REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkohole tylko w standardowych butelkach

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Alkohole nie będą mogły być sprzedawane w dowolnych opakowaniach.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Tylko wina i napoje spirytusowe będą wprowadzane do obrotu w opakowaniach jednostkowych o ściśle określonych ilościach nominalnych. Natomiast do pozostałych towarów paczkowanych nie będą miały zastosowania te wymogi.

Ustawowy wykaz

REKLAMA

Dobiegają końca uzgodnienia międzyresortowe przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu nowelizacji ustawy o towarach paczkowanych. Jest w nim wykaz produktów, które mogą być wprowadzane do obrotu wyłącznie w opakowaniach jednostkowych o określonych ilościach nominalnych towaru paczkowanego. Są to wina, likiery i napoje spirytusowe.

Adresatami ustawy są podmioty gospodarcze, które zajmują się paczkowaniem produktów, a także organy administracji miar, które sprawują nadzór nad paczkowaniem. W 2007 roku do okręgowych urzędów miar fakt zajmowania się paczkowaniem zgłosiło 3796 podmiotów. Natomiast aż 509 przedsiębiorców zadeklarowało nanoszenie znaku e na towarach. Towary oznaczone znakiem e są wprowadzane na wspólny rynek europejski bez konieczności przeprowadzania dodatkowych procedur i badań. Znak ten stanowi gwarancję, że paczkujący spełnił wymogi przewidziane przepisami. Projekt przewiduje, że przedsiębiorcy zajmujący się paczkowaniem będą mieli obowiązek elektronicznego lub pisemnego dokumentowania kontroli wewnętrznych ilości towaru paczkowanego. Na podstawie tej dokumentacji powinno być możliwe sprawdzenie czasu i miejsca przeprowadzenia tych kontroli, wielkości sprawdzanej partii i pobranej próbki oraz wyników badania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kara grzywny

Autor nowelizacji przewidział karę grzywny za nieprzestrzeganie wymogów ustawy. Główny Urząd Miar wyjaśnia, że dziś część przedsiębiorców, którzy zajmują się paczkowaniem, świadomie uchyla się od zgłoszenia.

Nowelizacja została wymuszona koniecznością włączenia do prawa krajowego Dyrektywy 2007/45/WE z 5 września 2007 r. dotyczącej towarów paczkowanych. Przepisy UE stanowią, że towary paczkowane mogą być wprowadzane do obrotu w opakowaniach jednostkowych o dowolnej ilości nominalnej, z wyjątkiem win. Dyrektywa utrzymała wielkości opakowań w odniesieniu do win i napojów spirytusowych, ale rozszerzyła je na wina aromatyzowane i likierowe.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych (Dz.U. nr 128, poz. 1409 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA