REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referendarze przedłużają postępowanie rejestrowe

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Wymaganie tajnego głosowania w spółkach jednoosobowych jest urzędniczą nadgorliwością, która nie znajduje uzasadnienia w przepisach.

Sądy rejestrowe, a przede wszystkim referendarze, tak kurczowo trzymają się dosłownego brzmienia przepisów, że - zdaniem przedsiębiorców i ich pełnomocników - bezpodstawnie przedłużają postępowania rejestrowe.

REKLAMA

Błędna interpretacja

- Spora liczba referendarzy sądowych doszukuje się nieistotnych lub wręcz absurdalnych uchybień we wnioskach o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego - mówi o swoich doświadczeniach Jan Rostafiński, adwokat i radca prawny z warszawskiej kancelarii Prokurent.

- Tymczasem zarządy spółek godzą się na to, by jak najszybciej załatwić sprawy.

Typowym przykładem urzędniczej nadgorliwości jest tworzenie fikcji tajnych głosowań w jednoosobowych spółkach kapitałowych. Wszystko dzieje się za sprawą błędnej interpretacji przepisu, który stanowi, że regulacje dotyczące zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń w spółkach wieloosobowych stosuje się odpowiednio do spółek jednoosobowych (art. 156 kodeksu spółek handlowych i art. 303 par. 1 k.s.h.). Referendarze uważają więc, że głosowanie zawsze musi być tajne, jeżeli dotyczy spraw osobowych (art. 247 par. 2 k.s.h.). Jednoosobowi wspólnicy natomiast lub jeden pełnomocnik dwóch wspólników godzą się na zaprotokołowanie, że głosowanie było tajne dla świętego spokoju, akceptując w ten sposób zupełny brak logiki. Nie chcą bowiem potem skarżyć postanowień wydanych przez referendarzy. Wniesienie środka odwoławczego wydłużyłoby postępowanie rejestrowe o co najmniej miesiąc. A ci, którzy na przykład występują w przetargach, nie mają na takie dodatkowe procedury ani czasu, ani energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygórowane wymagania

REKLAMA

- Referendarze sądowi nie popełniają więcej błędów niż inni prawnicy, także sędziowie, radcowie prawni czy notariusze - uważa sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej. - Niemniej przyznaję, że w wypadku spółki jednoosobowej wymaganie, by w protokole było napisane, że głosowanie było tajne, jest co najmniej wygórowane. Zawsze utrzymuję, że w takich sytuacjach powinien mieć zastosowanie art. 164 par. 3 k.s.h., zgodnie z którym sąd rejestrowy nie powinien odmówić wpisu z powodu drobnych uchybień nienaruszających ani interesu spółki, ani interesu publicznego - dodaje sędzia Łukowski.

Referendarze sądowi mówią zaś, że ich ostrożność podyktowana jest najczęściej możliwością zaskarżania uchwał, które mają braki. W efekcie powoduje to przedłużenie procedur, a nie skrócenie.

Trudno jednak prawnikowi znaleźć racjonalne uzasadnienie dla tajnych głosowań w spółkach jednoosobowych.

DobromiŁa Niedzielska-Jakubczyk

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA