| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Województwo małopolskie przyspiesza start dotacji z UE

Województwo małopolskie przyspiesza start dotacji z UE

Do podziału z unijnych dotacji w Małopolsce będzie w tym roku ok. 24 mln euro, a wsparcie może wynieść maksymalnie 40 proc. kosztów inwestycji.


Małopolska przyspiesza start unijnych dotacji dla przedsiębiorców. Z wcześniejszych zapowiedzi urzędu marszałkowskiego wynikało, że pierwsze konkursy miały wystartować jesienią. Ten termin został przesunięty na czerwiec.

- Dziś ogłosimy pierwszy konkurs na dotacje dla przedsiębiorców z małopolskiego programu regionalnego. Nabór rozpocznie się 9 czerwca i potrwa miesiąc - mówi GP Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, instytucji, która będzie dystrybuowała fundusze unijne dla firm w województwie małopolskim.

W tym roku odbędą się trzy konkursy na bezpośrednie dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców. Oprócz czerwcowego naboru dla małych firm (zatrudniających od 10 do 50 pracowników), w połowie września ruszy nabór na unijne wsparcie dla mikroprzedsiębiorców. Urząd marszałkowski zdecydował, że zostanie w nich rozdysponowanych 20 proc. środków, które zostały przeznaczone na wspieranie przedsiębiorczości w programie regionalnym. Będzie to - odpowiednio - 11,7 mln euro oraz 8,2 mln euro. Natomiast w grudniu ruszy konkurs na dotacje na inwestycje przedsiębiorstw w sferze badawczo-rozwojowej. Budżet pierwszego konkursu to prawie 4 mln euro.

- Dobierając terminy, sugerowaliśmy się zainteresowaniem konkretnymi dotacjami ze strony przedsiębiorców - mówi Rafał Solecki.

Dodaje, że nabór dla średnich przedsiębiorstw (zatrudniających od 50 do 250 pracowników) odbędzie się w II kwartale 2009 r.

Przemysław Sulich, prezes krakowskiej firmy doradczej A1 Europe, zwraca uwagę na to, że władze małopolskie zdecydowały się ograniczyć wielkości dotacji dla firm.

- Ta sama inwestycja może uzyskać wyższe wsparcie ze środków unijnych, jeśli będzie o nie starała się w ramach programów krajowych lub z programów regionalnych sąsiednich województw - podkreśla.

Chodzi o ograniczenie wysokości dotacji do 40 proc. kosztów inwestycji. Przedstawiciele regionu twierdzą, że to decyzja przemyślana. Dzięki niej unijne pieniądze mają trafić do większej liczby firm.

24 mln euro dostaną w tym roku przedsiębiorcy z Małopolski

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »