REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budynki amortyzuje się liniowo

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Podatnik nie może amortyzować zakupionej nieruchomości, dokonując jednorazowego odpisu, ani korzystać z metody degresywnej.

Podatnik, który chce wykorzystywać nieruchomość na cele związane z działalnością gospodarczą, ma obowiązek wprowadzić ją do ewidencji środków trwałych.

REKLAMA

- W tym celu, w zależności od sposobu jej nabycia, należy określić wartość początkową na dzień wprowadzenia jej do ewidencji - podkreśla Magdalena Fitali-Woźniak, konsultant w dziale doradztwa, Grupa Gumułka-Kancelaria Prawa Finansowego.

REKLAMA

Ekspert wyjaśnia, że w przypadku nabycia nieruchomości w drodze zakupu wartością początkową jest cena nabycia. Określa się ją zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dalej ustawa o PIT.

- Jeżeli rzeczy zakupiono wcześniej, wartość początkową ustala się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia - twierdzi nasza rozmówczyni.

Wynika to z art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. Dodaje również, że jeżeli podatnik posiada dokument, z którego wynika cena nabycia, można przyjąć tę cenę. Zawsze jednak należy mieć na uwadze stan i stopień zużycia danego środka trwałego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dla uniknięcia ewentualnych sporów z organem podatkowym co do wyceny nieruchomości podatnik może poddać ją wycenie rzeczoznawcy - zaznacza Magdalena Fitali-Woźniak.

Według eksperta dodatkowo dla budynków i lokali mieszkalnych używanych przez właściciela na cele działalności gospodarczej wartość początkowa może być ustalona tzw. sposobem uproszczonym (ale jedynie na gruncie ustawy o PIT), tj. w wysokości iloczynu mkw. ich powierzchni użytkowej i kwoty 988 zł (art. 22g ust. 10 ustawy o PIT).

Ustalona wartość początkowa stanowi podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, poprzez które podatnik może zaliczyć nieruchomość do kosztów uzyskania przychodów.

Jak twierdzi Jarosław Ferdyn, konsultant w dziale doradztwa, Grupa Gumułka Kancelaria Prawa Finansowego, odpisów można zacząć dokonywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomość zostanie wprowadzona do ewidencji.

REKLAMA

Podkreśla również, że w przypadku nieruchomości nie można skorzystać z metody degresywnej ani też z jednorazowego odpisu. Pozostaje zatem metoda liniowa z użyciem stawek określonych w wykazie, stawek podwyższonych lub obniżonych oraz indywidualne ustalenie stawki, które uznawane jest za odrębną metodę amortyzacji.

Jego zdaniem zastosowanie właściwej stawki zależy od rodzaju nieruchomości i przykładowo dla budynków i lokali mieszkalnych będzie to 1,5 proc., a dla budynków niemieszkalnych 2,5 proc.

Według Jarosława Ferdyna amortyzacja przyspieszona (podwyższenie stawki przy zastosowaniu określonego współczynnika) możliwa jest w przypadku używania nieruchomości w warunkach pogorszonych lub złych.

- Podatnik może indywidualnie ustalić stawkę dla nieruchomości używanej lub ulepszonej. Na uwadze musi mieć jednak ograniczenia co do minimalnego okresu amortyzacji - twierdzi ekspert.

W przypadku tzw. amortyzacji uproszczonej podatnik amortyzuje nieruchomość według powyższych zasad, z tym że nie musi jej wykazywać w ewidencji.

Ważne!

Nieruchomości amortyzuje się metodą liniową z użyciem stawek procentowych. Dla budynków i lokali mieszkalnych stawka wynosi 1,5 proc., a dla budynków niemieszkalnych 2,5 proc.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA