REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można pozyskiwać grunty od prywatnych właścicieli

Daria Stojak

REKLAMA

Nowe prawo - Maksymalny limit rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej nie może przekroczyć 20 tys. ha. Gminy uzyskały prawo powoływania większości członków zarządu strefy ekonomicznej.
4 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa z 30 maja 2008 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. nr 118, poz. 746). Zgodnie z nią specjalna strefa ekonomiczna (SSE) może być ustanowiona na gruntach prywatnych. Dotychczas było to możliwe jedynie w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa lub gminy, przez co SSE były ograniczone do 12 tys. ha. Zmieniona ustawa umożliwi powiększenie obszaru stref o kolejne 8 tys. ha. Dzięki temu firmy, które już istnieją, ale nie znalazły miejsca w specjalnej strefie ekonomicznej, będą mogły się rozwijać.

- Z całą pewnością przedsiębiorcy skorzystają na nowych przepisach, które znacznie zwiększą ich możliwości inwestycyjne - twierdzi Anna Świdkiewicz z Auto Galerii, działającej w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

REKLAMA

Nowe miejsca pracy

Warunkiem pozyskania nowych gruntów pod inwestycje jest utworzenie przez przedsiębiorcę nowych miejsc pracy. W przypadku dużych inwestycji obejmowanie prywatnych gruntów będzie uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie lokalizacji strefy. Na tej podstawie określona została wymagana wartość wydatków inwestycyjnych pomiędzy 5 a 45 mln euro, a liczba nowych miejsc pracy w przedziale od 50 do 250. W Polsce wschodniej wartości te będą niższe o 30 proc. Ponadto inwestycja musi dotyczyć usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, centrów telefonicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości.

Dla gmin istotne znaczenie ma zniesienie zapisu przyznającego ministrowi gospodarki prawo powoływania większości członków zarządu SSE.

- To gminy powinny mieć wpływ na operacyjną działalność spółek zarządzających,gdyż najlepiej wiedzą, jak ma być zagospodarowany obszar strefy i to one wydają najwięcej pieniędzy na uzbrojenie terenów przez nie zarządzanych - mówi Piotr Wojaczek.

Limit pomocy publicznej

Nowa będzie też treść zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE, w którym precyzyjnie określony będzie maksymalny limit pomocy publicznej w ramach jednego projektu inwestycyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Zasady udzielania pomocy publicznej w ramach programu specjalnych stref ekonomicznych, biorąc pod uwagę likwidowane nowelą ustawy powody do rozbieżności interpretacyjnych, będą teraz znacznie bardziej zbliżone do tych przewidzianych w prawie Unii - tłumaczy Piotr Wojaczek.

Teraz zmiana treści zezwolenia strefowego będzie dopuszczalna tylko w przypadku obniżenia poziomu zatrudnienia o więcej niż 20 proc., zwiększenia limitu pomocy publicznej czy kryteriów dotyczących rozszerzenia SSE na grunt prywatny.

14 specjalnych stref ekonomicznych znajduje się obecnie na terenie Polski

10 mld zł zainwestowano we wszystkich SSE w 2007 roku

Daria Stojak

daria.stojak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA