Łatwiejszy dostęp do dużych zamówień
REKLAMA
- Dotychczas wykonawcy, którzy samodzielnie nie spełniali warunków udziału w przetargu, łączyli się w tzw. konsorcja na podstawie art. 23 prawa zamówień publicznych. Po nowelizacji wykonawca mimo braku potencjału technicznego będzie mógł samodzielnie wziąć udział w postępowaniu pod warunkiem złożenia odpowiedniego zobowiązania innego przedsiębiorcy. Można spodziewać się zatem zwiększenia dostępu małych i średnich przedsiębiorców do postępowań o dużej wartości zamówienia, w których zamawiający na ogół stawiają wykonawcom wysokie wymagania odnośnie do potencjału technicznego lub kadrowego. Po nowelizacji art. 22 ust. 1 pkt 2 wykonawca, aby wziąć udział w postępowaniu, nie będzie więc musiał inwestować w sprzęt lub pracowników, nie mając pewności otrzymania zamówienia. Może bowiem umówić się z innym przedsiębiorcą, który taki potencjał posiada, że w razie wyboru jego oferty przedsiębiorca ten na warunkach umownych udostępni mu np. odpowiednie narzędzia lub będzie świadczył określone usługi poprzez wyspecjalizowane osoby.
REKLAMA
Jak wpłynie taka zmiana na postępowania o udzielenie zamówienia?
- Intencją ustawodawcy było zwiększenie dostępności i złagodzenie kryteriów udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia. Można spodziewać się większej liczby mniejszych wykonawców biorących w nich udział. Można również liczyć, że w wyniku nowego brzmienia przepisu będzie mniej protestów wykonawców kwestionujących zdolność techniczną lub kadrową konkurentów. Protestujący często argumentowali, że ich konkurenci, wbrew przepisom, na dzień złożenia ofert nie dysponowali określonym potencjałem, lecz zamierzali go pozyskać od innych podmiotów po wygraniu postępowania.
Jaki dokument będzie mógł złożyć wykonawca, aby udowodnić, że dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym?
- Należy założyć, że w przypadku gdy wykonawca sam nie będzie dysponował odpowiednim potencjałem technicznym, powinien złożyć wraz z ofertą dokument pochodzący od innego przedsiębiorcy. Powinno z niego wynikać, że przedsiębiorca ten dysponuje wymaganym i określonym przez zamawiającego w ogłoszeniu potencjałem technicznym lub kadrowym. Powinno też tam, jak sądzę, znaleźć się oświadczenie, że przedsiębiorca ten zobowiązuje się udostępnić taki potencjał wykonawcy biorącemu udział w przetargu, jeśli oferta tego wykonawcy zostanie wybrana. Dokumentem takim może być np. umowa, z której wynikać będzie m.in. obowiązek innego podmiotu do udostępnienia potencjału wykonawcy w przypadku wyboru jego oferty przez zamawiającego.
Jan Roliński, adwokat, wspólnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr
Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
REKLAMA
REKLAMA