reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez zakładu nie ma działalności

Bez zakładu nie ma działalności

Aby uznać, że polska spółka posiada zakład w Holandii, organ podatkowy musi udowodnić, że polski podatnik posiada tam przynajmniej stałą siedzibę.

ORZECZENIE

Polska spółka wysyła tymczasowo pracowników do Holandii. Ich zadaniem jest pakowanie i zabezpieczanie towaru do przewozu do Polski. W związku z tym spółka uważa, że taka działalność nie oznacza, że prowadzi zakład w rozumieniu art. 5 Konwencji między Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120), ponieważ nie ma w drugim kraju nawet swojego biura. Minister finansów twierdził jednak, że podatnik wykonuje w Holandii działalność, którą można uznać za zakład, ponieważ nie jest to działalność pomocnicza ani przygotowawcza.

Sąd administracyjny przyznał rację podatnikowi. Organ podatkowy nie wziął bowiem pod uwagę, że we wniosku o interpretację skarżący określił, że podejmuje w Holandii czynności doraźne oraz nie posiada w drugim kraju biura ani filii. Aby uznać, że działalność spółki jest działalnością zakładu w rozumieniu przepisów konwencji między Polską a Holandią, organ podatkowy musiałby wykazać, że podatnik posiada w Holandii stałą siedzibę.

Sygn. akt III SA/Wa 509/08

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama