reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Od początku roku firmom budowlanym przybyło 50 tys. pracowników

Firmy deweloperskie mają problemy ze sprzedażą nowo wybudowanych budynków, za to firmy zajmujące się budownictwem nadal nie narzekają na brak pracy.


Budownictwo ciągle jest najszybciej rosnącą branżą w polskiej gospodarce. W pierwszej połowie 2008 roku wartość robót budowlano-montażowych wzrosła o ponad 18 proc.

- Tylko w czerwcu wzrost w budownictwie wyniósł 21 proc. - mówi prof. Zofia Bolkowska, ekspert Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

W tej sytuacji nie należy się dziwić, że w pierwszej połowie tego roku do użytku oddano prawie 68 tys. nowych mieszkań. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 28 proc.

Na pierwszy rzut oka sytuacja w budownictwie jest więc bardzo dobra. Perspektywy nie są jednak już tak różowe. Deweloperzy co prawda realizują rozpoczęte inwestycje, ale wstrzymują się z nowymi. Firmy budowlane powinny się więc liczyć z mniejszym popytem na ich usługi w następnych miesiącach. Spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym nie musi jednak oznaczać automatycznie kłopotów całej branży, bo mieszkaniówka to 15-16 proc. rynku.

- Jeżeli rzeczywiście będą realizowane duże programy drogowe, to wzrost w następnych miesiącach powinien wynieść ponad 20 proc. - prognozuje prof. Bolkowska.

Tylko nieco mniejszym optymistą jest Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

- Spodziewam się wzrostu sprzedaży naszych usług w tym roku o 15-20 proc. - mówi prezes Jaskóła.

Potwierdza, że nadal realizowanych jest niewiele dużych projektów infrastrukturalnych.

Są jednak przesłanki sygnalizujące możliwość pogorszenia koniunktury. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, a produkcja materiałów budowlanych w II kwartale zmniejszyła się o 1,8 proc. Producenci i sprzedawcy odczuwają wyraźny spadek popytu.

- Mówiąc o spadku produkcji materiałów budowlanych trzeba mieć świadomość, że punktem odniesienia jest nienormalna sytuacja sprzed roku, gdy była prawdziwa histeria na rynku i ludzie kupowali na zapas - uspokaja jednak Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców, Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Budownictwo jest nadal branżą, gdzie najszybciej rosną płace. W tej chwili przeciętne zarobki w branży wynoszą niemal 3,4 tys. zł brutto i w ostatnim roku zwiększyły się o ponad 16 proc. Jest to magnes, który przyciąga kolejnych pracowników.

- Wzrost płac w I półroczu 2008 r. zahamował zamiary emigracji zarobkowej i zachęcił do podejmowania pracy w budownictwie krajowym - uważa prof. Bolkowska.

Od początku ubiegłego roku zatrudnienie w budownictwie zwiększyło się o ponad 50 tys. osób, czyli w budownictwie pracuje oficjalnie prawie 400 tys. osób. Faktycznie liczba osób pracujących w budownictwie jest jeszcze większa i może wynosić nawet pół miliona. Mniejsze są więc problemy ze znalezieniem pracowników, choć nadal prezesi firm budowlanych twierdzą, że jest z tym sporo kłopotów.

Rynek budowlany w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama