REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowania udziela starosta

Umowy z niepełnosprawnymi o dotacje np. do założenia własnej firmy powinny zawierać starostwa, a nie urzędy pracy.

Za odmowę zwrotu VAT podatnikowi należy się odszkodowanie

Jeżeli na skutek wydania decyzji w VAT, którą uznano za bezprawną, doszło do zadłużenia podatnika, to powstała szkoda. Może więc on ubiegać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Etykieta wyrobu musi być zgodna z prawdą

W razie kolizji między Polską Normą a bezpieczeństwem produktu pierwszeństwo ma bezpieczeństwo, a nie metodyka badania towaru.

PARP wesprze innowacyjność

Wsparcie finansowe Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dostępne dla większej liczby przedsiębiorców i instytucji.

REKLAMA

Rosną koszty działania firm

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł ponownie o 0,6 pkt. Perspektywy wzrostu gospodarczego pogarszają się już od ponad sześciu miesięcy.

2 mld euro dla firm na szkolenia pracowników

Ponad 500 tys. pracowników będzie mogło skorzystać ze szkoleń dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Unijne dotacje pokryją od 35 do 80 proc. ponoszonych przez firmy kosztów.

Krótszy okres ochrony przed emeryturą

Pracodawcy uważają, że skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego pracowników w wieku przedemerytalnym będzie zachęcać do ich zatrudniania.

VAT: powrót do zwolnienia po roku

Jest już gotowy ministerialny projekt zmian w ustawie o VAT. Powrót do zwolnienia VAT będzie możliwy po roku, a nie jak dziś po trzech latach. Zostanie także zniesiona kaucja gwarancyjna i sankcyjny 30-proc. podatek.

REKLAMA

Koncesje ułatwią inwestycje

Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Nadal 3 proc. na produkty spożywcze

Stosowanie obniżonej 3-proc. stawki VAT dla produktów spożywczych zostanie przedłużone do końca 2010 roku.

Wczorajsza podwyżka stóp nie jest ostatnia

RPP nie czekała do marca i wczoraj podwyższyła stopy o 0,25 pkt proc. W 2008 roku możliwe są jeszcze przynajmniej jedna, dwie podwyżki.

Firmy stworzyły ponad 2 mln miejsc pracy

W Polsce pracuje obecnie prawie 15,6 mln osób i jest to najlepszy wynik od 1989 roku. Od momentu przystąpienia Polski do UE firmy stworzyły prawie 2,1 mln nowych miejsc pracy. Po raz pierwszy od dziewięciu lat zmniejszyła się liczba osób pracujących na podstawie umów na czas określony.

Wyniki firm są lepsze, ale jakość spada

Ponad 14 tys. skarg konsumentów dotarło w ciągu roku do inspekcji handlowej. Prywatna służba zdrowia i inne firmy, które stawiają na masowość usług, są przeciążone. Jedyna recepta na te problemy to zmiana usługodawcy - radzą eksperci.

Pracujący uczniowie wybiorą rady pracowników

Pracownicy młodociani będą wliczani do liczby zatrudnionych, od której zależy, czy w danej firmie może powstać rada pracowników.

Używanie części nieruchomości nie uprawnia do niższego podatku

Fakt, że część powierzchni budynku nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej, nie daje prawa do niższej stawki podatku od nieruchomości.

Polska kaucja VAT narusza prawo unijne

Wydłużenie terminu zwrotu VAT dla nowych podatników VAT UE lub jego skrócenie po wpłacie kaucji gwarancyjnej 250 tys. zł narusza przepisy wspólnotowe - uznał rzecznik ETS.

Wszystkie dowody przedsiębiorca musi zgłosić w złożonym pozwie

Ograniczona możliwość powołania nowych twierdzeń i dowodów już po wniesieniu pozwu nie ogranicza dojścia do prawdy oraz prawa stron do obrony przed zarzutami.

Wiążąca Informacja Taryfowa daje przywileje importerowi

Przedsiębiorcy powinni starać się o uzyskanie Wiążącej Informacji Taryfowej. Decyzja ta jest bardziej respektowana przez organy celne, aniżeli opinia na temat klasyfikacji wyrobów i usług.

Rzecznik ETS ocenia kaucję

Dziś rzecznik ETS wyda opinię w sprawie zasad zwrotu VAT i kaucji gwarancyjnej. Zdaniem ekspertów, rzecznik uzna nasze regulacje za niezgodne z prawem UE. Resort finansów zapowiedział zniesienie kaucji VAT, ale z końcem roku.

Znikną pozwolenia budowlane

Ministerstwo Infrastruktury chce zastąpić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu decyzją o zatwierdzeniu urbanistycznego planu realizacyjnego. Przyspieszy to procedury inwestycyjne w budownictwie.

Unia planuje przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

W marcu ministrowie finansów krajów UE będą musieli wybrać między dwoma projektami ukrócenia oszustw w podatku VAT.

Prognoza: 5 proc. wzrostu PKB w I kwartale

Jeśli nadal sprzedaż detaliczna będzie rosła tak jak w styczniu, to dynamika PKB w I kwartale przekroczy oczekiwane wcześniej 4,5 proc.

Mniej obciążeń biurokratycznych

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt uchwały dotyczący redukcji obciążeń administracyjnych w priorytetowych obszarach polskiego prawa.

Ministerstwo zwleka z wydaniem rozporządzenia

Przedsiębiorcy nie mogą budować sklepów o powierzchni przekraczającej 400 mkw., bo Ministerstwo Gospodarki nie wydało rozporządzenia do ustawy.

Konieczna zmiana zasad rozliczania dywidend

Należy niezwłocznie przywrócić możliwość korzystania z wewnętrznego zaliczenia podatkowego przy rozliczaniu dywidend przez te podmioty, które były podatnikami zryczałtowanego podatku od otrzymanych dywidend, lecz nie spełniają ustawowych warunków zwolnienia podatkowego.

Żołnierz przedsiębiorca nie musiał płacić składek

ZUS domaga się zaległych składek od żołnierzy zawodowych, którzy w 1999 roku prowadzili działalność gospodarczą. Zdaniem RPO żądanie to jest nieuzasadnione.

Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Dziś jest ostatni dzień na złożenie rocznej korekty VAT. Obowiązek ten dotyczy podatników rozliczających się tzw. proporcją, czyli dokonujących zakupów związanych z działalnością dającą, jak i niedającą prawa do odliczenia.

Czy wolno ujawniać dane osobowe dłużników

Czy ujawnienie wierzytelności i podanie danych dłużnika do publicznej wiadomości jest niezgodne z prawem?

Firmy poczekają na dotacje

Na pieniądze z Programu Innowacyjna Gospodarka na razie mogą liczyć tylko naukowcy. Firmy muszą poczekać przynajmniej do końca marca.

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

Firmy przyślą dane o programach emerytalnych

Do 1 marca pracodawcy muszą złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego roczną informację na temat prowadzonych pracowniczych programów emerytalnych.

Szef nie zwolni po macierzyńskim

Pracownik, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale chce pracować krócej, by móc opiekować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Termin korekty zależy od jej wpływu na wysokość podatku

Korektę faktury VAT można złożyć w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru.

Nie będzie potrzebny podpis elektroniczny

Wprowadzenie ofert bez podpisu elektronicznego ma spowodować większe zainteresowanie wykonawców licytacją elektroniczną.

Firmy zapłacą za szkolenia z pierwszej pomocy

Pracodawcy zatrudniający jednego pracownika będą mieli problem z wyznaczeniem osoby odpowiadającej za udzielenie pierwszej pomocy.

50 lat to za długo na przechowywanie akt

Określając zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej powinno się wziąć pod uwagę, że ZUS może kontrolować płatników tylko przez dziesięć lat.

Rozporządzenie umożliwi aktualizację nieruchomości

Wartość nieruchomości w sprawozdaniach polskich firm jest zaniżona. Minister powinien wydać przepisy umożliwiające podwyższenie ich wartości. Poprawi to wizerunek firm u inwestorów i innych partnerów handlowych.

Regionalne instytucje obsługujące wnioski firm o dotacje ruszą najwcześniej w czerwcu

Nie wcześniej jak pod koniec I półrocza poznamy instytucje, które w regionach zajmą się obsługą firm zainteresowanych unijnymi dotacjami. Pod koniec marca PARP rozpisze konkurs, który je wyłoni.

Rusza pierwszy konkurs dla firm z Wielkopolski

W przyszłym tygodniu rozpoczną się w Wielkopolsce pierwsze konkursy o unijne dotacje.

Będą wyższe odpisy na fundusz socjalny

W tym roku pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będą musieli odprowadzić na jego konto większe odpisy niż w 2007 roku.

Prąd będzie droższy, ale na razie dla firm

Vattenfall Sales Poland, RWE Stoen i EnergiaPro Gigawat zapowiedzieli podwyżkę cen energii rzędu 10-20 proc. dla klientów przemysłowych. Ma ona nastąpić od marca.

Od 2009 roku nie będą potrzebne pozwolenia na budowę

Nie będą już potrzebne pozwolenia na budowę. Przygotowywane plany miejscowe mają być przedstawiane do wglądu mieszkańców.

Do dziś wybór uproszczeń w PIT

Do 20 lutego należy poinformować fiskusa o wyborze wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. To również ostatni dzień na zawiadomienie urzędu skarbowego o opłacaniu zaliczek w systemie kwartalnym. Z kwartalnych i uproszczonych rozliczeń korzystają także przedsiębiorcy opodatkowani 19-proc. stawką liniową.

Będą przywileje za zatrudnianie 50-latków

Zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy oraz skrócenie z 33 do 14 dni okresu wypłacania wynagrodzenia chorobowego ma zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po pięćdziesiątce.

Dyżur będzie czasem pracy

Gotowość do pracy w trakcie dyżuru pełnionego w miejscu zatrudnienia będzie wliczana do czasu pracy.

Będą przedszkola z pieniędzy funduszu socjalnego

Resort pracy przygotował projekt noweli kodeksu pracy, który ma ułatwić rodzicom powrót do pracy. Pracodawcy dofinansują czesne za żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników. W zakładaniu małych przedszkoli przeszkadzają przepisy sanitarne, budowlane i przeciwpożarowe.

Europarlament uwalnia handel

Parlament Europejski ułatwia życie eksporterom i likwiduje ostatnie bariery w wymianie towarowej między krajami Unii. W tym samym czasie europosłowie PiS (ale także kilku z PO) wespół z kolegami z frakcji „Zielonych” i eurosocjalistami tropią spisek europejskich supermarketów

Uciążliwe przepisy VAT

 Stosowanie zasad ogólnych VAT przy rozpoznaniu obowiązku podatkowego dla importu usług utrudnia prowadzenie firm.

Poparcie dla podwyższenia limitów

 Związek Rzemiosła Polskiego popiera poselski projekt ustawy zakładający podwyższenie kwoty przychodów obligującej przedsiębiorców do prowadzenia pełnej rachunkowości.

Firma może mieć pozycję dominującą

Przejęcie przez MIH Internet kontroli nad spółką Tradus nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

REKLAMA