REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejszy dostęp do dużych zamówień

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Nowelizacja prawa zamówień publicznych zakłada, że o zamówienia będą mogły ubiegać się także firmy, które przedstawią pisemne gwarancje dużych przedsiębiorstw do udostępnienia im potencjału technicznego lub kadrowego. Co rozwiązanie takie oznacza w praktyce?

- Dotychczas wykonawcy, którzy samodzielnie nie spełniali warunków udziału w przetargu, łączyli się w tzw. konsorcja na podstawie art. 23 prawa zamówień publicznych. Po nowelizacji wykonawca mimo braku potencjału technicznego będzie mógł samodzielnie wziąć udział w postępowaniu pod warunkiem złożenia odpowiedniego zobowiązania innego przedsiębiorcy. Można spodziewać się zatem zwiększenia dostępu małych i średnich przedsiębiorców do postępowań o dużej wartości zamówienia, w których zamawiający na ogół stawiają wykonawcom wysokie wymagania odnośnie do potencjału technicznego lub kadrowego. Po nowelizacji art. 22 ust. 1 pkt 2 wykonawca, aby wziąć udział w postępowaniu, nie będzie więc musiał inwestować w sprzęt lub pracowników, nie mając pewności otrzymania zamówienia. Może bowiem umówić się z innym przedsiębiorcą, który taki potencjał posiada, że w razie wyboru jego oferty przedsiębiorca ten na warunkach umownych udostępni mu np. odpowiednie narzędzia lub będzie świadczył określone usługi poprzez wyspecjalizowane osoby.

REKLAMA

Jak wpłynie taka zmiana na postępowania o udzielenie zamówienia?

- Intencją ustawodawcy było zwiększenie dostępności i złagodzenie kryteriów udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia. Można spodziewać się większej liczby mniejszych wykonawców biorących w nich udział. Można również liczyć, że w wyniku nowego brzmienia przepisu będzie mniej protestów wykonawców kwestionujących zdolność techniczną lub kadrową konkurentów. Protestujący często argumentowali, że ich konkurenci, wbrew przepisom, na dzień złożenia ofert nie dysponowali określonym potencjałem, lecz zamierzali go pozyskać od innych podmiotów po wygraniu postępowania.

Jaki dokument będzie mógł złożyć wykonawca, aby udowodnić, że dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym?

- Należy założyć, że w przypadku gdy wykonawca sam nie będzie dysponował odpowiednim potencjałem technicznym, powinien złożyć wraz z ofertą dokument pochodzący od innego przedsiębiorcy. Powinno z niego wynikać, że przedsiębiorca ten dysponuje wymaganym i określonym przez zamawiającego w ogłoszeniu potencjałem technicznym lub kadrowym. Powinno też tam, jak sądzę, znaleźć się oświadczenie, że przedsiębiorca ten zobowiązuje się udostępnić taki potencjał wykonawcy biorącemu udział w przetargu, jeśli oferta tego wykonawcy zostanie wybrana. Dokumentem takim może być np. umowa, z której wynikać będzie m.in. obowiązek innego podmiotu do udostępnienia potencjału wykonawcy w przypadku wyboru jego oferty przez zamawiającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideoJan Roliński, adwokat, wspólnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr

Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA