REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma, która jest dłużnikiem ZUS, sama zapłaci za wykreślenie hipoteki

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

ZUS nie zapłaci za wniosek o wykreślenie hipoteki na nieruchomości swojego dłużnika. Nie ma nawet obowiązku złożyć go w sądzie.

ZUS chce mnie oszukać, bo każe mi zapłacić za wykreślenie hipoteki - mówi Stanisław Karpiński, przedsiębiorca z Warszawy.

REKLAMA

Na wniosek ZUS w księdze wieczystej należącej do jego nieruchomości zostały wpisane trzy hipoteki przymusowe na kwotę 5,7 tys. zł. Organ rentowy zabezpieczył w ten sposób spłatę zaległych składek przez przedsiębiorcę. Po spłacie długu otrzymał on z ZUS pismo, które miał przedstawić w sądzie przy składaniu wniosku o wykreślenie hipoteki przymusowej.

- Nie pójdę do sądu, niech ZUS zapłaci za wykreślenie hipoteki - mówi Stanisław Karpiński.

Przedsiębiorca, broniąc swojego stanowiska, powołuje się na art. 100 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm.). Zgodnie z nim w razie wygaśnięcia hipoteki to wierzyciel jest zobowiązany dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Innego zdania jest ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wierzyciel jest jedynie zobowiązany do wydania właścicielowi nieruchomości dokumentów umożliwiających wykreślenie hipoteki, np. pokwitowania spłaty długu. Nie musi natomiast składać wniosku do sądu o wykreślenie hipoteki - mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.

Stanowisko zakładu podzielają eksperci.

- Wierzyciel, w tym przypadku ZUS, ma obowiązek pomóc dłużnikowi, aby ten mógł wykreślić hipotekę - mówi Cezary Lasek, radca prawny z Gdańska.

Oznacza to, że ZUS ma obowiązek dostarczyć dokumenty, że wierzytelność została spłacona. Jednak za wykreślenie hipoteki już nie zapłaci.

- Za wykreślenie każdej hipoteki wnioskodawca musi zapłacić 100 zł - wskazuje Janusz Dzianachowski, prawnik w kancelarii Linklaters.

Jak sprawdziliśmy, niektóre oddziały terenowe ZUS postępują nieco inaczej niż wynika to ze stanowiska centrali ZUS.

- Sami składamy wniosek o skreślenie hipoteki przymusowej - mówi Krystyna Wierzbicka z Inspektoratu ZUS w Ciechanowie oddział w Płocku.

REKLAMA

Jednak, jak zgodnie twierdzą pracownicy ZUS i eksperci, powołując się na art. 114 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), za wniosek o wykreślenie ZUS nie płaci.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że jednym ze sposobów zabezpieczenia spłaty zaległych składek ubezpieczeniowych przez dłużnika jest zabezpieczenie na jego nieruchomości. Organ rentowy ma prawo dokonania wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości.

- Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek - wyjaśnia Izabela Kasperska, która prowadzi własną kancelarię prawną w Warszawie.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA