REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIP sprawdzi budowy związane z Euro 2012

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy będzie szczegółowo kontrolować inwestycje budowlane związane z organizacją Euro 2012. Najczęściej sprawdzane będzie przestrzeganie zasad bhp oraz legalność zatrudnienia.

Nie będzie taryfy ulgowej dla inwestorów budujących stadiony, hotele lub autostrady przed rozpoczęciem Euro 2012.

REKLAMA

- Państwowa Inspekcja Pracy zamierza w pełni wykorzystać swoje ustawowe uprawnienia, by zapewnić bezpieczeństwo robót budowlanych w czasie przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej - zapowiedział Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

REKLAMA

Inspektorzy pracy mogą nakładać na łamiących przepisy pracodawców mandaty do maksymalnej wysokości 2 tys. zł (na recydywistów nawet do 5 tys. zł) lub kierować do sądu wnioski o ich ukaranie. Wtedy nieuczciwe firmy mogą zapłacić nawet 30 tys. zł grzywny.

PIP zapowiada, że inspektorzy pracy na pewno nie będą tolerować złych warunków pracy (a więc nieprzestrzegania zasad bhp) oraz nielegalnego zatrudnienia w firmach realizujących inwestycje związane z organizacją Euro 2012. Wynika to m.in. z faktu, że pracodawcy z branży budowlanej coraz częściej łamią przepisy prawa pracy. W 2007 roku co czwarta taka firma zatrudniała nielegalnie pracowników, a 22 proc. z nich łamało przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców. Wypadkom przy pracy uległo prawie 9 tys. robotników budowlanych, czyli o 13 proc. więcej niż rok temu.

Kontrole nie powinny być jednak dla pracodawców zaskoczeniem. Każdy inwestor oraz wykonawca inwestycji związanych z Euro 2012 zostanie bowiem wcześniej poinformowany o procedurze nadzoru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dariusz Smoliński, doradca głównego inspektora pracy, podkreśla, że choć kontrole na budowach są nieuniknione, to jednak głównym zadaniem PIP będą działania prewencyjne. Inspekcja zorganizuje m.in. szkolenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Będzie także udzielać porad prawnych oraz technicznych (w zakresie bhp) pracodawcom i pracownikom. Zadania te będą realizować koordynatorzy ds. Euro 2012. PIP wyznaczyła takie osoby już we wszystkich okręgowych inspektoratach pracy. Zachęca też, by własnych koordynatorów powoływali inwestorzy, i to już na etapie planowania budowy. Dzięki temu będą bowiem mogli starać się, by projektodawcy właściwie zaplanowali prowadzenie prac budowlanych.

- Pomysł inspekcji jest dobry. Sami planujemy obecnie powołanie osoby lub nawet niewielkiego zespołu ludzi, którzy będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracy w trakcie budowy Stadionu Narodowego - mówi Marcin Hadaj z Narodowego Centrum Sportu, spółki odpowiedzialnej za budowę Stadionu Narodowego w Warszawie.

Roman Giedrojć podkreśla, że PIP współpracuje obecnie z portugalską inspekcją pracy, która nadzorowała budowy związane z Euro 2004. Portugalczycy wybudowali na te mistrzostwa dziesięć stadionów. W trakcie realizacji tych inwestycji nie zginął żaden pracownik firm budowlanych.

30 tys. zł grzywny może zapłacić firma za łamanie przepisów bhp

21,4 tys. mandatów nałożyli inspektorzy pracy w 2007 roku

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA