REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże sieci wchłoną niezależny handel

Michał Fura
Michał Fura

REKLAMA

Na zakazie handlu w święta najwięcej mogą stracić małe sklepy, które nie są w stanie zrekompensować sobie przerw w pracy. Konkurencja ze strony dużych sieci jeszcze wzrośnie.

• Wzrosła liczba klientów, którzy robili zakupy w supermarketach, a nie większych hipermarketach. Z czego to wynika?

REKLAMA

- Supermarkety są bliżej klienta - dlatego, że są mniejsze i bardziej elastyczne, jak też dlatego, że znajdują się bliżej miejsc zamieszkania klientów, są w większej liczbie mniejszych miast. Mają bardziej sprofilowaną ofertę, są mniej męczące. Obecnie mamy też do czynienia z trendem sięgania po produkty z wyższej półki cenowej, ale także jakościowej. Owszem są one droższe, ale klienci są coraz bardziej skłonni więcej zapłacić za komfort bliskości zakupów i sprofilowaną ofertę. Dzięki temu supermarkety rosną, powstają w kolejnych miejscowościach.

Wprowadzenie zakazu handlu w święta rzeczywiście odbiło się na sieciach handlowych spadkiem przychodów, zwolnieniami?

- Największe sieci - posiadające największy potencjał operacyjny, finansowy, marketingowy - potrafią zrekompensować uszczerbek w sprzedaży. Na przykład używając instrumentów wsparcia sprzedaży na krótko przed dniem wolnym, stosując odpowiednią politykę promocji, wydłużając godziny pracy, być może - za jakiś czas, gdy koniunktura się pogorszy - sięgając po wyższą marżę. Ale nie wszyscy są w stanie sobie to zrekompensować i nie do końca. Przepisy o zakazie handlu w święta nie traktują wszystkich równo. Jeśli prowadzi pan nieduży sklep osiedlowy, zatrudniający trzy osoby, musi go pan zamknąć. Ale jeśli nikogo pan nie zatrudnia - bo pracuje u pana córka i żona - może pan spokojnie handlować. Wbrew pozorom takich przypadków jest dużo. A dyskryminacja zawsze boli i tworzy złe gospodarczo precedensy i próby obejścia.

Ale co w tym złego, że mały, niezależny handel kwitnie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niecały i kosztem klienta. I to często tego najmniej zamożnego, którego często nie stać na to, żeby raz w tygodniu przywieźć zakupy samochodem z hipermarketu, bo tego samochodu nie ma. W sytuacji, kiedy tylko niewielka liczba sklepów jest otwarta, bo inne muszą być zamknięte, można dowolnie windować marże. Restrykcje odbiją się na najmniej zarabiających także dlatego, że duże sieci, które chcą zrekompensować wolne dni, też zaczną podnosić marżę. W ujęciu szerszym, rynkowym, wysiłek dużych graczy skieruje się na budowę małych obiektów, co doprowadzi do szybszej konsolidacji rynku, a ostatecznie - do zaniku niezależnego handlu - małe sklepiki nie wytrzymają konkurencji i albo się sprzedadzą, albo zamkną. We Francji, po 15 latach takich restrykcji, udział niezależnych sklepów spadł z 23 proc. do około 3 proc.

Jak za rok będzie wyglądał rynek, zarówno pod względem przyzwyczajeń konsumentów, jak i kierunków rozwoju sieci handlowych?

- Z jednej strony umocnią się centra handlowe. To będzie rosnący segment. Równolegle na rynku pojawi się jeszcze więcej sklepów o mniejszych powierzchniach, nawet w obszarach wiejskich. Jeśli chodzi o konsumentów, coraz większa ich liczba będzie sięgać po produkty z wyższych półek. Po drugie, ponieważ zaczniemy odczuwać symptomy dekoniunktury, dojdzie do polaryzacji - kosztem segmentu standardowego zyska z jednej strony dyskont, a z drugiej - najwyższy delikates. Na rynku zaczną pojawiać się coraz częściej specjalistyczne super- i hipermarkety; przykładowo - tylko z butami, odzieżą, elektroniką.

Fot. Arch.

ANDRZEJ FALIŃSKI

doktor nauk humanistycznych. Od 1999 roku w biznesie: były dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych, od 2000 roku dyrektor POHiD

 

Rozmawiał MICHAŁ FURA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA