REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W kwietniu płace wzrosły o 12,6 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Po niższej dynamice wzrostu płac w marcu według GUS średnia płaca w kwietniu wzrosła do 3138 zł brutto.

To wynik nieco lepszy niż wynikało z prognozy GP (11,2 proc. rok do roku) i świadczy on nadal o dobrej sytuacji pracowników przedsiębiorstw - przeciętna pensja w sektorze firm to 3138 zł brutto. Co prawda nieco wolniej od oczekiwań rósł poziom zatrudnienia (wzrost o 5,6 proc. rok do roku, do liczby zatrudnionych na poziomie 5,389 mln osób), ale ekonomiści są dalecy od prognozowania na podstawie tych danych o możliwym spowolnieniu gospodarki.

REKLAMA

- Te różnice nie są znaczące, nadal te dane wpisują się w obraz gospodarki, który obserwujemy od kilku miesięcy - mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

- Jednak należy pamiętać, że ta dobra sytuacja, dobra z punktu widzenia pracobiorcy, nie będzie trwać wiecznie - dodaje.

Doświadczenia polskiej gospodarki z początku dekady wskazują, że odwrócenie sytuacji na rynku pracy może być bardzo szybkie.

- W ciągu kilku kwartałów sytuacja może się odwrócić, tym bardziej że z firm dochodzą sygnały o wpływie mocnego złotego na eksport, jak i na wzrost konkurencji zagranicznej dla polskich towarów w postaci taniego importu - mówi Mateusz Szczurek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na razie jednak to szybki wzrost płac pozostaje głównym problemem dla Rady Polityki Pieniężnej.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

MARIAN NOGA

członek RPP

Po publikacji tych danych nadal uważam, że przynajmniej jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych jest potrzebna. Ten krok powinno się zrobić jak najszybciej, bo w tym przypadku prewencja kosztuje mniej niż gonienie stopami coraz wyższej inflacji. Dopóki pracobiorca chce podwyżek, bo na Zachodzie pracownicy więcej zarabiają, to jeszcze można to zaakceptować, ale jeżeli motywacją jest rosnąca inflacja, to jesteśmy o krok od wystąpienia spirali płacowo-cenowej. Jestem realistą i zdaję sobie sprawę z faktu, że niektórzy członkowie Rady będą chcieli poczekać na chociażby dane o PKB, które będą dostępne już po majowym posiedzeniu. Dlatego prawdopodobnie nie uda się uzbierać większości do przeprowadzenia podwyżki w maju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA