REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosną limity dla elektrośmieci

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska chce, by nie tylko sklepy, ale również punkty skupu złomu zbierały zużyte telewizory, komputery, pralki, lodówki, odkurzacze i inny sprzęt elektryczny. Będą one musiały ewidencjonować przyjmowane elektroodpady.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.), który zdaniem przedsiębiorców jest krokiem w dobrym kierunku, gdyż realizuje wiele ich postulatów. Jednak nie są oni zadowoleni z proponowanych wymogów dotyczących minimalnych poziomów zbiórki odpadów z urządzeń RTV i AGD.

Mniej biurokracji

REKLAMA

Projekt zakłada, że obowiązek przekazywania sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o masie zebranego zużytego sprzętu RTV i AGD będzie co pół roku, a nie co kwartał. Mirosław Baściuk, dyrektor zarządzający firmy Remondis Elektrorecykling, pozytywnie ocenia tę zmianę.

- Obecny kwartalny okres składania sprawozdań jest nierealny. Liczba dokumentów wytwarzanych przez firmy jest olbrzymia, a Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nawet nie nadąża wprowadzać danych z tej dokumentacji do swoich systemów. Półroczna częstotliwość przedstawiania w GIOŚ sprawozdań jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem - mówi Mirosław Baściuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tomasz Partyka, dyrektor biura Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego dodaje, że należy pójść jeszcze dalej.

- Na Węgrzech wszystko jest zinformatyzowane. Przekazanie kompletu informacji przez specjalny system w internecie zajmuje 10 minut. Dane od razu trafiają do urzędu i od razu są w odpowiednim systemie - mówi Tomasz Partyka ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Unia narzuca tempo

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska proponuje też zmianę dotyczącą minimalnych poziomów zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, czego nie akceptują przedsiębiorcy. Jednak Ministerstwo kieruje się wymogami nałożonymi przez UE, która wymaga, by w Polsce zbierano rocznie 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2009 roku, gdy przedsiębiorca zbierze do 25 proc. wyznaczonego przez Ministerstwo poziomu, to wprowadzający sprzęt będzie obowiązany wpłacić 100 proc. należnej opłaty produktowej. Jeżeli osiągnie od 25 proc. do 35 proc. wyznaczonego poziomu, to wówczas będzie musiał wpłacić 75 proc. opłaty produktowej. Natomiast gdy osiągnie powyżej 35 proc., będzie obowiązany wpłacić jedynie 10 proc. opłaty produktowej. Poziomy zbierania zostaną określone w rozporządzeniu do ustawy.

Tomasz Partyka tłumaczy, że z rozmów z resortem środowiska wynika, że poziomy zbiórki odpadów zostaną określone na poziomie ok. 22-25 proc. tego, co obecnie przedsiębiorcy wprowadzają na polski rynek. Taki próg ma zagwarantować zbiórkę 4 kg odpadów rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju.

- Ministerstwo chce, aby firmy, które wprowadzają nowe urządzenia, zebrały 25 proc. masy wprowadzanej na rynek. Jeżeli zbiorą mniej, to będą musiały uiszczać opłaty produktowe. Jednak nie jesteśmy w stanie zebrać takiej masy odpadów z urządzeń RTV i AGD. Tak naprawdę to nie ma w Polsce jeszcze takiej liczby zużytych urządzeń, gdyż sprzęt elektroniczny działa średnio dziesięć lat - tłumaczy Tomasz Partyka.

Większy system

Ministerstwo chce również, aby i skupy złomu zbierały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W związku z tym będą one musiały wpisać się do rejestru GIOŚ i ewidencjonować przyjmowane elektroodpady, a także przedstawiać sprawozdania z takiej działalności.

- Punkty skupu złomu mogą zostać włączone do systemu zbierania, jeżeli będą właściwie postępować z odpadami z urządzeń gospodarstwa domowego - uważa Mirosław Baściuk.

Dodaje, że jednak nie wszystkie skupy złomu zbierają tylko sprzęt elektryczny, ale także elementy metalowe pochodzące z takich urządzeń. Jego zdaniem może to prowadzić do problemów, gdyż nie wiadomo, czy element metalowy np. z pralki zostanie zakwalifikowany jako sprzęt AGD czy jako metal.

- Dlatego też powinno być więcej kontroli w skupach złomu - podkreśla Mirosław Baściuk.

Michał Milewski z Ministerstwa Środowiska podkreśla, że wprowadzenie w projekcie wyższych kar, np. za demontaż sprzętu poza zakładami przetwarzania czy brak wpisu do rejestru GIOŚ, powinno wyeliminować przypadki łamania prawa.

- Zobowiązanie punktów skupu złomu do zbierania zużytego sprzętu przyczyni się jednak do zwiększenia dostępności punktów, w których mieszkańcy mogą oddać posiadany zużyty sprzęt - dodaje.

Pieniądze na ekoedukację

Projekt nowelizacji przewiduje, że organizacje odzysku, w których są zrzeszeni producenci i importerzy urządzeń RTV i AGD, będą przeznaczać 2 proc. swojego dochodu na edukację ekologiczną.

- Takie rozwiązanie powinno przyczynić się do poszerzenia wiedzy konsumentów i przedsiębiorców o zasadach działania systemu gospodarowania zużytym sprzętem RTV i AGD - uważa Dominik Wałkowski z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA