REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS będzie samodzielnie korygować firmowe dane

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

ZUS będzie mógł samodzielnie korygować wysokość składek obliczonych przez firmę za pracownika. Jeśli nie zgodzi się ona z decyzją zakładu, będzie miała 14 dni na zgłoszenie poprawek.

Nowe prawo

REKLAMA

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie określające zasady i tryb postępowania w sprawach rozliczenia składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS. Zastąpiło rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz.U. nr 165, poz. 1197 z późn. zm.).

 

REKLAMA

Z nowych przepisów wynika, że ZUS będzie musiał informować płatnika składek i ubezpieczonego o sporządzonych lub skorygowanych z urzędu dokumentach ubezpieczeniowych. Taki sam obowiązek będzie spoczywał na organie rentowym w przypadku informacji skorygowanych bezpośrednio na koncie ubezpieczonego lub płatnika. Dodatkowo ZUS będzie się też mógł zwrócić do firm lub ubezpieczonych o przekazanie danych niezbędnych do sporządzenia, skorygowania z urzędu dokumentów ubezpieczeniowych lub informacji znajdujących się na koncie prowadzonym przez ZUS.

Nowe przepisy rozstrzygają też, że jeśli ZUS stwierdzi rozbieżności w wysokości składek przekazanych przez płatnika i stawkach wyliczonych przez zakład, za prawidłowe uzna kwoty wyliczone przez siebie, ale od podstaw wymiaru składek wykazanych przez płatnika. Jeśli więc firma poda na przykład jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne 1 tys. zł, ale wpłaci do ZUS składkę na emeryturę w wysokości 200 zł, to ZUS, biorąc pod uwagę że składka emerytalna wynosi 19,52 proc., uzna, że płatnik powinien wpłacić 195,2 zł. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie będzie się zgadzał z poprawkami wprowadzonymi samodzielnie przez zakład do dokumentów lub na jego koncie, w ciągu 14 dni będzie mógł przekazać do ZUS niezbędne dokumenty korygujące te dane. Jeśli natomiast taka sama sytuacja zdarzy się ubezpieczonemu, to na zgłoszenie poprawek będzie miał 30 dni.

ZUS będzie też musiał zakończyć postępowanie wyjaśniające nie później niż w ciągu trzech miesięcy. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych postępowanie nie powinno trwać dłużej niż sześć miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Podstawa prawna

l Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawie rozliczania składek, do których jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 78, poz. 485).

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA