| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tylko co piąta firma otrzyma dotację na szkolenia

Tylko co piąta firma otrzyma dotację na szkolenia

Aż 839 wniosków o dotacje na szkolenia na łączną wartość 2,1 mld zł złożyli przedsiębiorcy w PARP. W puli jest tylko 400 mln zł.


Ponad 2,1 mld zł potrzeba, by przyznać unijne dotacje wszystkim firmom, które starają się o pieniądze na szkolenia swoich pracowników oraz studia podyplomowe - wynika z ogłoszonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wyników pierwszego konkursu w Poddziałaniu 2.2.1 w ramach programu Kapitał Ludzki.

Nabór wniosków od firm zakończył się w ubiegłym tygodniu, a jego rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Jak pisaliśmy w GP tylko w pierwszym dniu konkursu przedsiębiorcy złożyli 473 aplikacji na łączną kwotę 1,3 mld zł. W kolejnych dniach liczba wniosków rosła. Ostatecznie było to 839 wniosków na kwotę ponad 2,1 mld zł.

Tymczasem budżet konkursu to raptem 400 mln zł. To oznacza, że praktycznie tylko co piąta firma, która złożyła aplikację o wsparcie ze środków UE ma szansę ją uzyskać. Reszta przedsiębiorców będzie musiała obejść się smakiem.

- Szkoda, bo unijnych może zabraknąć dla dużej liczby bardzo dobrze przygotowanych projektów szkoleniowych - uważa Piotr Piasecki, prezes Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Dodaje, że część z nich będzie mogła starać się o pieniądze z funduszy unijnych na szkolenia, które trafiło do regionów. Ale takiej możliwości nie mają wszyscy.

- Wyjściem z sytuacji byłoby przesunięci na ten konkurs środków, które w ramach programu Kapitał Ludzki nie zostały w tym roku uruchomione. Innym rozwiązaniem jest jak najszybsze uruchomienie następnego konkursu. Powinien on ruszyć już w styczniu 2009 r. - mówi Piotr Piasecki.

- Trudno będzie zwiększyć pulę pieniędzy na ten rok. Wszystko zależy od resortu rozwoju regionalnego. Jeśli uzna, że jest dużo dobrych projektów i warto na początku je dofinsować, to byłby to możliwe - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Agencja poinformowała, że ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków ich ocena formalna będzie trwała dłużej. Chodzi o aplikacje, które zostały złożone po 18 lipca. Przez pierwszy etap oceny przejdą one do 20 sierpnia.

400 mln zł budżet pierwszego konkursu w Poddziałaniu 2.2.1 w programie Kapitał Ludzki

600 mln zł dostały na wsparcie szkoleń w firmach regiony

1,2 mld zł zostanie rozdysponowane w ramach Poddziałania 2.2.1 w latach 2007-2013

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK