reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Maj w tym roku to doskonały okres dla wielbicieli długich weekendów - dwukrotnie przerwa od pracy mogła wynieść cztery dni. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na gospodarkę - tu ekonomiści nie mają złudzeń.

- W długi weekend się nie pracuje, a im mniej się pracuje, tym ten dochód narodowy jest mniejszy - mówi Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką.

Efekty tego zobaczymy już w danych majowych, które GUS opublikuje w czerwcu.

- Zdecydowanie w miesiącu, w którym jest długi weekend, aktywność produkcyjna jest słabsza i co do tego nie ma wątpliwości. Mamy tu do czynienia z efektem mniejszej liczby dni roboczych i większej liczby urlopów. Ten rok jest dodatkowo o tyle nietypowy, że dochodzi do kumulacji dwóch długich weekendów w maju, co odbije się na dynamice produkcji przemysłowej - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

- Przyjmuje się, że jeden dzień roboczy mniej skutkuje zmniejszeniem dynamiki rocznej produkcji przemysłowej o ok. 1,5 do 2 pkt proc. - dodaje.

W tym miesiącu dodatkowe dni wolnych były trzy - 1 maja, 3 maja (wypadał w sobotę, więc pracodawca musiał oddać pracownikowi inny dzień roboczy) i 22 maja. Ale to nie wszystko, bo biorąc urlop można było zrobić sobie przynajmniej czterodniowy okres wolny od pracy. I choć nie wszyscy tak zrobili, to ekonomiści oceniają, że wydajność w tych dniach mogła być niższa.

- Pytanie, jak wygląda wydajność w dniach pomiędzy świętami, o ile oczywiście pracownik pracuje. Można oceniać, że wydajność jest jednak trochę niższa. I choćby z tego powodu długie weekendy także zmniejszają nasz PKB - mówi Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.

Ale niektóre firmy wolą pogodzić się z większą przerwą w produkcji i odpracować to w innym terminie.

- Staramy się, by w długi weekend, w przerwach między świętami, pracownicy mieli wolne i mogli spędzić ten czas z rodzinami. Nie ma to jednak wpływu na poziom naszej produkcji, bo pracownicy odpracowują to w soboty - mówi Robert Stobiński, dyrektor operacyjny w Amice Wronki.

Niektóre duże firmy w ogóle nie przerywają produkcji, także ze względów technologicznych - tak jest w KGHM czy Grupie Lotos. Nawet jeżeli firma nie działa, to przedsiębiorcy starają się jakoś zrekompensować czas przerwy.

- Przedsiębiorcy w swych planach uwzględniają długie weekendy i produkcja jest do tego dostosowana wcześniej, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych zapasach. Więc cały ten proces się jakoś wygładza i kompensuje - mówi Jakub Borowski.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama