reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Resort rozwoju chce zmienić prawo, tak by można było zmieniać zasady przydzielania dotacji z UE w trakcie trwania konkursów. Wszystko po to, aby uniknąć blokady funduszy unijnych w IV kwartale tego roku.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce do ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, regulującej dystrybucję funduszy unijnych, wprowadzić zapis, który będzie umożliwiał zmianę warunków konkursu o dotacje z UE podczas jego trwania.

- Zmiana warunków konkursu będzie mogła zostać zastosowana tylko w przypadku, gdy w czasie jego trwania zmieni się prawo - mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dodaje, że w ten sposób resort chce uniknąć zablokowania konkursów o dotacje dla firm w IV kwartale tego roku. Takie niebezpieczeństwo sygnalizowała w ubiegłym tygodniu na łamach GP Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ryzyko dotyczy nie tylko programów krajowych, ale także wsparcia w ramach regionalnych programów operacyjnych. Aby uniknąć zablokowania dotacji, agencja chce jeszcze w tym miesiącu uruchomić konkurs na dotacje do badań naukowych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

- Chcemy, by nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju weszła w życie 1 stycznia. Dzięki temu będziemy mogli dostosować nierozstrzygnięte konkursy do nowego rozporządzenia KE - mówi Jarosław Pawłowski.

Powodem zamieszania jest nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych, które Komisja Europejska przyjęła na początku lipca. Dokument, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2009 roku, wprowadza nowe zasady udzielania pomocy publicznej ze środków UE dla przedsiębiorstw. Wszystkie umowy o przyznaniu dotacji, które zostaną podpisane już w przyszłym roku, muszą być oparte na nowym prawie. To oznacza, że jeśli konkurs o unijne dotacje rozpocznie się np. w październiku, w oparciu o stare zasady pomocy publicznej, to po jego rozstrzygnięciu już w nowym roku (ocena projektów trwa minimum trzy miesiące) nie będzie można przyznać firmom dotacji. Marta Cerkownik z Delloite Polska jest zdziwiona zapowiedziami resortu. Według niej o wiele lepszym rozwiązaniem byłaby szybka nowelizacja odpowiednich polskich rozporządzeń.

- W większości przypadków byłyby to jedynie małe zmiany - podkreśla Marta Cerkownik.

Dodaje, że jeśli zmienione rozporządzenia zostałyby przyjęte na przełomie września i października, to konkursy o unijne wsparcia dla przedsiębiorców można by rozpisywać jeszcze w tym roku już na nowych zasadach.

Niestety opóźnień nie uda się uniknąć we wszystkich przypadkach. Nowe rozporządzenie rozszerza katalog pomocy publicznej, która jest objęta wyłączeniami grupowymi - czyli nie musi być notyfikowana w Brukseli. To powoduje, że niektóre dotacje ruszą dopiero, kiedy zostaną przygotowane polskie rozporządzenia w oparciu o nowe unijne prawo. Opóźnienia mogą dotyczyć np. dotacji na ochronę środowiska czy na badania i rozwój dla dużych firm.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej: http://ec.europa.eu/comm/competition/ state_aid/reform/reform.cfm

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama