| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrosną limity dla elektrośmieci

Wzrosną limity dla elektrośmieci

Ministerstwo Środowiska chce, by nie tylko sklepy, ale również punkty skupu złomu zbierały zużyte telewizory, komputery, pralki, lodówki, odkurzacze i inny sprzęt elektryczny. Będą one musiały ewidencjonować przyjmowane elektroodpady.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.), który zdaniem przedsiębiorców jest krokiem w dobrym kierunku, gdyż realizuje wiele ich postulatów. Jednak nie są oni zadowoleni z proponowanych wymogów dotyczących minimalnych poziomów zbiórki odpadów z urządzeń RTV i AGD.

Projekt zakłada, że obowiązek przekazywania sprawozdań do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o masie zebranego zużytego sprzętu RTV i AGD będzie co pół roku, a nie co kwartał. Mirosław Baściuk, dyrektor zarządzający firmy Remondis Elektrorecykling, pozytywnie ocenia tę zmianę.

- Obecny kwartalny okres składania sprawozdań jest nierealny. Liczba dokumentów wytwarzanych przez firmy jest olbrzymia, a Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nawet nie nadąża wprowadzać danych z tej dokumentacji do swoich systemów. Półroczna częstotliwość przedstawiania w GIOŚ sprawozdań jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem - mówi Mirosław Baściuk.

Tomasz Partyka, dyrektor biura Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego dodaje, że należy pójść jeszcze dalej.

- Na Węgrzech wszystko jest zinformatyzowane. Przekazanie kompletu informacji przez specjalny system w internecie zajmuje 10 minut. Dane od razu trafiają do urzędu i od razu są w odpowiednim systemie - mówi Tomasz Partyka ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Ministerstwo Środowiska proponuje też zmianę dotyczącą minimalnych poziomów zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych, czego nie akceptują przedsiębiorcy. Jednak Ministerstwo kieruje się wymogami nałożonymi przez UE, która wymaga, by w Polsce zbierano rocznie 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2009 roku, gdy przedsiębiorca zbierze do 25 proc. wyznaczonego przez Ministerstwo poziomu, to wprowadzający sprzęt będzie obowiązany wpłacić 100 proc. należnej opłaty produktowej. Jeżeli osiągnie od 25 proc. do 35 proc. wyznaczonego poziomu, to wówczas będzie musiał wpłacić 75 proc. opłaty produktowej. Natomiast gdy osiągnie powyżej 35 proc., będzie obowiązany wpłacić jedynie 10 proc. opłaty produktowej. Poziomy zbierania zostaną określone w rozporządzeniu do ustawy.

Tomasz Partyka tłumaczy, że z rozmów z resortem środowiska wynika, że poziomy zbiórki odpadów zostaną określone na poziomie ok. 22-25 proc. tego, co obecnie przedsiębiorcy wprowadzają na polski rynek. Taki próg ma zagwarantować zbiórkę 4 kg odpadów rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK