reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Nowe prawo - Maksymalny limit rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej nie może przekroczyć 20 tys. ha. Gminy uzyskały prawo powoływania większości członków zarządu strefy ekonomicznej.

4 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa z 30 maja 2008 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. nr 118, poz. 746). Zgodnie z nią specjalna strefa ekonomiczna (SSE) może być ustanowiona na gruntach prywatnych. Dotychczas było to możliwe jedynie w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa lub gminy, przez co SSE były ograniczone do 12 tys. ha. Zmieniona ustawa umożliwi powiększenie obszaru stref o kolejne 8 tys. ha. Dzięki temu firmy, które już istnieją, ale nie znalazły miejsca w specjalnej strefie ekonomicznej, będą mogły się rozwijać.

- Z całą pewnością przedsiębiorcy skorzystają na nowych przepisach, które znacznie zwiększą ich możliwości inwestycyjne - twierdzi Anna Świdkiewicz z Auto Galerii, działającej w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Nowe miejsca pracy

Warunkiem pozyskania nowych gruntów pod inwestycje jest utworzenie przez przedsiębiorcę nowych miejsc pracy. W przypadku dużych inwestycji obejmowanie prywatnych gruntów będzie uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie lokalizacji strefy. Na tej podstawie określona została wymagana wartość wydatków inwestycyjnych pomiędzy 5 a 45 mln euro, a liczba nowych miejsc pracy w przedziale od 50 do 250. W Polsce wschodniej wartości te będą niższe o 30 proc. Ponadto inwestycja musi dotyczyć usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, centrów telefonicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości.

Dla gmin istotne znaczenie ma zniesienie zapisu przyznającego ministrowi gospodarki prawo powoływania większości członków zarządu SSE.

- To gminy powinny mieć wpływ na operacyjną działalność spółek zarządzających,gdyż najlepiej wiedzą, jak ma być zagospodarowany obszar strefy i to one wydają najwięcej pieniędzy na uzbrojenie terenów przez nie zarządzanych - mówi Piotr Wojaczek.

Limit pomocy publicznej

Nowa będzie też treść zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE, w którym precyzyjnie określony będzie maksymalny limit pomocy publicznej w ramach jednego projektu inwestycyjnego.

- Zasady udzielania pomocy publicznej w ramach programu specjalnych stref ekonomicznych, biorąc pod uwagę likwidowane nowelą ustawy powody do rozbieżności interpretacyjnych, będą teraz znacznie bardziej zbliżone do tych przewidzianych w prawie Unii - tłumaczy Piotr Wojaczek.

Teraz zmiana treści zezwolenia strefowego będzie dopuszczalna tylko w przypadku obniżenia poziomu zatrudnienia o więcej niż 20 proc., zwiększenia limitu pomocy publicznej czy kryteriów dotyczących rozszerzenia SSE na grunt prywatny.

14 specjalnych stref ekonomicznych znajduje się obecnie na terenie Polski

10 mld zł zainwestowano we wszystkich SSE w 2007 roku

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama