REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Mirek Kuk

REKLAMA

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Maj w tym roku to doskonały okres dla wielbicieli długich weekendów - dwukrotnie przerwa od pracy mogła wynieść cztery dni. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na gospodarkę - tu ekonomiści nie mają złudzeń.

REKLAMA

- W długi weekend się nie pracuje, a im mniej się pracuje, tym ten dochód narodowy jest mniejszy - mówi Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką.

Efekty tego zobaczymy już w danych majowych, które GUS opublikuje w czerwcu.

- Zdecydowanie w miesiącu, w którym jest długi weekend, aktywność produkcyjna jest słabsza i co do tego nie ma wątpliwości. Mamy tu do czynienia z efektem mniejszej liczby dni roboczych i większej liczby urlopów. Ten rok jest dodatkowo o tyle nietypowy, że dochodzi do kumulacji dwóch długich weekendów w maju, co odbije się na dynamice produkcji przemysłowej - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Wydajność spadała

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przyjmuje się, że jeden dzień roboczy mniej skutkuje zmniejszeniem dynamiki rocznej produkcji przemysłowej o ok. 1,5 do 2 pkt proc. - dodaje.

REKLAMA

W tym miesiącu dodatkowe dni wolnych były trzy - 1 maja, 3 maja (wypadał w sobotę, więc pracodawca musiał oddać pracownikowi inny dzień roboczy) i 22 maja. Ale to nie wszystko, bo biorąc urlop można było zrobić sobie przynajmniej czterodniowy okres wolny od pracy. I choć nie wszyscy tak zrobili, to ekonomiści oceniają, że wydajność w tych dniach mogła być niższa.

- Pytanie, jak wygląda wydajność w dniach pomiędzy świętami, o ile oczywiście pracownik pracuje. Można oceniać, że wydajność jest jednak trochę niższa. I choćby z tego powodu długie weekendy także zmniejszają nasz PKB - mówi Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.

Nie wszyscy odpoczywają...

Ale niektóre firmy wolą pogodzić się z większą przerwą w produkcji i odpracować to w innym terminie.

- Staramy się, by w długi weekend, w przerwach między świętami, pracownicy mieli wolne i mogli spędzić ten czas z rodzinami. Nie ma to jednak wpływu na poziom naszej produkcji, bo pracownicy odpracowują to w soboty - mówi Robert Stobiński, dyrektor operacyjny w Amice Wronki.

Niektóre duże firmy w ogóle nie przerywają produkcji, także ze względów technologicznych - tak jest w KGHM czy Grupie Lotos. Nawet jeżeli firma nie działa, to przedsiębiorcy starają się jakoś zrekompensować czas przerwy.

- Przedsiębiorcy w swych planach uwzględniają długie weekendy i produkcja jest do tego dostosowana wcześniej, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych zapasach. Więc cały ten proces się jakoś wygładza i kompensuje - mówi Jakub Borowski.

Poza tym produkcja przemysłowa to tylko nieco ponad 1/5 gospodarki, a usługi - mające największy udział w PKB - chociaż w części na długim weekendzie mogą skorzystać.

Wraz ze wzrostem dochodów Polaków i zmieniającymi się zwyczajami coraz chętniej w długie weekendy korzystamy z usług turystycznych, transportowych czy gastronomicznych.

- To, co się dzieje np. w sektorze usług w tym czasie, jest na pewno ciekawe, choć ciężko tu o jednoznaczne wnioski - mówi Jakub Borowski.

Zyskuje turystyka i gastronomia

Faktem jest jednak, że to także nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę i PKB, ale jednak nie zrekompensuje ubytku dochodu narodowego z powodu dni wolnych od pracy.

- Przyrost po stronie usług gastronomicznych czy hotelarskich nie będzie na tyle duży, by skompensować niższą dynamikę produkcji przemysłowej, co widać chociażby po strukturze koszyka inflacyjnego, czyli relatywnie niskiego udziału pozycji restauracje, hotele - mówi Łukasz Tarnawa.

Dodatkowo wskutek regulacji prawnych w niektóre dni przypadające na długi weekend nie działa handel, co także ogranicza przyrost dochodu narodowego.

- A maj obfituje właśnie w dni, w których handel jest zakazany, a które przypadają w długie weekendy: święto 3 Maja przypadało w sobotę, a Boże Ciało 22 maja. Oprócz tego handlować nie można było 11 maja w Zielone Świątki - mówi Łukasz Tarnawa.

Wolne dni a gospodarka

REKLAMA

Ekonomiści oceniają, że każdy dzień wolny kosztuje ok. 0,4 proc. PKB. Łatwo więc policzyć, że gdyby Polacy otrzymali około dwóch tygodni wakacji ekstra, to taka przerwa skonsumowałaby w całości wzrost gospodarczy na poziomie 6 proc., czyli zmniejszyłaby dochód narodowy o ponad 60 mld zł. Kwota jest znacząca, dlatego dyskusja o wolnych dniach od pracy nie dotyczy tylko Polski.

- Przekonali się o tym Francuzi, którzy skrócili tydzień pracy do 35 godzin, a teraz widać tego opłakane efekty. Okazuje się, że przez to bogactwo kraju się kurczy, nie da się finansować pewnych obszarów państwa i teraz trwa tam batalia o przywrócenie lub zbliżenie się do poprzedniej liczby godzin pracy w tygodniu. A pamiętajmy, że to kraj bogatszy, niemający takich zaległości, jak Polska - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

- Ogólny bilans takich długich weekendów, nawet uwzględniając zyski turystyki i innych usług, jest negatywny - dodaje.

Bogdan Wyżnikiewicz nie demonizuje jednak strat dla gospodarki wynikających z nadprogramowej liczby dni wolnych od pracy.

- Jeżeli nawet ludzie biorą urlopy, by wykorzystać przerwy między świętami na wydłużenie weekendu, to przez to nie wezmą wolnego w innym czasie - mówi.

Tymczasem w tym roku Polacy będą mieli jeszcze okazję do wydłużenia sobie weekendów w sierpniu i listopadzie. Produkt krajowy może się zatem obniżyć o dodatkowe 9 mld zł.

Dni wolne od pracy a wyniki gospodarki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ KWIATKOWSKI

dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej, producenta piwa

Długie weekendy mają wpływ na funkcjonowanie naszej firmy, musimy je brać pod uwagę przy planowaniu sprzedaży, która zazwyczaj rośnie przed długim weekendem, a w trakcie wolnego mamy przestój sprzedaży. Wynika to z faktu, że naszymi partnerami są wyłącznie hurtownicy, którzy muszą wcześniej zrobić odpowiednie zapasy dla odbiorców w detalu. W sprzedaży mamy przestój, ale produkcja idzie nadal pełną parą. Pracujemy praktycznie na cztery zmiany i przestojów nie ma.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK STEFAŃSKI

prezes firmy budowlanej Pol-Aqua

W rocznym harmonogramie prac uwzględniane są dni wolne od pracy. Długie weekendy, jakie wypadły w maju, nie mogą mieć zatem wpływu na działalność firmy. Większość pracowników odpoczywa, poza służbami specjalistycznymi, które muszą utrzymywać ciągłość pracy ze względu na proces technologiczny. Jeśli jednak z powodu przedłużonych weekendów miałby być zagrożony harmonogram prac, wówczas przed przerwą lub tuż po prace na danym odcinku muszą być przyspieszone.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BARTOSZ ZIÓŁEK

dyrektor ds. rozwoju w Sphinx

Przy okazji długich weekendów obserwujemy, że Polacy preferują żywienie w restauracjach, a nie w domu. Przedłużony weekend jest więc dla nas bardzo dobrym okresem, widzimy w tym czasie zwiększone zainteresowanie naszymi lokalami. Podczas pierwszego długiego weekendu w maju w restauracji na wrocławskim rynku wypracowany został najlepszy jednodniowy wynik w historii sieci. Podobna tendencja w przypadku długich weekendów występuje też w naszych lokalach za granicą - w Pradze i Budapeszcie.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA