reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organ może odmówić umorzenia zaległości

Organ może odmówić umorzenia zaległości

Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, bierze na siebie ryzyko jej prowadzenia i nie może go przerzucić na organy podatkowe, żądając umorzenia zaległości w podatku.

Podatnik zwrócił się do organu o umorzenie części zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2006 rok. W uzasadnieniu podał m.in., że niedawno rozpoczął działalność gospodarczą, na którą zaciągnął kredyty. Jednak obciążenia finansowe powodują, że będzie zmuszony zwolnić kilku pracowników, co jego zdaniem byłoby sprzeczne z interesem publicznym.

Po przeprowadzeniu kontroli stanu majątkowego podatnika organ I instancji odmówił umorzenia zaległości podatkowej. Dodał, że podatnik ponosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i nie ma znaczenia, że zaległość podatkowa powstała z przyczyn obiektywnych. Stanowisko organu I instancji podtrzymał organ odwoławczy. Argumentacji podatnika nie podzielił również WSA. Sąd uznał, że umorzenie zaległości podatkowej ma specyficzny charakter i sąd nie może wkraczać w sferę, w której obowiązujące przepisy przyznają organom podatkowym możliwość wydania decyzji uznaniowej. Dodał, że problemy finansowe przedsiębiorcy, jakie powstają przy rozpoczynaniu działalności, nie wypełniają przesłanki ważnego interesu publicznego, który uzasadniałby przyznanie ulgi. Sąd stwierdził, że przedsiębiorca bierze na siebie obciążenia związane z prowadzeniem firmy i nie może ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej przerzucić na budżet miasta, żądając umorzenia zaległości podatkowej.

Sygn. akt I SA/Rz 541/07

ŁUKASZ OSTROWSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama