REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szanse na podwyżkę stóp w maju mniejsze niż 50 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu okazał się prawie zgodny z prognozami GP - 14,6 proc. rok do roku i wyniósł 14,9 proc.

W marcu różnice w dniach roboczych obniżały dynamikę produkcji przemysłowej, a w kwietniu podwyższały - mówi Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK. Według danych GUS po oczyszczeniu z czynników sezonowych (czyli różnicy między dniami roboczymi) produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu prawie o 12 proc.

REKLAMA

- Choć moim zdaniem GUS nie do końca radzi sobie z sytuacją, gdy dochodzi do przeniesienia świąt wielkanocnych między marcem a kwietniem - mówi ekonomista BZ WBK.

Mocny złoty nie szkodzi

Wysoka dynamika wzrostu produkcji, także w branżach eksportowych, wskazuje, że na razie efekty mocnego złotego nie mają negatywnego wpływu na firmy oferujące swoje produkty za granicą.

REKLAMA

- Można oceniać, że nie uwzględniając efektów statystycznych, trend wzrostowy w produkcji przemysłowej na poziomie ok. 10 proc. został utrzymany, gospodarka rozwija się wciąż dobrze, choć to tempo zapewne stopniowo będzie się obniżać, szczególnie w II połowie roku - przypomina Piotr Bielski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz danych o produkcji przemysłowej GUS podał w środę także wyniki sektora przedsiębiorstw. Wzrost wyniku netto wyniósł ponad 7 proc., ale niższa o 0,3 pkt proc. była rentowność wynosząca 4,6 proc. Spadł też odsetek zyskownych firm do 66,9 proc., z 69,0 proc. w I kwartale 2007 r.

- Powoli pogarsza się rentowność, co jest efektem rosnącej presji kosztowej. Szczególnie uderzający jest znaczny spadek odsetka rentownych firm wśród eksporterów, którzy oprócz rosnących kosztów krajowych ponoszą ciężar silnego złotego. Mimo to dane za I kwartał w sytuacji silnego wzrostu płac oraz umacniającego się złotego i wyjątkowo wysokiej bazy z poprzedniego roku należy uznać za dobre. W kolejnych kwartałach spodziewamy się gorszych wyników rentowności - komentuje dane Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Inflacja nie zaskoczyła

Porcję danych makro uzupełniły informacje o inflacji bazowej, która była prawie zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,8 proc., wobec 2,7 proc. w marcu.

- Wskaźnik rośnie, a więc nie można powiedzieć, że tempo wzrostu cen jest szybsze tylko z powodu cen żywności i paliw. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wskaźniku zawierają się także ceny prądu i gazu, i to jest istotny czynnik - mówi Piotr Bielski.

Jak środowe dane potraktuje RPP, która już za tydzień zbierze się na comiesięcznym posiedzeniu?

- Dość wysoki wskaźnik inflacji bazowej, wysokie tempo płac to argumenty dla zwolenników podwyżek stóp - mówi ekonomista BZ WBK.

- Mamy możliwe sygnały o jednak spowalniającej gospodarce. RPP ma zatem twardy orzech do zgryzienia, chcąc jednocześnie ograniczyć wzrost inflacji, nie szkodząc przy tym gospodarce. A ostatnie dane z gospodarki wcale nie ułatwiły rozwiązania tego dylematu - dodaje.

Podzielona RPP

Z wypowiedzi członków Rady wynika, że Marian Noga, Halina Wasilewska-Trenkner i Andrzej Wojtyna skłaniają się do decyzji o szybkiej podwyżce stóp. Być może dołączyłby do nich znany z jastrzębich poglądów Dariusz Filar. To jednak nadal tylko cztery głosy w dziesięcioosobowej RPP.

- Wygląda na to, że szanse na podwyżkę w maju wynoszą nieco mniej niż 50 proc. - mówi Bielski.

- Zwolennicy podwyżki musieliby przekonać albo prezesa Skrzypka, albo dodatkowych dwóch członków Rady. To może być trudne - ocenia.

Wyniki sektora przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA