REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Referendarze przedłużają postępowanie rejestrowe

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Wymaganie tajnego głosowania w spółkach jednoosobowych jest urzędniczą nadgorliwością, która nie znajduje uzasadnienia w przepisach.

Sądy rejestrowe, a przede wszystkim referendarze, tak kurczowo trzymają się dosłownego brzmienia przepisów, że - zdaniem przedsiębiorców i ich pełnomocników - bezpodstawnie przedłużają postępowania rejestrowe.

REKLAMA

Błędna interpretacja

- Spora liczba referendarzy sądowych doszukuje się nieistotnych lub wręcz absurdalnych uchybień we wnioskach o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego - mówi o swoich doświadczeniach Jan Rostafiński, adwokat i radca prawny z warszawskiej kancelarii Prokurent.

- Tymczasem zarządy spółek godzą się na to, by jak najszybciej załatwić sprawy.

Typowym przykładem urzędniczej nadgorliwości jest tworzenie fikcji tajnych głosowań w jednoosobowych spółkach kapitałowych. Wszystko dzieje się za sprawą błędnej interpretacji przepisu, który stanowi, że regulacje dotyczące zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń w spółkach wieloosobowych stosuje się odpowiednio do spółek jednoosobowych (art. 156 kodeksu spółek handlowych i art. 303 par. 1 k.s.h.). Referendarze uważają więc, że głosowanie zawsze musi być tajne, jeżeli dotyczy spraw osobowych (art. 247 par. 2 k.s.h.). Jednoosobowi wspólnicy natomiast lub jeden pełnomocnik dwóch wspólników godzą się na zaprotokołowanie, że głosowanie było tajne dla świętego spokoju, akceptując w ten sposób zupełny brak logiki. Nie chcą bowiem potem skarżyć postanowień wydanych przez referendarzy. Wniesienie środka odwoławczego wydłużyłoby postępowanie rejestrowe o co najmniej miesiąc. A ci, którzy na przykład występują w przetargach, nie mają na takie dodatkowe procedury ani czasu, ani energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygórowane wymagania

REKLAMA

- Referendarze sądowi nie popełniają więcej błędów niż inni prawnicy, także sędziowie, radcowie prawni czy notariusze - uważa sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej. - Niemniej przyznaję, że w wypadku spółki jednoosobowej wymaganie, by w protokole było napisane, że głosowanie było tajne, jest co najmniej wygórowane. Zawsze utrzymuję, że w takich sytuacjach powinien mieć zastosowanie art. 164 par. 3 k.s.h., zgodnie z którym sąd rejestrowy nie powinien odmówić wpisu z powodu drobnych uchybień nienaruszających ani interesu spółki, ani interesu publicznego - dodaje sędzia Łukowski.

Referendarze sądowi mówią zaś, że ich ostrożność podyktowana jest najczęściej możliwością zaskarżania uchwał, które mają braki. W efekcie powoduje to przedłużenie procedur, a nie skrócenie.

Trudno jednak prawnikowi znaleźć racjonalne uzasadnienie dla tajnych głosowań w spółkach jednoosobowych.

DobromiŁa Niedzielska-Jakubczyk

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA