REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma, która jest dłużnikiem ZUS, sama zapłaci za wykreślenie hipoteki

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

ZUS nie zapłaci za wniosek o wykreślenie hipoteki na nieruchomości swojego dłużnika. Nie ma nawet obowiązku złożyć go w sądzie.

ZUS chce mnie oszukać, bo każe mi zapłacić za wykreślenie hipoteki - mówi Stanisław Karpiński, przedsiębiorca z Warszawy.

REKLAMA

Na wniosek ZUS w księdze wieczystej należącej do jego nieruchomości zostały wpisane trzy hipoteki przymusowe na kwotę 5,7 tys. zł. Organ rentowy zabezpieczył w ten sposób spłatę zaległych składek przez przedsiębiorcę. Po spłacie długu otrzymał on z ZUS pismo, które miał przedstawić w sądzie przy składaniu wniosku o wykreślenie hipoteki przymusowej.

- Nie pójdę do sądu, niech ZUS zapłaci za wykreślenie hipoteki - mówi Stanisław Karpiński.

Przedsiębiorca, broniąc swojego stanowiska, powołuje się na art. 100 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm.). Zgodnie z nim w razie wygaśnięcia hipoteki to wierzyciel jest zobowiązany dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Innego zdania jest ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wierzyciel jest jedynie zobowiązany do wydania właścicielowi nieruchomości dokumentów umożliwiających wykreślenie hipoteki, np. pokwitowania spłaty długu. Nie musi natomiast składać wniosku do sądu o wykreślenie hipoteki - mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.

Stanowisko zakładu podzielają eksperci.

- Wierzyciel, w tym przypadku ZUS, ma obowiązek pomóc dłużnikowi, aby ten mógł wykreślić hipotekę - mówi Cezary Lasek, radca prawny z Gdańska.

Oznacza to, że ZUS ma obowiązek dostarczyć dokumenty, że wierzytelność została spłacona. Jednak za wykreślenie hipoteki już nie zapłaci.

- Za wykreślenie każdej hipoteki wnioskodawca musi zapłacić 100 zł - wskazuje Janusz Dzianachowski, prawnik w kancelarii Linklaters.

Jak sprawdziliśmy, niektóre oddziały terenowe ZUS postępują nieco inaczej niż wynika to ze stanowiska centrali ZUS.

- Sami składamy wniosek o skreślenie hipoteki przymusowej - mówi Krystyna Wierzbicka z Inspektoratu ZUS w Ciechanowie oddział w Płocku.

REKLAMA

Jednak, jak zgodnie twierdzą pracownicy ZUS i eksperci, powołując się na art. 114 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), za wniosek o wykreślenie ZUS nie płaci.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że jednym ze sposobów zabezpieczenia spłaty zaległych składek ubezpieczeniowych przez dłużnika jest zabezpieczenie na jego nieruchomości. Organ rentowy ma prawo dokonania wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości.

- Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek - wyjaśnia Izabela Kasperska, która prowadzi własną kancelarię prawną w Warszawie.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA