reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cudzoziemcom łatwiej będzie pracować na terenie całej Polski

Cudzoziemcom łatwiej będzie pracować na terenie całej Polski

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca będzie obowiązywało na terenie całej Polski. Zatrudniające ich firmy będą miały mniej biurokratycznych obowiązków.


Resort pracy chce ułatwić zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE. Przedsiębiorcy nie będą musieli starać się u wojewody o nowe zezwolenie na pracę, jeśli zatrudniony przez nich cudzoziemiec podejmie pracę w innej miejscowości niż wskazana w składanym przez nich wcześniej wniosku o zezwolenie.

- Chcemy, aby zezwolenie obowiązywało także wtedy, gdy zmieni on miejsce pracy - mówi Marcin Kulinicz z departamentu Migracji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie cudzoziemiec spoza UE może pracować w Polsce pod warunkiem, że wojewoda udzielił mu zezwolenia na wykonywanie pracy. Przedsiębiorca najpierw stara się o uzyskanie od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca, a następnie o zezwolenie. Zanim otrzyma przyrzeczenie, musi przejść uciążliwy tzw. test rynku pracy i złożyć kilkanaście dokumentów. Po uzyskaniu przyrzeczenia wysyła je kandydatowi do pracy, a ten dołącza je do wniosku o wizę narodową uprawniającą do pracy. Zanim podejmie pracę, pracodawca składa do wojewody wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca.

- We wniosku pracodawca musi wskazać miejsce pracy cudzoziemca - mówi Jadwiga Przybyszewska z departamentu polityki społecznej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Zdarza się jednak, że cudzoziemiec ze względu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej musi pracować w innej miejscowości niż wskazana we wniosku. Na przykład w Ciechanowie, zamiast w Warszawie.

- Przedsiębiorca musi wtedy przejść test lokalnego rynku pracy, na którym będzie pracował cudzoziemiec - wyjaśnia Wiesława Lipińska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

W praktyce może to oznaczać, że przedsiębiorca w krótkim czasie musi przebrnąć dwukrotnie przez procedurę testu rynku pracy, najpierw w Warszawie, a następnie w Ciechanowie.

- Przedsiębiorca dostarcza do urzędu wojewódzkiego informację od starosty o lokalnym miejscu pracy. Następnie wojewoda wydaje nowe zezwolenie na pracę dla tego cudzoziemca - mówi Wiesława Lipińska.

Zdaniem Stanisława Mireckiego, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, obowiązująca procedura jest uciążliwa. Może też powodować, że o nowe zezwolenie przedsiębiorca musi starać się nawet, jeśli nowe miejsce pracy jest oddalone od pierwotnego o kilkanaście kilometrów. Bogumił Rogowski, dyrektor w firmie Essve, ocenia, że propozycja resortu pracy będzie ułatwieniem dla firm, które na przykład otwierają nowe oddziały albo realizują kontrakty budowlane w różnych miejscach Polski.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama