REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotni zdobędą kwalifikacje w zakładzie pracy

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Dorosłe osoby bezrobotne od stycznia 2009 r. będą mogły nabyć nowe kwalifikacje u pracodawców. Szkolenie będzie trwać co najmniej 12 miesięcy.

Zmiana prawa

REKLAMA

Bezrobotny, skierowany przez urząd pracy do przygotowania zawodowego dorosłych w miejscu pracy, za każdy miesiąc takiej praktycznej nauki otrzyma stypendium szkoleniowe. W przyszłym roku będzie ono wynosić 946 zł (120 proc. zasiłku dla bezrobotnych). Ci, którzy ukończyli 45 lat, otrzymają 1,1 tys. zł stypendium (140 proc. zasiłku). Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który znajduje się w trakcie uzgodnień międzyresortowych i społecznych.

- Aby jednak otrzymać stypendium, bezrobotni będą musieli uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Nieobecności pozbawią ich prawa do niego - podkreśla Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Według wiceministra przygotowanie zawodowe dorosłych bezrobotnych ma trwać maksymalnie 18 miesięcy. Osoby takie będą uczestniczyć w zajęciach pięć dni w tygodniu, maksymalnie osiem godzin dziennie. Przez cztery dni w ciągu tygodnia będą zdobywać kwalifikacje w zakładzie pracy, a przez jeden dzień w instytucji szkoleniowej.

- Przygotowanie zawodowe dorosłych będzie kończyć się egzaminem, który pozwoli na uzyskanie tytułu zawodowego lub tytułu czeladnika - mówi Czesława Ostrowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem, bezrobotny ma się uczyć teorii w ramach przygotowania zawodowego w szkole publicznej lub niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej.

- Odbywanie teoretycznej nauki zawodu dorosłych, na zasadach określonych w projekcie byłoby uzasadnione jedynie w instytucjach szkoleniowych, które nie są szkołami w rozumieniu ustawy o systemie oświaty - twierdzi Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji.

Podkreśla, że takie dokształcanie dorosłych w szkole publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły zawodowej byłoby niezgodne z obowiązującym prawem.

REKLAMA

- Uwzględnimy opinię MEN i wprowadzimy do projektu zmiany, zgodnie z którymi organizatorem przygotowania zawodowego dorosłych będą placówki kształcenia ustawicznego, praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego - twierdzi Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy.

Zaproponowała ona ponadto zmianę kilku rozporządzeń ministra edukacji narodowej, dzięki czemu można by przeprowadzać egzaminy zawodowe dla bezrobotnych, którzy będą chcieli uzyskać tytuł zawodowy po ukończonym przygotowaniu zawodowym. Na podstawie obowiązujących przepisów nie jest to możliwe.

Ponadto projekt nowelizacji przewiduje, że przygotowanie zawodowe dorosłych ma odbywać się na podstawie porozumienia między bezrobotnym, urzędem pracy i pracodawcą, zgodnie z programem opracowanym przez instytucję szkoleniową. Z taką regulacją nie zgadzają się pracodawcy.

- Za opracowanie programu nie powinna odpowiadać żadna instytucja szkoleniowa, a urząd pracy, bo gwarantowałoby to właściwą jakość nauczania - uważa Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

447 tys. bezrobotnych nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA