REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki same będą sporządzać prospekty

Piotr Trocha

REKLAMA

Spółki giełdowe będą zobowiązane jednocześnie przekazywać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła wczoraj autopoprawkę do nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Projekt zakłada, że stroną postępowania o zatwierdzenie prospektu emisyjnego będzie wyłącznie emitent lub wprowadzający, co ma usprawnić procedurę zatwierdzenia prospektów. Projekt stanowi, że emitenci w zakresie obowiązków informacyjnych podlegać będą przepisom krajowym. Zamieszczenie prospektu na stronie organu nadzoru państwa emitenta będzie uznane za publiczne jego udostępnienie w Polsce, jeśli prospekt zostanie przekazany do KNF na podstawie europejskiego paszportu. Autopoprawka precyzuje też przesłanki stosowania domniemania działania akcjonariuszy w porozumieniu co do nabywania akcji spółki lub głosowania, które będzie zależeć od samego posiadania akcji spółki, zamiast - jak obecnie - podejmowania określonych czynności (art. 87 ust. 1 pkt 5).

Zdaniem Ewy Szlachetki, adwokata z Kancelarii CMS Cameron McKenna, poprawki wprowadzają głównie postanowienia unijnych dyrektyw 2007/14/WE i 2004/109/WE.

- W rezultacie emitenci, którzy wybrali Polskę jako państwo macierzyste, będą musieli spełniać krajowe obowiązki informacyjne w oparciu o rozporządzenie ministra finansów. Firmy inwestycyjne będą zwolnione z obowiązku notyfikacji przekroczenia określonych progów liczby głosów, jeżeli jest to związane z zadaniami z zakresu organizacji rynku regulowanego - mówi ekspert CMS Cameron McKenna.

Własne prospekty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekt stanowi, że w przypadkach, gdy ustawa nakłada obowiązek sporządzenia warunków obrotu, za rzetelność, prawdziwość i kompletność wszystkich informacji będzie odpowiadał podmiot, który ubiega się o dopuszczenie do obrotu danych instrumentów finansowych. Osoba sporządzająca określone informacje będzie odpowiadać za te, które sporządziła. Projekt precyzuje zasady odpowiedzialności za treść prospektu, a KNF zapowiada, że nie będzie już aktywnie pracować z firmami i doradcami nad ostateczną wersją prospektów. Nowe zasady mają wchodzić w życie stopniowo od maja.

- Naszą rolą nie jest sprawdzanie, czy wszystkie podane w prospekcie informacje są zgodne z prawdą. Dokument zawiera oświadczenia osób odpowiedzialnych, a jeśli okaże się nierzetelny lub zawiera nieprawdziwe informacje, wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność i gdzie należy kierować roszczenia - twierdzi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Projekt przewiduje też możliwość zwolnienia podmiotów dominujących w spółce zarządzającej lub w firmie inwestycyjnej z obowiązków informacyjnych przy nabywaniu znacznych pakietów akcji, jeżeli jest to związane z nabyciem lub zbyciem instrumentów przez zależną spółkę lub firmę zależną.

- Warunkiem uzyskania takiego zwolnienia jest, aby zależna spółka zarządzająca lub zależna firma inwestycyjna wykonywały przysługujące im prawa głosu w spółkach publicznych niezależnie od podmiotu dominującego - podkreśla adwokat Ewa Szlachetka.

Wielka nowelizacja

REKLAMA

Autopoprawka jest częścią większej nowelizacji do ustawy o ofercie, która zakłada, że spółki będą zobowiązane jednocześnie przekazywać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów. Aneksy wskazujące istotne zmiany prospektów musiałyby trafić do inwestorów nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (teraz 24 godziny).

- Przekroczenie terminu nie niesie ze sobą jednak żadnego zagrożenia dla interesu inwestorów. Zachowują oni prawo do wycofania zapisu po opublikowaniu aneksu - wyjaśnia Łukasz Dajnowicz.

Gdy zmiana prospektu nie będzie mieć charakteru znaczącego z punktu oceny papieru wartościowego, wystarczy przekazanie komunikatu aktualizacyjnego.

Liczba zatwierdzonych prospektów emisyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 184, poz. 1539 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA