REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Każdy niepełnosprawny przedsiębiorca otrzyma instrukcję jak ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne z PFRON. Będzie też mógł skorzystać ze specjalnej infolinii.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ciągu najbliższych kilku dni uruchomi specjalne call center, dzięki któremu niepełnosprawni przedsiębiorcy oraz pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mogli uzyskać informacje o tym, jak prawidłowo składać do funduszu wnioski o refundację ich składek ZUS.

REKLAMA

- Każdy przedsiębiorca, który zarejestruje się w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, otrzyma też instrukcję korzystania z tego typu pomocy - zapowiada Marian Leszczyński, prezes PFRON.

Od wczoraj na stronie internetowej funduszu można też znaleźć wykaz pracowników każdego regionalnego oddziału PFRON, którzy są odpowiedzialni za udzielanie informacji osobom starającym się o refundację składek ZUS.

REKLAMA

Wszystkie te działania mają usprawnić procedurę refundowania składek. Dotychczas spośród 27 tys. niepełnosprawnych, którzy od początku roku do maja ubiegali się o rejestrację w systemie SODiR, tylko 4,5 tys. otrzymuje refundację opłaconych już do ZUS składek. Fundusz tłumaczy to m.in. faktem, że aż 10,5 tys. zarejestrowało się w systemie, ale nie złożyło comiesięcznych wniosków o wypłatę refundacji, co jest konieczne, jeśli chce się otrzymać taką pomoc. 12,5 tys. osób złożyło takie wnioski, ale aż w 8 tys. przypadkach konieczne były ich korekty. A to wstrzymuje lub wydłuża procedurę starania się o pieniądze z PFRON.

Zdaniem pracodawców główną przyczyną problemów z wypłatą refundacji są zbyt skomplikowane przepisy. Z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że aż 96 proc. firm uważa, że przepisy dotyczące dofinansowania i refundacji składek są bardzo skomplikowane i niejasne, formularze wniosków nieczytelne i niezrozumiałe, a ich wypełnienie jest bardzo trudne. Tylko 4,1 proc. ankietowanych przedsiębiorców poświęca tyle samo czasu na wypełnienie formularzy, co przed zmianami w ustawie. Pozostali nawet pięć razy więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 98 proc. spośród 216 pracodawców uważa, że system wspierania zatrudniania niepełnosprawnych powinien zostać radykalnie uproszczony, a 93 proc. że obecnie zniechęca do zatrudniania tych osób - mówi Jan Zając, prezes POPON.

Procedura może być uproszczona tylko dzięki nowelizacji przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 14, poz. 92) lub wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych. Resort pracy przygotowuje obecnie projekt zmian w tej sprawie.

- Niewykluczone, że wrócimy do systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne, jaki obowiązywał przed 1 stycznia 2008 r. - mówi Marian Leszczyński.

REKLAMA

W takim przypadku pracodawcy i niepełnosprawni przedsiębiorcy nie musieliby sami opłacać składek, bo PFRON i ZUS samodzielnie rozliczałyby się z takiego finansowania. Prezes PFRON nie ukrywa, że zmiany mogą jednak polegać także wyłącznie na uproszczeniu obecnego systemu refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

Do czasu opracowania projektu zmian PFRON we współpracy z firmą Sygnity przygotuje ułatwienia w elektronicznym systemie SODiR, które nie wymagają nowelizacji przepisów. Chodzi na przykład o stworzenie raportu, w którym będzie podawana narastająco zbiorcza wysokość dofinansowania i refundacji przysługujących na niepełnosprawnego pracownika.

- Ułatwienia powinny być wprowadzone do końca maja - mówi Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy PFRON.

4,5 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców otrzymało refundację składek ZUS

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA