REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotni zdobędą kwalifikacje w zakładzie pracy

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Dorosłe osoby bezrobotne od stycznia 2009 r. będą mogły nabyć nowe kwalifikacje u pracodawców. Szkolenie będzie trwać co najmniej 12 miesięcy.

Zmiana prawa

REKLAMA

Bezrobotny, skierowany przez urząd pracy do przygotowania zawodowego dorosłych w miejscu pracy, za każdy miesiąc takiej praktycznej nauki otrzyma stypendium szkoleniowe. W przyszłym roku będzie ono wynosić 946 zł (120 proc. zasiłku dla bezrobotnych). Ci, którzy ukończyli 45 lat, otrzymają 1,1 tys. zł stypendium (140 proc. zasiłku). Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który znajduje się w trakcie uzgodnień międzyresortowych i społecznych.

- Aby jednak otrzymać stypendium, bezrobotni będą musieli uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Nieobecności pozbawią ich prawa do niego - podkreśla Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Według wiceministra przygotowanie zawodowe dorosłych bezrobotnych ma trwać maksymalnie 18 miesięcy. Osoby takie będą uczestniczyć w zajęciach pięć dni w tygodniu, maksymalnie osiem godzin dziennie. Przez cztery dni w ciągu tygodnia będą zdobywać kwalifikacje w zakładzie pracy, a przez jeden dzień w instytucji szkoleniowej.

- Przygotowanie zawodowe dorosłych będzie kończyć się egzaminem, który pozwoli na uzyskanie tytułu zawodowego lub tytułu czeladnika - mówi Czesława Ostrowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem, bezrobotny ma się uczyć teorii w ramach przygotowania zawodowego w szkole publicznej lub niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej.

- Odbywanie teoretycznej nauki zawodu dorosłych, na zasadach określonych w projekcie byłoby uzasadnione jedynie w instytucjach szkoleniowych, które nie są szkołami w rozumieniu ustawy o systemie oświaty - twierdzi Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji.

Podkreśla, że takie dokształcanie dorosłych w szkole publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły zawodowej byłoby niezgodne z obowiązującym prawem.

REKLAMA

- Uwzględnimy opinię MEN i wprowadzimy do projektu zmiany, zgodnie z którymi organizatorem przygotowania zawodowego dorosłych będą placówki kształcenia ustawicznego, praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego - twierdzi Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy.

Zaproponowała ona ponadto zmianę kilku rozporządzeń ministra edukacji narodowej, dzięki czemu można by przeprowadzać egzaminy zawodowe dla bezrobotnych, którzy będą chcieli uzyskać tytuł zawodowy po ukończonym przygotowaniu zawodowym. Na podstawie obowiązujących przepisów nie jest to możliwe.

Ponadto projekt nowelizacji przewiduje, że przygotowanie zawodowe dorosłych ma odbywać się na podstawie porozumienia między bezrobotnym, urzędem pracy i pracodawcą, zgodnie z programem opracowanym przez instytucję szkoleniową. Z taką regulacją nie zgadzają się pracodawcy.

- Za opracowanie programu nie powinna odpowiadać żadna instytucja szkoleniowa, a urząd pracy, bo gwarantowałoby to właściwą jakość nauczania - uważa Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

447 tys. bezrobotnych nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA