustanowieniu 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy zebrał komitet inicjatywy ustawodawczej.

Firma sama wybiera doradcę zawodowego

To pracodawca decyduje, czy doradca zawodowy, odpowiedzialny m.in. za podział środków na rehabilitację pracowników, posiada odpowiednie kwalifikacje.

REKLAMA

Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Pracodawcy wciąż nieterminowo udzielają urlopów wypoczynkowych - stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy podczas ubiegłorocznych kontroli.

MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

W tym tygodniu ogłoszone zostaną terminy konkursów na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka - zapowiada Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Duże sklepy podnoszą pensje i zatrudniają obcokrajowców

Duże sieci handlowe nie mają wyjścia - coraz częściej sklepowych kas nie ma kto obsługiwać. Podwyżki płac nie zawsze wystarczają - czasem trzeba sprowadzać pracowników z zagranicy.

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.

Polskie firmy budowlane mogą płacić mniej

Wykonując zamówienia w Niemczech, polscy podwykonawcy nie muszą stosować się do stawek minimalnych wynagrodzeń ustalonych w obowiązujących tam układach zbiorowych.

Sprzedaż alkoholu w internecie jest nielegalna

Za sprzedawanie alkoholu w sieci można stracić zezwolenie nawet na trzy lata. Przepisy pozwalają wyłącznie na handel trunkami w tradycyjnych sklepach. KIG domaga się szybkiego znowelizowania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Pracodawca nie może narzucać pracownikom terminu utworzenia rady

Już od półtora tygodnia w firmach zatrudniających powyżej 50 osób pracownicy i związki zawodowe mogą powoływać rady pracowników.

Co czwarta firma budowlana zatrudnia na czarno

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła ponad 1,2 tys. przypadków nielegalnego zatrudnienia na budowach.

Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastąpi Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej. Inspektoraty w województwach będą koordynowały plany kontroli.

Pracownicy stosują nowe formy nacisku na firmy

Coraz więcej pracowników zapowiada protesty. Firmy nie mogą badać legalności akcji strajkowych. Nowy kodeks pracy zmieni zasady sporów zbiorowych.

Firmy chcą zwrotu kosztów

Pracodawcy chcą, aby pomoc na zatrudnianie osób niepełnosprawnych obejmowała także koszty administracyjne i związane z dokumentacją pracowniczą.

Wyższa stawka na papierosy

Od jutra minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie do 181,72 zł za każde 1000 sztuk.

Sprawdzony podatnik będzie zalegalizowany

Trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą instytucję sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorca miałby być m.in. informowany o kontroli fiskusa na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Mimo że przepisy nie przewidują takiej instytucji, dzięki wytycznym MF firmy są od dwóch lat zawiadamiane o kontrolach.

Małym firmom może być trudno szkolić pracowników

Małe firmy mimo refundacji z Funduszu Pracy kosztów, jakie poniosą na szkolenia starszych pracowników, mogą nie być nimi zainteresowane. Trudno będzie im znaleźć zmienników na miejsce szkolących się pracowników.

Obniżki stóp możliwe dopiero w połowie 2009 roku

Konieczna jest kolejna podwyżka stóp procentowych już w kwietniu, a potem po kilku miesiącach być może kolejna. Obniżki są możliwe, jeśli inflacja spadnie, a perspektywy wzrostu gospodarczego będą się pogarszać.

Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Prawie jedna trzecia urządzeń AGD sprowadzanych do Polski nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń.

Firmy i ubezpieczeni będą mogli dłużej dopominać się o nadpłacone do ZUS składki

Osoby, za które firmy na początku reformy emerytalnej wpłaciły do ZUS za dużo składek, będą mogły domagać się ich zwrotu. Muszą jednak wystąpić z wnioskiem do ZUS w ciągu najbliższego roku.

Będzie więcej średnich firm

Ministerstwo Gospodarki chce rozszerzyć grupę małych i średnich przedsiębiorstw i zaliczyć do niej również te, które zatrudniają od 250 do 500 osób.

Od 2009 roku do 20 tygodni wydłuży się urlop macierzyński

Firmy zatrudniające rodziców wracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych przez trzy lata nie będą opłacać za nich składek do FP i FGŚP.

Zamawiający łatwiej poprawią błędy

Firmy odzyskają prawo do odwołań przy mniejszych zamówieniach. Zamawiający będą mogli zmieniać kryteria oceny ofert.

Hipermarkety będą miały mniejsze zyski, więc zapłacą mniej podatków

Po ostatniej fali przejęć i fuzji większość dużych sieci handlowych nie będzie wykazywać zysków, a tym samym nie będzie płacić podatku dochodowego.

W marcu inflacja zwolniła, ale tylko na chwilę

Resort finansów szacuje, że inflacja w marcu nieco spadła, do 4,1 proc. rok do roku z 4,2 proc. w lutym. Już w kwietniu ceny będą rosły szybciej.

Nowy podatnik stosuje zasady amortyzacji rozpoczęte przez spółkę

Podatnik, który podjął działalność w ciągu trzech lat od rozwiązania spółki cywilnej, stosuje zasady amortyzacji rozpoczęte przez spółkę.

Mocny złoty nie szkodzi eksportowi

Relacja deficytu bieżącego do PKB na koniec roku powinna kształtować się na poziomie 4,5-5 proc. Zależeć będzie od tego, jak zaburzenia na globalnych rynkach wpłyną na głównych partnerów handlowych Polski.

Po przekształceniu powstaje przychód

W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową u wspólników może powstać przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Rząd przywróci mniejszym firmom prawo do odwołań

Zamawiający będzie mógł zmienić wszystkie elementy specyfikacji i łatwiej poprawiać omyłki w ofertach.

Brak refundacji składek można zaskarżyć do sądu

Pracodawcy i niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą złożyć do sądu administracyjnego skargę na bezczynność PFRON, jeśli fundusz nie wypłaca w terminie refundacji składek ZUS.

Wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Firmy będą zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości po przekroczeniu progu przychodów 1,2 mln euro. Dziś limit ten wynosi 800 tys. euro.

Pięcioletni zakaz za sprzedaż piwa nieletnim

Osobie prowadzącej pub, która sprzeda nieletniemu piwo, będzie groził pięcioletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast reklamy piwa w telewizji będzie można emitować wyłącznie w godz. 23.00-6.00.

Pracodawca dofinansuje urlop za granicą

Pracodawcy nie będą już mieć wątpliwości, czy mogą dofinansowywać pracownikom zagraniczne wczasy. Posłowie przegłosowali zmianę w ustawie o funduszu socjalnym.

Zmienią się zasady korygowania dokumentów przez ZUS

ZUS będzie mógł samodzielnie korygować wysokość składek obliczonych za pracownika przez firmę.

Polskim firmom grożą kary za delegowanych pracowników

Jeśli przedsiębiorca, który w praktyce nie prowadzi w Polsce działalności, opłaca do ZUS składki za delegowanego pracownika, łamie przepisy unijne. Zagraniczny organ rentowy może wtedy pobrać od niego zaległe składki z odsetkami.

Sporządzenie sprawozdania

 Do 31 marca spółki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny zakończyć sporządzanie jednostkowych sprawozdań finansowych i przedłożyć je do zatwierdzenia odpowiednim organom.

Podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Podniesienie z 800 tys. euro do 1 mln 200 tys. euro limitu obrotów, po przekroczeniu którego firmy będą musiały prowadzić tzw. pełną księgowość, zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Cztery dni na roczny CIT

Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, składają do 31 marca roczny CIT. Jeśli sporządzają sprawozdanie finansowe, powinny przekazać je w ciągu 10 dni od zatwierdzenia.

Wypłata odszkodowań cywilnych dla pracowników może doprowadzić do upadłości firm

 Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. bezprawnie zwolnieni pracownicy będą mogli żądać od pracodawcy odszkodowania nie tylko na podstawie kodeksu pracy, ale także prawa cywilnego. W ten sposób będą mogli liczyć na wyższą rekompensatę z tytułu bezprawnego rozwiązania stosunku pracy?

Kredyt dla firmy nawet w 24 godziny

Banki upraszczają proces przyznawania kredytów firmom oraz skracają czas oczekiwania na decyzję.

Szkolenie od firmy nie jest przychodem pracownika

Szkolenia związane z wykonywaniem pracy nie są przychodem pracownika. Zwolnienie z podatku szkoleń osób zatrudnionych nie zależy od akredytacji MEN. Firma zaliczy do kosztów wydatek na szkolenie związane z pracą pracownika.

Licencja nie ogranicza działalności

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami powinna być traktowana jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Pieniądze dla przedsiębiorców: PARP ogłosi dwa konkursy w roku

Dotacje na inwestycje w Programie Innowacyjna Gospodarka będą dzielone w przećwiczony już sposób, czyli w konkursach zamkniętych.

6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

Fundusz Pracy zapłaci pracodawcy 5799,6 zł za szkolenie pracownika po 45 roku życia. Stypendium szkoleniowe dla bezrobotnego po 50 roku życia wzrośnie z 107 zł do 1103,2 zł. Firmy, które zatrudnią bezrobotnego po 50 roku życia, nie będą przez rok opłacać składek do FP i FGŚP.

Zwolnienia nie umożliwią likwidacji rady

Rady pracowników będą mogły działać nawet wtedy, gdy liczba zatrudnionych w firmie spadnie poniżej 50 osób.

REKLAMA