reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie wiadomo, jak analizować skutki powstania hipermarketu

Nie wiadomo, jak analizować skutki powstania hipermarketu

Do wniosku o zgodę na utworzenie hipermarketu przedsiębiorca musi dołączyć analizę lub opinię dotyczącą skutków utworzenia obiektu.


Minister gospodarki wreszcie rozpoczął prace nad rozporządzeniem, w którym określi szczegółowy zakres analiz i opinii dotyczących skutków, jakie wystąpią na danym terenie po utworzeniu hipermarketu. Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH) weszła w życie 18 września 2007 r., a do tej pory nie zostały jeszcze wydane do niej przepisy wykonawcze.

Rozporządzenie ministra miało określić szczegółowy zakres analiz i opinii, dotyczących oceny skutków wpływu wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na infrastrukturę gminy lub miasta, lokalny układ komunikacyjny, miejscowy rynek pracy, istniejący układ urbanistyczny, istniejącą sieć handlową. Oprócz tego muszą też uwzględniać wpływ hipermarketu, nawet na sieć wielkopowierzchniowych obiektów handlowych na obszarze gmin sąsiednich, a także jego ewentualny wpływ na środowisko naturalne.

Od 18 września 2007 r. przedsiębiorcy nie mogą występować do burmistrza, wójta lub prezydenta miasta z pisemnym wnioskiem o zezwolenie na utworzenie nowych WOH-ów.

Opinie i analizy przedsiębiorcy muszą dołączać do wniosków. O sporządzenie ich może wystąpić również organ zezwalający bądź też sam może je wykonać. Bez analiz i opinii nie ma możliwości przedstawienia ich wniosku o utworzenie WOH-a do zaopiniowania radzie gminy lub sejmikowi województwa.

W Sejmie czekają na rozpatrzenie dwa poselskie projekty: PO i SLD, których autorzy domagają się uchylenia ustawy z 11 maja 2007 r. o utworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Projekty różnią się tylko argumentami zawartymi w uzasadnieniu oraz datą wejścia w życie projektowanej ustawy. Posłowie PO chcą, aby zaczęła obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, natomiast posłowie SLD, aby weszła w życie 14 dni po opublikowaniu jej. W Sejmie jest też trzeci projekt PiS, w którym zaproponowano nowelizację ustawy z 11 maja 2007 r.

Natomiast rzecznik praw obywatelskich i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wnioski o stwierdzenie niezgodności przepisów ustawy o WOH-ach z konstytucją.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama