reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właściciele małych firm będą musieli płacić składkę chorobową

Właściciele małych firm będą musieli płacić składkę chorobową

Od stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Mimo to prawo do świadczeń zyskają dopiero po 180 dniach ubezpieczenia.

Właściciele małych firm będą musieli wpłacać do

ZUSskładki

chorobowe, jeśli podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Propozycja objęcia ich obowiązkowym ubezpieczeniem jest zawarta w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który trafił już do Sejmu i został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Obecnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą dobrowolnie opłacać składkę chorobową. Dzięki ich opłacaniu mają prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. Dobrowolnemu ubezpieczeniu podlegają też m.in. osoby wykonujące pracę nakładczą, na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, a także duchowni.

Przedsiębiorcy uzyskują prawo do świadczeń po 180 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia, czyli po opłaceniu sześciu składek. jednak zgodnie z art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Skutek może być taki, że przedsiębiorca, nie opłacając na czas na przykład piątej składki w terminie, traci dotychczas opłacone składki. I znów musi czekać pół roku na objęcie ubezpieczeniem.

- Bywa też tak, że ktoś wpłaca składkę po terminie i opłaca kolejne, bo nie wie, że umowa została zerwana - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Ubezpieczony może kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie chorobowe, jeśli ZUS na jego wniosek zezwoli na zapłatę składki z odsetkami po terminie. We wniosku należy wskazać powód niedochowania terminu.

- Sytuacja jest upokarzająca, bo przedsiębiorca musi napisać we wniosku, dlaczego na przykład spóźnił się z wpłatą o dwa dni - mówi Henryk Jarnota, właściciel firmy Jarbud-Res z Bierunia.

Może być tak, że organ rentowy negatywnie rozpatrzy wniosek ubezpieczonego. Wtedy jedynym sposobem na nabycie prawa do zasiłku jest rozpoczęcie od początku opłacania składek miesięcznych. Aby skorzystać z zasiłku, trzeba będzie wpłacić sześć składek.

- Wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego spowoduje, że przedsiębiorcy będą musieli mieć pieniądze na bieżące opłacanie składek - mówi Henryk Jarnota.

Nieopłacone w terminie składki chorobowe będą podlegały przymusowej egzekucji. Dyrektor oddziału ZUS prowadzi egzekucję administracyjną najczęściej z rachunku bankowego dłużnika. ZUS składa do banku wniosek o zajęciu środków finansowych znajdujących się na koncie firmy. Może też prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej czy wierzytelności pieniężnych.

- Dyrektor ma jeszcze możliwość dokonania zabezpieczenia na majątku dłużnika w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości lub zastawu - mówi Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w centrali ZUS.

43,86składki chorobowej miesięcznie wpłaca do ZUS prowadzący działalność

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama