REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Można dofinansować zagraniczne wczasy

Senatorowie pracują nad zmianą ustawy o funduszu socjalnym. Dzięki temu pracodawcy będą mogli dofinansowywać pracownikom wczasy za granicą.

Unia wymaga kontroli obrotu

Przedsiębiorcy handlujący z zagranicą towarami podwójnego zastosowania nie mogą korzystać z procedur uproszczonych.

Dopuszczalne jest częściowe wygaszenie znaku

Możliwe jest częściowe wygaszenie znaku towarowego w obrębie jednej klasy towarów.

Abonament medyczny podlega PIT

Fiskus prezentuje rozbieżne stanowiska w zakresie opodatkowania pakietów medycznych. Powszechny staje się pogląd, że samo otrzymanie, a nie korzystanie z abonamentu podlega PIT. Eksperci radzą, aby pracownik posiadający pakiet medyczny rozliczył się z niego z fiskusem.

REKLAMA

Nieuczciwi przedsiębiorcy wpisują konkurentów na listy dłużników

Na listę dłużników można trafić nawet wtedy, gdy wierzytelność będąca podstawą wpisu jest wątpliwa i niewymagalna. Dla przedsiębiorcy skutki takiego wpisu mogą być szczególnie dotkliwe.

Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, które są zwolnione z podatku, nie muszą wykazywać ich w informacji PIT-8C.

15 lutego mija termin rozliczeń z PFRON za 2007 rok

Do piątku pracodawcy muszą rozliczyć w PFRON ubiegłoroczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych oraz finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne tych osób.

90 proc. podatników traci ulgę, bo nie zawiadamia fiskusa o spadku

Aby nie płacić podatku od spadku, najbliższa rodzina musi zawiadomić urząd skarbowy, że chce skorzystać ze zwolnienia. Oświadczenie uprawniające do ulgi trzeba złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu.

REKLAMA

Dotacja dla dzieci pracowników

Pracownicy mogą wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o dofinansowanie zimowego wypoczynku ich dzieci. Zostanie on uwzględniony, jeśli firma tworzy fundusz socjalny.

Pierwszy konkurs o unijne dotacje dla firm

Województwo opolskie jako pierwsze w Polsce ogłosiło konkurs o unijne dotacje dla firm. Nabór wniosków rozpocznie się 29 lutego.

Zawieszenie nie dla wszystkich

Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji VAT-7, jeśli zawieszą działalność gospodarczą. Prawa do zawieszenia nie będą mieli przedsiębiorcy zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT UE. Można skorzystać z przerwy w działalności gospodarczej składając aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.

NFZ i ZUS w ciągu 30 dni wydadzą interpretację przepisów

Przedsiębiorca, który postąpi zgodnie z interpretacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia, może uniknąć płacenia składek czy odsetek za zwłokę.

REGON wraca na faktury VAT

Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.

Firmy popełniają błędy przy sporządzaniu bilansu

Spółka musi zaliczyć w bilansie zobowiązania finansowe do krótkoterminowych, gdy umowa o przesunięciu terminów zapłaty, zmieniająca charakter zobowiązania na długoterminowy, została podpisana po zakończeniu roku obrotowego.

Wszystkie wystawione przez podatników kopie paragonów będą przechowywane na płytach CD

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

Przepisy zniechęcają firmy do zatrudniania niepełnosprawnych

Nawet trzykrotnie wydłuży się w tym roku czas, jaki pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych poświęcają na obowiązki biurokratyczne z tym związane.

Komisja układowa zostanie zlikwidowana

Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy ma być zlikwidowana. Dzisiaj posłowie rozpoczną prace na projektem nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie.

Termin można odroczyć przed jego upływem

Odroczenie terminu wyznaczonego przez przepisy prawa podatkowego jest możliwe wyłącznie przed jego upływem.

Podatnik nie zawsze skorzysta z interpretacji

Uchylenie interpretacji przez sąd nie zawsze oznacza automatyczny zwrot pieniędzy podatnikowi. Jeżeli korzyść podatkowa zależy od nieprzywracalnego terminu, wyrok sądu administracyjnego nic nie da. Fiskus odmówi nadpłaty, a podatnik będzie musiał dochodzić odszkodowania w sądzie cywilnym.

Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą już musiały zamawiać drogich sprawozdań biegłych dotyczących planów łączenia się spółek lub podziału małych przedsiębiorstw, a przewoźnicy towarowi nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie oddzielnych dokumentów przewozowych.

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.

Będzie można zawiesić działalność

Przedsiębiorcy będą mogli zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej nawet na dwa lata, pod warunkiem że nie zatrudniają pracowników.

48 artykułów w prawie zamówień publicznych zostanie zmienionych

Bez podpisu elektronicznego będzie można startować w licytacji elektronicznej.

Pierwszy konkurs na wsparcie dla śląskich firm ruszy w czerwcu

W tym roku odbędą się trzy konkursy o unijne dotacje dla firm w województwie śląskim.

Kolejne podwyżki stóp nie muszą być potrzebne

Gdyby potwierdziły się sygnały o spowolnieniu polskiej gospodarki, a banki centralne w Europie i na świecie obniżałyby koszt kredytu, to mogą zniknąć przesłanki do kolejnych podwyżek stóp w Polsce.

Co piąta firma nieprawidłowo zgłasza pracowników do ZUS

Pracodawcy nie opłacają składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników i zatrudniają na czarno cudzoziemców.

Będzie można czasowo zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, będzie mógł zawiesić działalność na okres do 24 miesięcy - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

PIP skontrolowała legalność zatrudnienia w firmach

Państwowa Inspekcja Pracy w 53 proc. kontrolowanych firm wykazała nieprawidłowości dotyczące legalności zatrudnienia. Od 1 lipca do końca grudnia 2007 r. PIP przeprowadziła ponad 12 tys. kontroli.

Pierwszy etap obniżki CIT najwcześniej w 2010 roku

Rząd utrzyma obniżkę stawki PIT w 2009 roku do 18 i 32 proc. i nie wyklucza redukcji od 2010 roku. Wtedy może nastąpić obniżka CIT. Zapowiadane przez PO 15-proc. stawki PIT i CIT nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w 2011 roku. Rząd nie zamierza zastąpić systemu budżetowego zadaniowym.

Odliczenie VAT zależy od kosztów w PIT

Podatnik nie odliczy VAT naliczonego od zakupu towarów lub usług, gdy został pozbawiony prawa zaliczenia do kosztów w PIT wydatków na nie poniesionych.

Pozew musi być dobrze skonstruowany

W jakiej sytuacji windykacja należności w obrocie gospodarczym wkracza na drogę sądową?

Spółki będą miały kłopoty z wywiązywaniem się z umów kredytowych

Zadłużone europejskie i amerykańskie spółki będą miały coraz poważniejsze trudności finansowe, bo wobec trwającego zamykania się rynków kredytowych nie mogą refinansować kredytów.

Telepraca szansą dla małych i średnich firm

E-Centra Telepracy są szansą dla małych i średnich firm, w których pracownicy mogą zdalnie wykonywać swoje zadania - powiedział koordynator e-Centrum w Pułtusku Janusz Borzyński podczas dnia otwartego.

Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie

Małe i średnie firmy będą mogły pozyskać z UE środki na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego lub koszty autoryzowanego doradcy. Pierwsze firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy już w marcu, a w puli jest ok. 61 mln zł.

W firmie powinien być jeden związek zawodowy

 Ostatnie protesty związkowców reprezentujących różne grupy zawodowe zapoczątkowały dyskusję na temat wprowadzenia zmian do ustawy o związkach zawodowych. Czy są one konieczne? 

Za dużo formalnych przeszkód w zatrudnianiu cudzoziemców

Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia kolejnych zachęt ułatwiających zatrudnianie Ukraińców, Białorusinów i Rosjan.

Racjonalna rachunkowość dla niewielkich firm

Władze unijne analizują rozwiązania dotyczące rachunkowości, które mają ułatwić działalność niewielkich firm.

Przekazanie zamówienia innej firmie podważa sens ustawy

Powierzenie całości zamówienia publicznego innej firmie stanowi wypaczenie sensu procedury przetargowej, podczas której wykonawca jest dokładnie weryfikowany, a podwykonawca już nie.

Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Ministerstwo Gospodarki nie jest w stanie samodzielnie rozdysponować unijnych dotacji dla inwestorów zagranicznych. Dlatego robi przetarg i wyłoni podmiot, który mu w tym pomoże.

Nie każdy kurs jest przychodem

Szkolenia związane z działalnością pracodawcy nie są przychodem - uznał WSA. Fiskus twierdzi, że do zwolnienia z PIT potrzebna jest akredytacja MEN. Resort pracy uważa, że taki wymóg jest sprzeczny z prawem unijnym.

Firma zapłaci więcej za bezprawne zwolnienie swojego pracownika

Osoby bezprawnie zwolnione z pracy mogą żądać nie tylko odszkodowania przewidzianego w prawie pracy, ale również rekompensaty na podstawie kodeksu cywilnego.

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Słaba znajomość języków obcych jest największą barierą w zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce.

Posłowie postulują uproszczenie przepisów

W podatkach dochodowych trzeba m.in. uprościć zasady amortyzacji i ponownie zdefiniować koszty uzyskania przychodów - postulowano na posiedzeniu Komisji Przyjazne Państwo.

Pracodawcy domagają się kar finansowych za porzucenie pracy

Pracownicy coraz częściej porzucają pracę z dnia na dzień. Za nagłe odejście z firmy prawo nie przewiduje żadnych sankcji. Pracodawcy chcą odszkodowań od nieuczciwych podwładnych.

W bankach przybędzie przeterminowanych należności

Do rozwoju branży windykacyjnej przyczyni się stale rosnąca liczba udzielanych kredytów detalicznych przy zmniejszających się wymaganiach w stosunku do potencjalnych kredytobiorców.

Pracownik nie płaci PIT od szkolenia

Interpretacje podatkowe, które nakazują płacić pracownikom PIT od wartości szkoleń prowadzonych przez firmy bez akredytacji oświatowej, naruszają prawo.

Umowa użyczenia a konsekwencje podatkowe

Nieodpłatne używanie rzeczy rodzi konsekwencje podatkowe. Przychód z użyczenia podlega opodatkowaniu PIT. Wartość świadczenia musi być zbliżona do cen rynkowych.

Firma nie może odpowiadać za błędy urzędników

Przedsiębiorca nie może ponosić odpowiedzialności za błędy urzędu państwowego.

REKLAMA