REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szanse na podwyżkę stóp w maju mniejsze niż 50 proc.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mirek Kuk

REKLAMA

Wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu okazał się prawie zgodny z prognozami GP - 14,6 proc. rok do roku i wyniósł 14,9 proc.

W marcu różnice w dniach roboczych obniżały dynamikę produkcji przemysłowej, a w kwietniu podwyższały - mówi Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK. Według danych GUS po oczyszczeniu z czynników sezonowych (czyli różnicy między dniami roboczymi) produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu prawie o 12 proc.

REKLAMA

- Choć moim zdaniem GUS nie do końca radzi sobie z sytuacją, gdy dochodzi do przeniesienia świąt wielkanocnych między marcem a kwietniem - mówi ekonomista BZ WBK.

Mocny złoty nie szkodzi

Wysoka dynamika wzrostu produkcji, także w branżach eksportowych, wskazuje, że na razie efekty mocnego złotego nie mają negatywnego wpływu na firmy oferujące swoje produkty za granicą.

REKLAMA

- Można oceniać, że nie uwzględniając efektów statystycznych, trend wzrostowy w produkcji przemysłowej na poziomie ok. 10 proc. został utrzymany, gospodarka rozwija się wciąż dobrze, choć to tempo zapewne stopniowo będzie się obniżać, szczególnie w II połowie roku - przypomina Piotr Bielski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz danych o produkcji przemysłowej GUS podał w środę także wyniki sektora przedsiębiorstw. Wzrost wyniku netto wyniósł ponad 7 proc., ale niższa o 0,3 pkt proc. była rentowność wynosząca 4,6 proc. Spadł też odsetek zyskownych firm do 66,9 proc., z 69,0 proc. w I kwartale 2007 r.

- Powoli pogarsza się rentowność, co jest efektem rosnącej presji kosztowej. Szczególnie uderzający jest znaczny spadek odsetka rentownych firm wśród eksporterów, którzy oprócz rosnących kosztów krajowych ponoszą ciężar silnego złotego. Mimo to dane za I kwartał w sytuacji silnego wzrostu płac oraz umacniającego się złotego i wyjątkowo wysokiej bazy z poprzedniego roku należy uznać za dobre. W kolejnych kwartałach spodziewamy się gorszych wyników rentowności - komentuje dane Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

Inflacja nie zaskoczyła

Porcję danych makro uzupełniły informacje o inflacji bazowej, która była prawie zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,8 proc., wobec 2,7 proc. w marcu.

- Wskaźnik rośnie, a więc nie można powiedzieć, że tempo wzrostu cen jest szybsze tylko z powodu cen żywności i paliw. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wskaźniku zawierają się także ceny prądu i gazu, i to jest istotny czynnik - mówi Piotr Bielski.

Jak środowe dane potraktuje RPP, która już za tydzień zbierze się na comiesięcznym posiedzeniu?

- Dość wysoki wskaźnik inflacji bazowej, wysokie tempo płac to argumenty dla zwolenników podwyżek stóp - mówi ekonomista BZ WBK.

- Mamy możliwe sygnały o jednak spowalniającej gospodarce. RPP ma zatem twardy orzech do zgryzienia, chcąc jednocześnie ograniczyć wzrost inflacji, nie szkodząc przy tym gospodarce. A ostatnie dane z gospodarki wcale nie ułatwiły rozwiązania tego dylematu - dodaje.

Podzielona RPP

Z wypowiedzi członków Rady wynika, że Marian Noga, Halina Wasilewska-Trenkner i Andrzej Wojtyna skłaniają się do decyzji o szybkiej podwyżce stóp. Być może dołączyłby do nich znany z jastrzębich poglądów Dariusz Filar. To jednak nadal tylko cztery głosy w dziesięcioosobowej RPP.

- Wygląda na to, że szanse na podwyżkę w maju wynoszą nieco mniej niż 50 proc. - mówi Bielski.

- Zwolennicy podwyżki musieliby przekonać albo prezesa Skrzypka, albo dodatkowych dwóch członków Rady. To może być trudne - ocenia.

Wyniki sektora przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA