| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można zrezygnować z ksiąg

Będzie można zrezygnować z ksiąg

Spółki, których przychód w 2007 roku nie przekroczył 1,2 mln euro, będą mogły zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych.


ZMIANA PRAWA

Jeszcze w 2008 roku część spółek, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, będzie mogła powrócić na księgę przychodów i rozchodów. Przewiduje to nowelizacja ustawy o rachunkowości z 10 lipca 2008 r. Zakłada ona podwyższenie limitu przychodów, po przekroczeniu którego firmy zobowiązane są do prowadzenia pełnych ksiąg z 800 tys. do 1,2 mln euro.

Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychody w 2007 roku nie przekroczyły 1,2 mln euro. W przeliczeniu na złote - po kursie z 30 września 2007 r. - równowartość tej kwoty wynosi 4 533 tys. zł.

Spółki, które zdecydują się na ten krok, muszą pamiętać, że rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2008 roku będzie możliwa tylko w jednym momencie - na ostatni dzień miesiąca, w którym ustawa wejdzie w życie. Na ten dzień podmioty będą musiały zamknąć księgi rachunkowe.

Natomiast od pierwszego dnia kolejnego miesiąca powinny zacząć prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. W takim przypadku - zgodnie z art. 3 ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości - do określenia podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 rok będzie trzeba przyjąć dochód ustalony na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych i podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Spółki, które w ciągu 2008 roku zmienią zasady rozliczeń, będą musiały poinformować o tym urząd skarbowy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zamknęły księgi.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »