REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PARP wybrała agencje, które rozdzielą fundusze

W 12 województwach zakończył się już konkurs na regionalne instytucje finansujące. Wygrały agencje, które już dzieliły fundusze unijne w poprzednich latach.

Zgoda inwestora nie wymaga formy pisemnej

Na zawarcie umowy wykonawcy z podwykonawcą przy robotach budowlanych inwestor może wyrazić zgodę przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny.

Firmy płacą coraz wyższe grzywny i mandaty za łamanie praw pracowników

O ponad 36 proc. wzrosły w 2007 roku grzywny nakładane przez sądy na firmy łamiące prawa pracownika.

Uczciwy podatnik nie może ponosić skutków oszustwa

Klient firmanta może mieć kłopoty, nawet gdy nie wiedział o oszustwie. Fiskus pozbawia nieświadomych podatników prawa do odliczenia VAT. Podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji oszustwa.

REKLAMA

Co dziesiąty zatrudniony pracuje w szarej strefie

Blisko 10 proc. osób pracuje w Polsce w szarej strefie. Dla ponad 90 proc. z nich taka praca jest głównym zajęciem.

Byli wspólnicy nie mają prawa do nadpłaty

Po likwidacji spółki cywilnej, jej wspólnicy nie mogą wystąpić z żądaniem stwierdzenia nadpłaty w VAT.

Paliwo zdrożeje o 3 grosze

Najtańsze tankowanie auta oferują stacje przy supermarketach, najdroższe w miejscowościach turystycznych. W najbliższych dniach czekają nas tylko niewielkie podwyżki cen paliw.

Łatwiej będzie łączyć firmy w krajach UE

Zanim spółki kapitałowe z siedzibą w różnych krajach połączą się, muszą opracować wspólny plan połączenia transgranicznego.

REKLAMA

W przyszłym roku wzrost płac będzie prawie o połowę niższy niż obecnie

W Polsce pensje rosną ostatnio w ponad 10-proc. tempie. Czym to jest spowodowane? 

PIP: firmy usuwają azbest nielegalnie

Co trzecia firma nie oznakowuje obszaru, z którego usuwa azbest, a co piąta działa bezprawnie. Od 2000 roku ponad 1 tys. pracowników usuwających azbest zachorowało na pylicę, raka płuc i inne choroby zawodowe. Firmy usuwające asbest robią to w przestrzeni publicznej co zagraża zdrowiu i życiu postronnych osób.

20 tys. ha pod inwestycje

Obszar, na którym powstają nowe inwestycje w ramach specjalnych stref ekonomicznych, zostanie zwiększony z 12 tys. ha do 20 tys. ha.

W gospodarce poprawa, ale na jak długo

Wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce po raz kolejny wzrósł o 0,5 punktu. Niewiele jednak przemawia za tym, aby poprawa perspektyw rozwojowych gospodarki miała się utrwalić.

Firma ma prawo zwolnić społecznego inspektora pracy

Związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), zwiększającą z 12 do 20 tys. ha limit obszaru tych stref.

Pozwolenia będą ważne cztery lata

Zdaniem posłów sejmowej Komisji Infrastruktury zbyt przewlekłe procedury przetargowe sprawiają, że konieczne jest wydłużenie czasu ważności pozwolenia na budowę do czterech lat.

Likwidacja podwójnej zaliczki

Zaliczkę grudniową w wysokości zaliczki należnej za listopad przedsiębiorcy będą uiszczać do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Firma, która ujawni informacje o zmowie, może liczyć na darowanie kary

Za udział w zmowie, która ma ograniczyć konkurencję, firmie grożą sankcje w wysokości nawet 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Może ich uniknąć, biorąc udział w programie łagodzenia kar - leniency.

Pracodawcy łamią prawa młodocianych

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy, bez zgody rodziców, zatrudniają dzieci na umowy cywilnoprawne.

Wysokość składek do ZUS będzie się zmieniać tylko raz w roku

Od 1 stycznia 2009 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły przez cały rok wpłacać do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w tej samej wysokości.

Nie będzie kaucji gwarancyjnej

Rozszerzenie zwolnienia przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym oraz likwację kaucji gwarancyjnej proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Deweloperzy do kontroli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić, czy Polski Związek Firm Deweloperskich stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe.

Producenci żywności mogą się już ubiegać o 1 mld zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przydział pieniędzy z Unii dla producentów żywności. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Pracodawca nie będzie mógł zwolnić rodzica zajmującego się dzieckiem

Pracownik, który będzie chciał pracować krócej, aby móc zajmować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.

Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje

Specjalne strefy ekonomiczne będą mogły zostać rozszerzone maksymalnie do 20 tys. ha. Umożliwi to pozyskanie nowych terenów pod inwestycje.

Coraz więcej przeciwników podwyżek stóp w RPP

W styczniu przeciwko podwyżce stóp procentowych był tylko jeden członek RPP, w lutym już trzech.

Cała strata odliczona w pierwszym roku

Wprowadzenie możliwości rozliczania straty wstecz oraz likwidację ograniczenia wysokości odliczeń proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Małe firmy będą przestrzegać terminów wypowiedzenia

Pracodawca zatrudniający do dziewięciu osób nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę bez zachowania wymaganych terminów wypowiedzenia.

Sprzedaż zwolniła, więc RPP nie podniesie teraz stóp

Po słabych danych o produkcji gorsze od oczekiwań okazały się teraz wyniki sprzedaży detalicznej. Może to oznaczać, że po raz pierwszy od grudnia RPP nie podniesie stóp na najbliższym posiedzeniu.

Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Niższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o. i akcyjnej pozwoli na zawiązywanie większej liczby spółek przez przedsiębiorców.

Od stycznia ZUS ustali wysokość świadczenia dla rencisty na podstawie kapitału emerytalnego

Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy. Będą wyliczane na podstawie wpłaconych do ZUS składek na emeryturę.

Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

 Jaki rygor występuje przy wnoszeniu pozwu do sądu w sprawach gospodarczych?

Pełna księgowość przy wyższych przychodach

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości zakładające podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zamiast paragonu, nowa kasa

Jest gotowe nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Żeby nie przechowywać paragonów, podatnik będzie musiał kupić nową kasę. Kupując nowe urządzenie, przedsiębiorca nie otrzyma ulgi od tego zakupu.

Podwyżki stóp nadal są możliwe

Sytuacja gospodarcza jest skomplikowana, z jednej strony inflacja rośnie wskutek podwyżek cen regulowanych (głównie energii), z drugiej strony istnieje możliwość spowolnienia gospodarczego wskutek kryzysu w USA.

Oświadczenie musi być w oryginale

Jeśli przedsiębiorca złożył oświadczenie w niewłaściwej formie, zamawiający ma obowiązek wezwać go do uzupełniania braku.

10 tys. zł wystarczy do założenia spółki

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, którym dziś zajmie się rząd, przewiduje możliwość obniżenia kapitału zakładowego.

Małe firmy zatrudniają cudzoziemców na czarno

Firmy zatrudniające do dziewięciu osób częściej zatrudniają nielegalnie zagranicznych pracowników.

Wierzyciele i przedsiębiorcy skorzystają na łatwiejszym dostępie do informacji

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych powinna dopuszczać obrót danymi o wierzytelnościach wtórnych, sekurytyzowanych oraz powstających w sektorze publicznym i w rolnictwie - postulują bankowcy i przedstawiciele biur informacji gospodarczej.

Mniejsze ryzyko podwyżki stóp procentowych w kwietniu

W marcu produkcja wzrosła o zaledwie 0,9 proc. rok do roku. Tak słabe dane mogą odsunąć w czasie kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Zezwolenie na pracę a przekształcenia firmy

Przenieśliśmy siedzibę firmy z Ostrołęki do Warszawy. Czy w przypadku zmiany siedziby firmy wydane zezwolenia na pracę zachowują swoją ważność?

Przybywa inwestycji z Azji

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce powinna przekroczyć w 2008 roku 13 mld euro.

Pomoc dla podatników

 W związku z zapowiadaną akcją protestacyjną pracowników Poczty Polskiej i upływającym 30 kwietnia 2008 r. terminem składania rozliczeń PIT za 2007 rok, Ministerstwo Finansów informuje, że podjęto działania dla zapewnienia podatnikom możliwości wywiązania się z obowiązku terminowego złożenia zeznania.

Sporny podatek zapłacimy dopiero po ostatecznej decyzji

1 stycznia 2009 r. wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Decyzje nie będą wykonywane do końca postępowania odwoławczego. Przedsiębiorcy będą zawiadamiani o kontroli siedem dni wcześniej.

Za 3 maja pracownikom będzie przysługiwać dzień wolny

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w sobotę. Pracodawcy muszą więc udzielić innego dnia wolnego tym pracownikom, którzy w sobotę mają wolne.

Prywatna firma może wysłać PIT, ale to ryzykowne

Prywatni operatorzy chcą w czasie strajku Poczty przejąć klientów wysyłających PIT. Ale jeśli prywatna firma nie dostarczy przesyłki do końca kwietnia, to zapłacimy fiskusowi karę.

Cztery razy więcej firm zatrudnia Ukraińców

Od początku tego roku czterokrotnie wzrosło zainteresowanie polskich firm legalnym zatrudnianiem Ukraińców, Białorusinów i Rosjan. 

Coraz mniej firm ma kłopoty z wypłatą pensji

W 2007 roku z wypłatą wynagrodzeń zalegało 15 tys. pracodawców. Rok wcześniej 4 tys. więcej.

Sobota dniem otwartym w urzędach skarbowych

 

Fundusz Pracy zapłaci pracownikom za studia podyplomowe

Osoby po 45 roku życia, które prowadzą działalność gospodarczą, nie będą mogły ubiegać się o sfinansowanie studiów podyplomowych z Funduszu Pracy.

REKLAMA