REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.

Polskie firmy budowlane mogą płacić mniej

Wykonując zamówienia w Niemczech, polscy podwykonawcy nie muszą stosować się do stawek minimalnych wynagrodzeń ustalonych w obowiązujących tam układach zbiorowych.

Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Pracodawcy wciąż nieterminowo udzielają urlopów wypoczynkowych - stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy podczas ubiegłorocznych kontroli.

Sprzedaż alkoholu w internecie jest nielegalna

Za sprzedawanie alkoholu w sieci można stracić zezwolenie nawet na trzy lata. Przepisy pozwalają wyłącznie na handel trunkami w tradycyjnych sklepach. KIG domaga się szybkiego znowelizowania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

REKLAMA

Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastąpi Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej. Inspektoraty w województwach będą koordynowały plany kontroli.

Wyższa stawka na papierosy

Od jutra minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie do 181,72 zł za każde 1000 sztuk.

Pracownicy stosują nowe formy nacisku na firmy

Coraz więcej pracowników zapowiada protesty. Firmy nie mogą badać legalności akcji strajkowych. Nowy kodeks pracy zmieni zasady sporów zbiorowych.

Firmy chcą zwrotu kosztów

Pracodawcy chcą, aby pomoc na zatrudnianie osób niepełnosprawnych obejmowała także koszty administracyjne i związane z dokumentacją pracowniczą.

REKLAMA

Pracodawca nie może narzucać pracownikom terminu utworzenia rady

Już od półtora tygodnia w firmach zatrudniających powyżej 50 osób pracownicy i związki zawodowe mogą powoływać rady pracowników.

Co czwarta firma budowlana zatrudnia na czarno

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła ponad 1,2 tys. przypadków nielegalnego zatrudnienia na budowach.

Sprawdzony podatnik będzie zalegalizowany

Trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą instytucję sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorca miałby być m.in. informowany o kontroli fiskusa na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Mimo że przepisy nie przewidują takiej instytucji, dzięki wytycznym MF firmy są od dwóch lat zawiadamiane o kontrolach.

Firmy i ubezpieczeni będą mogli dłużej dopominać się o nadpłacone do ZUS składki

Osoby, za które firmy na początku reformy emerytalnej wpłaciły do ZUS za dużo składek, będą mogły domagać się ich zwrotu. Muszą jednak wystąpić z wnioskiem do ZUS w ciągu najbliższego roku.

Małym firmom może być trudno szkolić pracowników

Małe firmy mimo refundacji z Funduszu Pracy kosztów, jakie poniosą na szkolenia starszych pracowników, mogą nie być nimi zainteresowane. Trudno będzie im znaleźć zmienników na miejsce szkolących się pracowników.

Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Prawie jedna trzecia urządzeń AGD sprowadzanych do Polski nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń.

Obniżki stóp możliwe dopiero w połowie 2009 roku

Konieczna jest kolejna podwyżka stóp procentowych już w kwietniu, a potem po kilku miesiącach być może kolejna. Obniżki są możliwe, jeśli inflacja spadnie, a perspektywy wzrostu gospodarczego będą się pogarszać.

Będzie więcej średnich firm

Ministerstwo Gospodarki chce rozszerzyć grupę małych i średnich przedsiębiorstw i zaliczyć do niej również te, które zatrudniają od 250 do 500 osób.

Od 2009 roku do 20 tygodni wydłuży się urlop macierzyński

Firmy zatrudniające rodziców wracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych przez trzy lata nie będą opłacać za nich składek do FP i FGŚP.

Zamawiający łatwiej poprawią błędy

Firmy odzyskają prawo do odwołań przy mniejszych zamówieniach. Zamawiający będą mogli zmieniać kryteria oceny ofert.

Hipermarkety będą miały mniejsze zyski, więc zapłacą mniej podatków

Po ostatniej fali przejęć i fuzji większość dużych sieci handlowych nie będzie wykazywać zysków, a tym samym nie będzie płacić podatku dochodowego.

Nowy podatnik stosuje zasady amortyzacji rozpoczęte przez spółkę

Podatnik, który podjął działalność w ciągu trzech lat od rozwiązania spółki cywilnej, stosuje zasady amortyzacji rozpoczęte przez spółkę.

W marcu inflacja zwolniła, ale tylko na chwilę

Resort finansów szacuje, że inflacja w marcu nieco spadła, do 4,1 proc. rok do roku z 4,2 proc. w lutym. Już w kwietniu ceny będą rosły szybciej.

Mocny złoty nie szkodzi eksportowi

Relacja deficytu bieżącego do PKB na koniec roku powinna kształtować się na poziomie 4,5-5 proc. Zależeć będzie od tego, jak zaburzenia na globalnych rynkach wpłyną na głównych partnerów handlowych Polski.

Rząd przywróci mniejszym firmom prawo do odwołań

Zamawiający będzie mógł zmienić wszystkie elementy specyfikacji i łatwiej poprawiać omyłki w ofertach.

Brak refundacji składek można zaskarżyć do sądu

Pracodawcy i niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą złożyć do sądu administracyjnego skargę na bezczynność PFRON, jeśli fundusz nie wypłaca w terminie refundacji składek ZUS.

Po przekształceniu powstaje przychód

W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową u wspólników może powstać przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Pracodawca dofinansuje urlop za granicą

Pracodawcy nie będą już mieć wątpliwości, czy mogą dofinansowywać pracownikom zagraniczne wczasy. Posłowie przegłosowali zmianę w ustawie o funduszu socjalnym.

Pięcioletni zakaz za sprzedaż piwa nieletnim

Osobie prowadzącej pub, która sprzeda nieletniemu piwo, będzie groził pięcioletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast reklamy piwa w telewizji będzie można emitować wyłącznie w godz. 23.00-6.00.

Wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Firmy będą zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości po przekroczeniu progu przychodów 1,2 mln euro. Dziś limit ten wynosi 800 tys. euro.

Polskim firmom grożą kary za delegowanych pracowników

Jeśli przedsiębiorca, który w praktyce nie prowadzi w Polsce działalności, opłaca do ZUS składki za delegowanego pracownika, łamie przepisy unijne. Zagraniczny organ rentowy może wtedy pobrać od niego zaległe składki z odsetkami.

Zmienią się zasady korygowania dokumentów przez ZUS

ZUS będzie mógł samodzielnie korygować wysokość składek obliczonych za pracownika przez firmę.

Sporządzenie sprawozdania

 Do 31 marca spółki, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny zakończyć sporządzanie jednostkowych sprawozdań finansowych i przedłożyć je do zatwierdzenia odpowiednim organom.

Podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Podniesienie z 800 tys. euro do 1 mln 200 tys. euro limitu obrotów, po przekroczeniu którego firmy będą musiały prowadzić tzw. pełną księgowość, zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Cztery dni na roczny CIT

Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, składają do 31 marca roczny CIT. Jeśli sporządzają sprawozdanie finansowe, powinny przekazać je w ciągu 10 dni od zatwierdzenia.

Wypłata odszkodowań cywilnych dla pracowników może doprowadzić do upadłości firm

 Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. bezprawnie zwolnieni pracownicy będą mogli żądać od pracodawcy odszkodowania nie tylko na podstawie kodeksu pracy, ale także prawa cywilnego. W ten sposób będą mogli liczyć na wyższą rekompensatę z tytułu bezprawnego rozwiązania stosunku pracy?

Kredyt dla firmy nawet w 24 godziny

Banki upraszczają proces przyznawania kredytów firmom oraz skracają czas oczekiwania na decyzję.

Szkolenie od firmy nie jest przychodem pracownika

Szkolenia związane z wykonywaniem pracy nie są przychodem pracownika. Zwolnienie z podatku szkoleń osób zatrudnionych nie zależy od akredytacji MEN. Firma zaliczy do kosztów wydatek na szkolenie związane z pracą pracownika.

Licencja nie ogranicza działalności

Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami powinna być traktowana jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Pieniądze dla przedsiębiorców: PARP ogłosi dwa konkursy w roku

Dotacje na inwestycje w Programie Innowacyjna Gospodarka będą dzielone w przećwiczony już sposób, czyli w konkursach zamkniętych.

6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

Fundusz Pracy zapłaci pracodawcy 5799,6 zł za szkolenie pracownika po 45 roku życia. Stypendium szkoleniowe dla bezrobotnego po 50 roku życia wzrośnie z 107 zł do 1103,2 zł. Firmy, które zatrudnią bezrobotnego po 50 roku życia, nie będą przez rok opłacać składek do FP i FGŚP.

Zwolnienia nie umożliwią likwidacji rady

Rady pracowników będą mogły działać nawet wtedy, gdy liczba zatrudnionych w firmie spadnie poniżej 50 osób.

Resort musi zmienić sposoby rozliczeń

Trzeba uprościć rozliczenia rachunkowe małych i średnich firm, ale nie zwalniać ich z prowadzenia ksiąg rachunkowych - postuluje Komitet Standardów Rachunkowości.

Będą koncesje na roboty i usługi

Procedura koncesyjna będzie łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

PKB może wzrosnąć ponad 6 proc.

Wzrost sprzedaży w lutym wyniósł aż 23,8 proc. rok do roku (w styczniu 20,9 proc.).

Duże firmy zaoszczędzą na wycenach aportów

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość wnoszenia do spółek aportów bez udziału biegłych rewidentów, co zdaniem rządu ułatwi zakładanie spółek.

Refundacja składek ma być uproszczona

Co drugi rencista prowadzący firmę ma problemy z otrzymaniem refundacji składek na ubezpieczenie społeczne wpłaconych do ZUS.

Do końca marca trzeba uiścić opłatę produktową

Do 31 marca przedsiębiorcy wprowadzający do sprzedaży produkty w opakowaniach muszą uiścić opłatę produktową i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań.

Za wzrostem cen materiałów budowlanych stoją hurtownicy

W lutym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 20 proc. W tym samym czasie podobny wzrost cen odnotowały w hurtowniach niektóre materiały budowlane.

Wzrost gospodarczy zwolni w II półroczu, ale najwyżej do 5 proc.

W I kwartale dynamika PKB może wynieść ok. 6 proc. W II półroczu czeka nas spowolnienie, ale wzrost PKB nie powinien być niższy niż 5 proc. Realny jest więc 5,5-proc. wzrost gospodarczy w całym 2008 roku.

W kwietniu podatek wzrośnie

Minister finansów podwyższył minimalną stawkę akcyzy na papierosy do wysokości 181,72 zł.

Firmy same przedłużą termin związania ofertą

Wykonawca samodzielnie lub na wniosek zamawiającego będzie mógł przedłużyć termin związania ofertą, na czas niezbędny do zawarcia umowy

REKLAMA