reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W czasie zawieszenia firmy podatnik nie będzie składał deklaracji

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy VAT nie będą musieli składać deklaracji za okres, którego to zawieszenie dotyczy.


Zmiana prawa

Uchwalona i przekazana do podpisu prezydenta ustawa z 10 lipca 2008 r. nowelizująca ustawę o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza istotne zmiany w ustawie o VAT. Jak wyjaśnia Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta w art. 99 ustawy zostały dodane nowe regulacje. Zgodnie z nimi, w przypadku gdy przedsiębiorca zawiesi działalność gospodarczą w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a przed dokonaniem tego zawieszenia był czynnie zarejestrowanym podatnikiem VAT, to nie będzie miał obowiązku składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

- Oczywiście zwolnienie z tego obowiązku dotyczyć będzie okresów rozliczeniowych, w których działalność przedsiębiorcy zostanie zawieszona. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ustawodawca wyłączył z tego zwolnienia niektóre grupy podatników - mówi Zygmunt Tabisz.

Ekspert wskazuje, że w dalszym ciągu, pomimo zawieszenia działalności gospodarczej, deklaracje VAT będą mieli obowiązek składać podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub nabywający towary, w zakresie którego to nabycia są podatnikami VAT.

- Również w przypadku, gdy do zawieszenia działalności dojdzie w trakcie okresu rozliczeniowego (miesiąca), na podatniku ciążył będzie obowiązek złożenia deklaracji za tę część okresu, w której działalność nie była zawieszona - mówi Zygmunt Tabisz.

Dodaje również, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwolni podatnika VAT z obowiązku złożenia deklaracji za okresy rozliczeniowe, za które był zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego.

25 dzień do tego dnia następującego po każdym miesiącu należy składać miesięczne deklaracje VAT-7

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama