REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W kwietniu płace wzrosły o 12,6 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Po niższej dynamice wzrostu płac w marcu według GUS średnia płaca w kwietniu wzrosła do 3138 zł brutto.

To wynik nieco lepszy niż wynikało z prognozy GP (11,2 proc. rok do roku) i świadczy on nadal o dobrej sytuacji pracowników przedsiębiorstw - przeciętna pensja w sektorze firm to 3138 zł brutto. Co prawda nieco wolniej od oczekiwań rósł poziom zatrudnienia (wzrost o 5,6 proc. rok do roku, do liczby zatrudnionych na poziomie 5,389 mln osób), ale ekonomiści są dalecy od prognozowania na podstawie tych danych o możliwym spowolnieniu gospodarki.

REKLAMA

- Te różnice nie są znaczące, nadal te dane wpisują się w obraz gospodarki, który obserwujemy od kilku miesięcy - mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

- Jednak należy pamiętać, że ta dobra sytuacja, dobra z punktu widzenia pracobiorcy, nie będzie trwać wiecznie - dodaje.

Doświadczenia polskiej gospodarki z początku dekady wskazują, że odwrócenie sytuacji na rynku pracy może być bardzo szybkie.

- W ciągu kilku kwartałów sytuacja może się odwrócić, tym bardziej że z firm dochodzą sygnały o wpływie mocnego złotego na eksport, jak i na wzrost konkurencji zagranicznej dla polskich towarów w postaci taniego importu - mówi Mateusz Szczurek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na razie jednak to szybki wzrost płac pozostaje głównym problemem dla Rady Polityki Pieniężnej.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

MARIAN NOGA

członek RPP

Po publikacji tych danych nadal uważam, że przynajmniej jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych jest potrzebna. Ten krok powinno się zrobić jak najszybciej, bo w tym przypadku prewencja kosztuje mniej niż gonienie stopami coraz wyższej inflacji. Dopóki pracobiorca chce podwyżek, bo na Zachodzie pracownicy więcej zarabiają, to jeszcze można to zaakceptować, ale jeżeli motywacją jest rosnąca inflacja, to jesteśmy o krok od wystąpienia spirali płacowo-cenowej. Jestem realistą i zdaję sobie sprawę z faktu, że niektórzy członkowie Rady będą chcieli poczekać na chociażby dane o PKB, które będą dostępne już po majowym posiedzeniu. Dlatego prawdopodobnie nie uda się uzbierać większości do przeprowadzenia podwyżki w maju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA