REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co szósty pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu za urlop

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Firmy wciąż naruszają prawo pracowników do odpoczynku, choć liczba naruszeń nie wzrasta.

Pracodawcy mają coraz większa wiedzę na temat udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych - uważają inspektorzy pracy. Ze wstępnych danych PIP z kontroli przeprowadzonych w 2007 roku wynika, że przestrzeganie przez pracodawców przepisów o odpoczynku pracowników utrzymuje się na takim samym poziomie jak rok wcześniej.

REKLAMA

REKLAMA

Ponadto coraz mniej przedsiębiorców niezgodnie z prawem wypłaca podwładnym ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Takiego naruszenia dopuścił się w ubiegłym roku co szósty pracodawca. Łącznie 332 tys. pracowników nie otrzymało wspomnianych ekwiwalentów na kwotę 156,5 mln zł.

Inspektorzy podkreślają także, że niemal w każdym skontrolowanym zakładzie pracy stwierdzili nieterminowe udzielanie pracownikom zaległych urlopów. Kodeks pracy wskazuje, że pracodawca musi udzielić podwładnemu takiego urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Tymczasem aż 77 proc. skontrolowanych pracodawców nie dopełniło tego obowiązku (w 2006 roku 75 proc. pracodawców).

W opinii Romana Gierdojcia, zastępcy głównego inspektora pracy, wynika to przede wszystkim z tego, że pracodawcy mają braki kadrowe w stosunku do potrzeb danego zakładu pracy.

Pracodawcy domagają się od rządu zmiany tych przepisów. Chcieliby bowiem mieć prawo do udzielania zaległego urlopu do końca następnego roku, a nie tylko do końca pierwszego kwartału. Wskazują, że zatrudnieni specjalnie nie korzystają z urlopu w jednym roku, aby wziąć dłuższy w następnym (w celu wyjazdu, kontynuowania nauki itp.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak Guz, przewodniczący OPZZ, nie widzi potrzeby zmian regulacji kodeksu pracy. Uważa bowiem, że pracodawca i przedstawiciele pracowników sami powinni uzgadniać, do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop.

Z kontroli wynika także, że nieznacznie wzrosła liczba pracodawców, którzy nieprawidłowo dzielą urlopy podwładnych na części, uniemożliwiając im skorzystanie z wypoczynku trwającego co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Takie nieprawidłowości stwierdzono u 38 proc. kontrolowanych przedsiębiorców (a w 2006 roku - u 36 proc.).

4,9 tys. pracodawców nie udzieliło zaległego urlopu w 2007 roku

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA