| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą przy robotach budowlanych inwestor może wyrazić zgodę przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny.

 

Sąd Najwyższy podjął wczoraj uchwałę w składzie siedmiu sędziów, która ma doniosłe znaczenie dla interpretacji przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umów o roboty budowlane.

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego zwrócił się do Izby Cywilnej SN o odpowiedź, czy przedstawienie inwestorowi umowy z podwykonawcą i odpowiedniej dokumentacji jest konieczną przesłanką skuteczności zgody inwestora na zawarcie umowy z podwykonawcą o wykonanie zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane (art. 647 par. 1 kodeksu cywilnego), co wiąże się z zastosowaniem art. 6471 par. 5 k.c. Czy zgoda inwestora na zawarcie takiej umowy (odpowiednio z kolejnymi podwykonawcami) musi być wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności (art. 63 par. 2 k.c. w zw. z art. 6471 par. 4 k.c.), czy przez każde zachowanie (art. 60 k.c.).

Dotychczasowe orzecznictwo SN w tych sprawach było rozbieżne.

W uchwale z 28 czerwca 2006 r. (III CZP 36/06) SN wyraził pogląd, że do zastosowania art. 6471 par. 5 k.c. (solidarna odpowiedzialność wykonawcy i inwestora za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcy) wymagane jest przedstawienie inwestorowi umowy (lub jej projektu) zawartej z podwykonawcą wraz z dokumentacją. Jeśli nie, skutki wiążą tylko jej strony. Nie ma więc solidarnej odpowiedzialności inwestora. Odmienny pogląd wyrażono w wyrokach z 30 maja 2006 r. (IV CSK 61/06) i 20 czerwca 2007 r., II CSK108/07).

W odpowiedzi skład siedmiu sędziów SN podjął następującą uchwałę: Do zgody wymaganej przez art. 6471 par. 2 i 3 k.c. nie stosuje się art. 60 k.c. Zgoda ta może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny (art. 60 k.c.) - niezależnie od tego zgodę uważa się za wyrażoną w razie ziszczenia się przesłanek określonych w art. 6471 par. 2 zd. 2.

W praktyce więc, jeżeli do umowy lub jej projektu przedstawionej przez wykonawcę w określonym terminie inwestor nie zgłosi zastrzeżeń, uważa się, że na zawarcie takiej umowy zawarcie wyraził zgodę.

Sygn. akt 6/08

MARTA PIONKOWSKA

marta.pionkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »