reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą przy robotach budowlanych inwestor może wyrazić zgodę przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny.

 

Sąd Najwyższy podjął wczoraj uchwałę w składzie siedmiu sędziów, która ma doniosłe znaczenie dla interpretacji przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umów o roboty budowlane.

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego zwrócił się do Izby Cywilnej SN o odpowiedź, czy przedstawienie inwestorowi umowy z podwykonawcą i odpowiedniej dokumentacji jest konieczną przesłanką skuteczności zgody inwestora na zawarcie umowy z podwykonawcą o wykonanie zadań wchodzących w zakres umowy o roboty budowlane (art. 647 par. 1 kodeksu cywilnego), co wiąże się z zastosowaniem art. 6471 par. 5 k.c. Czy zgoda inwestora na zawarcie takiej umowy (odpowiednio z kolejnymi podwykonawcami) musi być wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności (art. 63 par. 2 k.c. w zw. z art. 6471 par. 4 k.c.), czy przez każde zachowanie (art. 60 k.c.).

Dotychczasowe orzecznictwo SN w tych sprawach było rozbieżne.

W uchwale z 28 czerwca 2006 r. (III CZP 36/06) SN wyraził pogląd, że do zastosowania art. 6471 par. 5 k.c. (solidarna odpowiedzialność wykonawcy i inwestora za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcy) wymagane jest przedstawienie inwestorowi umowy (lub jej projektu) zawartej z podwykonawcą wraz z dokumentacją. Jeśli nie, skutki wiążą tylko jej strony. Nie ma więc solidarnej odpowiedzialności inwestora. Odmienny pogląd wyrażono w wyrokach z 30 maja 2006 r. (IV CSK 61/06) i 20 czerwca 2007 r., II CSK108/07).

W odpowiedzi skład siedmiu sędziów SN podjął następującą uchwałę: Do zgody wymaganej przez art. 6471 par. 2 i 3 k.c. nie stosuje się art. 60 k.c. Zgoda ta może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny (art. 60 k.c.) - niezależnie od tego zgodę uważa się za wyrażoną w razie ziszczenia się przesłanek określonych w art. 6471 par. 2 zd. 2.

W praktyce więc, jeżeli do umowy lub jej projektu przedstawionej przez wykonawcę w określonym terminie inwestor nie zgłosi zastrzeżeń, uważa się, że na zawarcie takiej umowy zawarcie wyraził zgodę.

Sygn. akt 6/08

MARTA PIONKOWSKA

marta.pionkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama