| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Każdy niepełnosprawny przedsiębiorca otrzyma instrukcję jak ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne z PFRON. Będzie też mógł skorzystać ze specjalnej infolinii.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ciągu najbliższych kilku dni uruchomi specjalne call center, dzięki któremu niepełnosprawni przedsiębiorcy oraz pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mogli uzyskać informacje o tym, jak prawidłowo składać do funduszu wnioski o refundację ich składek ZUS.

- Każdy przedsiębiorca, który zarejestruje się w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, otrzyma też instrukcję korzystania z tego typu pomocy - zapowiada Marian Leszczyński, prezes PFRON.

Od wczoraj na stronie internetowej funduszu można też znaleźć wykaz pracowników każdego regionalnego oddziału PFRON, którzy są odpowiedzialni za udzielanie informacji osobom starającym się o refundację składek ZUS.

Wszystkie te działania mają usprawnić procedurę refundowania składek. Dotychczas spośród 27 tys. niepełnosprawnych, którzy od początku roku do maja ubiegali się o rejestrację w systemie SODiR, tylko 4,5 tys. otrzymuje refundację opłaconych już do ZUS składek. Fundusz tłumaczy to m.in. faktem, że aż 10,5 tys. zarejestrowało się w systemie, ale nie złożyło comiesięcznych wniosków o wypłatę refundacji, co jest konieczne, jeśli chce się otrzymać taką pomoc. 12,5 tys. osób złożyło takie wnioski, ale aż w 8 tys. przypadkach konieczne były ich korekty. A to wstrzymuje lub wydłuża procedurę starania się o pieniądze z PFRON.

Zdaniem pracodawców główną przyczyną problemów z wypłatą refundacji są zbyt skomplikowane przepisy. Z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że aż 96 proc. firm uważa, że przepisy dotyczące dofinansowania i refundacji składek są bardzo skomplikowane i niejasne, formularze wniosków nieczytelne i niezrozumiałe, a ich wypełnienie jest bardzo trudne. Tylko 4,1 proc. ankietowanych przedsiębiorców poświęca tyle samo czasu na wypełnienie formularzy, co przed zmianami w ustawie. Pozostali nawet pięć razy więcej.

- 98 proc. spośród 216 pracodawców uważa, że system wspierania zatrudniania niepełnosprawnych powinien zostać radykalnie uproszczony, a 93 proc. że obecnie zniechęca do zatrudniania tych osób - mówi Jan Zając, prezes POPON.

Procedura może być uproszczona tylko dzięki nowelizacji przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 14, poz. 92) lub wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych. Resort pracy przygotowuje obecnie projekt zmian w tej sprawie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »