REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opóźni się przydział dotacji dla dużych firm na ochronę środowiska i badania

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Resort rozwoju chce zmienić prawo, tak by można było zmieniać zasady przydzielania dotacji z UE w trakcie trwania konkursów. Wszystko po to, aby uniknąć blokady funduszy unijnych w IV kwartale tego roku.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce do ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, regulującej dystrybucję funduszy unijnych, wprowadzić zapis, który będzie umożliwiał zmianę warunków konkursu o dotacje z UE podczas jego trwania.

- Zmiana warunków konkursu będzie mogła zostać zastosowana tylko w przypadku, gdy w czasie jego trwania zmieni się prawo - mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

REKLAMA

Dodaje, że w ten sposób resort chce uniknąć zablokowania konkursów o dotacje dla firm w IV kwartale tego roku. Takie niebezpieczeństwo sygnalizowała w ubiegłym tygodniu na łamach GP Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ryzyko dotyczy nie tylko programów krajowych, ale także wsparcia w ramach regionalnych programów operacyjnych. Aby uniknąć zablokowania dotacji, agencja chce jeszcze w tym miesiącu uruchomić konkurs na dotacje do badań naukowych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

- Chcemy, by nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju weszła w życie 1 stycznia. Dzięki temu będziemy mogli dostosować nierozstrzygnięte konkursy do nowego rozporządzenia KE - mówi Jarosław Pawłowski.

Powodem zamieszania jest nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych, które Komisja Europejska przyjęła na początku lipca. Dokument, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2009 roku, wprowadza nowe zasady udzielania pomocy publicznej ze środków UE dla przedsiębiorstw. Wszystkie umowy o przyznaniu dotacji, które zostaną podpisane już w przyszłym roku, muszą być oparte na nowym prawie. To oznacza, że jeśli konkurs o unijne dotacje rozpocznie się np. w październiku, w oparciu o stare zasady pomocy publicznej, to po jego rozstrzygnięciu już w nowym roku (ocena projektów trwa minimum trzy miesiące) nie będzie można przyznać firmom dotacji. Marta Cerkownik z Delloite Polska jest zdziwiona zapowiedziami resortu. Według niej o wiele lepszym rozwiązaniem byłaby szybka nowelizacja odpowiednich polskich rozporządzeń.

- W większości przypadków byłyby to jedynie małe zmiany - podkreśla Marta Cerkownik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że jeśli zmienione rozporządzenia zostałyby przyjęte na przełomie września i października, to konkursy o unijne wsparcia dla przedsiębiorców można by rozpisywać jeszcze w tym roku już na nowych zasadach.

Niestety opóźnień nie uda się uniknąć we wszystkich przypadkach. Nowe rozporządzenie rozszerza katalog pomocy publicznej, która jest objęta wyłączeniami grupowymi - czyli nie musi być notyfikowana w Brukseli. To powoduje, że niektóre dotacje ruszą dopiero, kiedy zostaną przygotowane polskie rozporządzenia w oparciu o nowe unijne prawo. Opóźnienia mogą dotyczyć np. dotacji na ochronę środowiska czy na badania i rozwój dla dużych firm.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Więcej: http://ec.europa.eu/comm/competition/ state_aid/reform/reform.cfm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA