REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus będzie zwracać nadpłacony podatek

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy regulującej zasady zwrotu nadpłaty akcyzy na samochody osobowe.

Zmiana prawa

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa wprowadza jednolite zasady zwrotu części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Zwrot dotyczy aut sprowadzonych z zagranicy w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r., które w chwili nabycia były starsze niż dwa lata. Zgodnie z ustawą podatnicy mogą odzyskać różnicę między kwotą akcyzy zapłaconą w momencie nabycia samochodu, a kwotą akcyzy zawartą w cenie samochodu podobnego typu pojazdu użytkowanego w Polsce. Wszczęcie postępowania o rozpatrzenie zwrotu nadpłaty może być przeprowadzone jedynie na wniosek podatnika.

- Ustawa z pewnością ucieszy tych podatników, którzy sprowadzili po wejściu Polski do Unii Europejskiej upragnione auto i uiścili podatek akcyzowy - mówi Mirosław Stanisławski, doradca podatkowy, prezes Blue Tax Group. Ekspert zwraca jednocześnie uwagę, że niektóre z proponowanych rozwiązań mogą jednak zniechęcić podatników do składania wniosku o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym.

- Już sam sposób ustalania nadpłaty podatku akcyzowego jest systemem skomplikowanym, bo opartym na badaniu średniej rynkowej ceny samochodu. Badanie wartości rynkowej pojazdu jest wysoce nieobiektywne, a jednocześnie jest metodą kosztowną - twierdzi Mirosław Stanisławski. Ekspert zwraca także uwagę, że składający wniosek niejako sam wskaże aparatowi skarbowemu dysproporcje w wycenie samochodu, który wcześniej był zgłoszony do odprawy celnej.

REKLAMA

- Należy zauważyć, że jeśli samochód był odprawiany w cenie zbliżonej do rynkowej, to na podstawie ustawy zwrot akcyzy będzie zerowy lub bardzo mały i ze względów ekonomicznych wnioskowanie o zwrot nie będzie opłacalne - mówi Mirosław Stanisławski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie zaproponowano także zmianę w ustawie akcyzowej. Wprowadza ona mechanizm weryfikacji przez organy podatkowe wartości samochodu podawanej przez podatnika i stanowiącej podstawę wyliczenia akcyzy. Ustawa umożliwia obciążanie podatnika kosztami opinii biegłego, jeżeli przedłożona przez niego wycena odbiega od wartości deklarowanej przez podatnika o co najmniej o 33 proc. W trakcie drugiego czytania ustawy Klub Lewicy zaproponował poprawkę, która precyzuje, że wprowadzana zmiana będzie miała zastosowanie do zapłaty akcyzy za sprowadzone samochody po wejściu w życie ustawy. Poprawkę negatywnie zaopiniowała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA