REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

Firmy przyślą dane o programach emerytalnych

Do 1 marca pracodawcy muszą złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego roczną informację na temat prowadzonych pracowniczych programów emerytalnych.

Szef nie zwolni po macierzyńskim

Pracownik, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale chce pracować krócej, by móc opiekować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Termin korekty zależy od jej wpływu na wysokość podatku

Korektę faktury VAT można złożyć w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru.

REKLAMA

Nie będzie potrzebny podpis elektroniczny

Wprowadzenie ofert bez podpisu elektronicznego ma spowodować większe zainteresowanie wykonawców licytacją elektroniczną.

Firmy zapłacą za szkolenia z pierwszej pomocy

Pracodawcy zatrudniający jednego pracownika będą mieli problem z wyznaczeniem osoby odpowiadającej za udzielenie pierwszej pomocy.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

50 lat to za długo na przechowywanie akt

Określając zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej powinno się wziąć pod uwagę, że ZUS może kontrolować płatników tylko przez dziesięć lat.

REKLAMA

Regionalne instytucje obsługujące wnioski firm o dotacje ruszą najwcześniej w czerwcu

Nie wcześniej jak pod koniec I półrocza poznamy instytucje, które w regionach zajmą się obsługą firm zainteresowanych unijnymi dotacjami. Pod koniec marca PARP rozpisze konkurs, który je wyłoni.

Rusza pierwszy konkurs dla firm z Wielkopolski

W przyszłym tygodniu rozpoczną się w Wielkopolsce pierwsze konkursy o unijne dotacje.

Będą wyższe odpisy na fundusz socjalny

W tym roku pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będą musieli odprowadzić na jego konto większe odpisy niż w 2007 roku.

Prąd będzie droższy, ale na razie dla firm

Vattenfall Sales Poland, RWE Stoen i EnergiaPro Gigawat zapowiedzieli podwyżkę cen energii rzędu 10-20 proc. dla klientów przemysłowych. Ma ona nastąpić od marca.

Od 2009 roku nie będą potrzebne pozwolenia na budowę

Nie będą już potrzebne pozwolenia na budowę. Przygotowywane plany miejscowe mają być przedstawiane do wglądu mieszkańców.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Będą przywileje za zatrudnianie 50-latków

Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy oraz skrócenie z 33 do 14 dni okresu wypłacania wynagrodzenia chorobowego ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce.

Dyżur będzie czasem pracy

Gotowość do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczana do czasu pracy.

Będą przedszkola z pieniędzy funduszu socjalnego

Resort pracy przygotował projekt noweli kodeksu pracy, który ma ułatwić rodzicom powrót do pracy. Pracodawcy dofinansują czesne za żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników. W zakładaniu małych przedszkoli przeszkadzają przepisy sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe.

Europarlament uwalnia handel

Parlament Europejski ułatwia życie eksporterom i likwiduje ostatnie bariery w wymianie towarowej między krajami Unii. W tym samym czasie europosłowie PiS (ale także kilku z PO) wespół z kolegami z frakcji „Zielonych” i eurosocjalistami tropią spisek europejskich supermarketów

Uciążliwe przepisy VAT

 Stosowanie zasad ogólnych VAT przy rozpoznaniu obowiązku podatkowego dla importu usług utrudnia prowadzenie firm.

Poparcie dla podwyższenia limitów

 Związek Rzemiosła Polskiego popiera poselski projekt ustawy zakładający podwyższenie kwoty przychodów obligującej przedsiębiorców do prowadzenia pełnej rachunkowości.

Firma może mieć pozycję dominującą

Przejęcie przez MIH Internet kontroli nad spółką Tradus nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

Trzeba będzie prowadzić księgi

Zawieszenie działalności nie zwolni z prowadzenia ewidencji. Zmiany nie odnoszą się do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli nowelizacja nie będzie uzupełniona, pojawią się problemy interpretacyjne.

Szef wyznaczy osobę odpowiedzialną za ewakuację pracowników

Firmy będą musiały zapewnić pracownikom środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w razie nagłych wypadków lub ewakuacji z miejsca pracy.

Świadczenia chorobowe dla ubezpieczających się dobrowolnie

Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem skorzystają z zasiłku chorobowego po 90 dniach ubezpieczenia. Prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało pomimo opłacenia składki po terminie. Kobiety w ciąży zagrożonej mogłyby otrzymywać świadczenie chorobowe przez 270 dni.

Wybór można zgłosić rok wcześniej

Pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym można złożyć w roku poprzednim.

Dane o produkcji: bliżej podwyżek stóp

Styczniowy wzrost produkcji w połączeniu z dwucyfrową dynamiką płac i silnym wzrostem zatrudnienia to kolejny argument za podwyżką stóp.

Nikt nie dostanie dotacji na ekoznaki

Jeszcze nie rozpoczęło się wydawanie unijnych pieniędzy z puli na lata 2007-2013, a urzędnicy już zablokowali dostęp do prawie 80 mln zł.

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny.

W maju pierwsze zmiany w VAT

Zmiany do ustawy o VAT będą wprowadzane etapami. Pierwsza nowelizacja wejdzie w życie 1 maja 2008 r. - zapowiada resort finansów.

Nagrody dla dbających o środowisko

Ministerstwo Środowiska po raz 11 wyróżni podmioty, które przyczyniają się do zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju, przyznając im tytuł Lidera Polskiej Ekologii.

Wzrost gospodarczy w strefie euro wyraźnie zwalnia

Tempo wzrostu w strefie euro zmniejszyło się w ostatnich miesiącach roku o połowę. Zbliża się spowolnienie gospodarcze na znaczną skalę.

Praca tymczasowa do 18 miesięcy

W ciągu trzech lat pracownik tymczasowy będzie mógł pracować u jednego pracodawcy 18 miesięcy, a nie 12 jak obecnie. Zgodę na to będzie musiała wyrazić organizacja związkowa.

Dziś trzeba zapłacić podatek transportowy

Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach. Pierwszy termin mija 15 lutego.

Formalności celne bez papieru

Dziś wchodzi w życie decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie eliminowania papierowych dokumentów dotyczących ceł i handlu.

Buble prawne

 Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo przygotowała listę 150 zmian w przepisach likwidujących absurdy biurokratyczne.

Wydatki na pokrycie szkody nie są kosztem

Pokrycie przez przedsiębiorcę szkody wynikającej z nienależytego wykonania zobowiązania, polegające na zapłacie za zniszczone towary, nie może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ministerstwo zablokuje e-apteki

To już pewne - rozporządzenie regulujące sprzedaż leków przez internet będzie narzucać e-aptekom mocno restrykcyjne warunki handlu. Mogą one postawić pod znakiem zapytania sens całego rynku internetowych aptek

Koncesje ograniczają firmy

W ostatnim roku nie zmniejszyła się liczba koncesji, zezwoleń, licencji i zgód udzielanych przez urzędników przedsiębiorcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą.

Nie można dyskryminować kandydata do pracy

Nie tylko pracownika, ale także kandydata do pracy nie będzie można dyskryminować w miejscu pracy. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy, skierowany już pod obrady rządu.

Poziom zbiórki odpadów musi wzrosnąć do 25 proc. wprowadzonych na rynek towarów

Minister środowiska w porozumieniu z szefem resortu gospodarki co roku ma ustalać poziom zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD.

Dopłata za demontaż tylko po złożeniu sprawozdania

Do 15 lutego firmy prowadzące demontaż aut powinny złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawozdania dotyczące poziomu recyklingu.

Minister finansów: w najbliższym czasie nie przyjmiemy euro

Chociaż rząd zapewnia, że chce trwale spełnić kryteria wymagane przy wejściu do strefy euro, ekonomiści uważają, że wspólna waluta zastąpi złotego dopiero w latach 2015-2016.

Brak limitów dorabiania dla rencistów ograniczy szarą strefę

Od 2009 roku renciści będą mogli dodatkowo pracować bez groźby utraty świadczenia. Pracodawcy chwalą takie rozwiązanie, ale krytykują je lekarze medycyny pracy.

Firmy często nadpłacają podatki od nieruchomości

Błędy w pomiarze powierzchni nieruchomości oraz zastosowanie niewłaściwej stawki podatkowej - to najczęstsze przyczyny nadpłaty przez firmy podatku od nieruchomości, informują analitycy z firmy Alma Consulting Group Polska.

Podwyższenie limitu dla małych podatników

 Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, limit przychodu, od którego zależy zaliczenie przedsiębiorcy do grupy małych podatników, powinien wynosić 1,2 mln euro, a nie 1,5 mln euro jak przewidziano w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o PIT wniesionym do Sejmu przez klub LiD.

Konieczna aktywizacja zawodowa młodzieży

Osoba zamierzająca założyć spółdzielnię socjalną otrzyma od państwa wsparcie ze środków unijnych na ten cel.

Sponsorowane imprezy są kosztem podatkowym

Spółka może zaliczyć do kosztów wydatki na sponsorowanie imprez. Eksponowane podczas imprezy logo spółki może mieć wpływ na osiągane przychody.

W lutym RPP z nową projekcją, ale stopy procentowe bez zmian

NBP przedstawi w lutym nową projekcję inflacyjną, a ekonomiści oczekują, że w lutym stopy procentowe pozostaną bez zmian.

Klauzula waloryzacyjna ocali umowę przy zmianie VAT

Wykonawcy mają obowiązek obliczyć cenę za przedmiot zamówienia, z uwzględnieniem stawki VAT obowiązującej w dniu składania ofert.

Hipermarkety bez zezwoleń

Są trzy projekty ustaw w sprawie budowy hipermarketów. LiD i PO domagają się uchylenia ustawy o ich tworzeniu i działaniu, natomiast PiS chce złagodzić rygory procedury ubiegania się o zezwolenie.

REKLAMA