REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wiadomo, jak analizować skutki powstania hipermarketu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Do wniosku o zgodę na utworzenie hipermarketu przedsiębiorca musi dołączyć analizę lub opinię dotyczącą skutków utworzenia obiektu.

Minister gospodarki wreszcie rozpoczął prace nad rozporządzeniem, w którym określi szczegółowy zakres analiz i opinii dotyczących skutków, jakie wystąpią na danym terenie po utworzeniu hipermarketu. Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH) weszła w życie 18 września 2007 r., a do tej pory nie zostały jeszcze wydane do niej przepisy wykonawcze.

REKLAMA

Co w opinii i analizie

Rozporządzenie ministra miało określić szczegółowy zakres analiz i opinii, dotyczących oceny skutków wpływu wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na infrastrukturę gminy lub miasta, lokalny układ komunikacyjny, miejscowy rynek pracy, istniejący układ urbanistyczny, istniejącą sieć handlową. Oprócz tego muszą też uwzględniać wpływ hipermarketu, nawet na sieć wielkopowierzchniowych obiektów handlowych na obszarze gmin sąsiednich, a także jego ewentualny wpływ na środowisko naturalne.

Od 18 września 2007 r. przedsiębiorcy nie mogą występować do burmistrza, wójta lub prezydenta miasta z pisemnym wnioskiem o zezwolenie na utworzenie nowych WOH-ów.

Opinie i analizy przedsiębiorcy muszą dołączać do wniosków. O sporządzenie ich może wystąpić również organ zezwalający bądź też sam może je wykonać. Bez analiz i opinii nie ma możliwości przedstawienia ich wniosku o utworzenie WOH-a do zaopiniowania radzie gminy lub sejmikowi województwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekty ustaw

W Sejmie czekają na rozpatrzenie dwa poselskie projekty: PO i SLD, których autorzy domagają się uchylenia ustawy z 11 maja 2007 r. o utworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Projekty różnią się tylko argumentami zawartymi w uzasadnieniu oraz datą wejścia w życie projektowanej ustawy. Posłowie PO chcą, aby zaczęła obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, natomiast posłowie SLD, aby weszła w życie 14 dni po opublikowaniu jej. W Sejmie jest też trzeci projekt PiS, w którym zaproponowano nowelizację ustawy z 11 maja 2007 r.

Zgodność z konstytucją

Natomiast rzecznik praw obywatelskich i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wnioski o stwierdzenie niezgodności przepisów ustawy o WOH-ach z konstytucją.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA