REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie spółki będą mogły obniżyć kapitał zakładowy

Sebastian Koczur

REKLAMA

Czy obecnie funkcjonujące spółki kapitałowe będą mogły dokonać obniżenia kapitału zakładowego po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych?
Ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, to jeden z celów rządowego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Ma temu służyć obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i w spółkach akcyjnych. Dziś do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczny jest kapitał zakładowy - 50 tys. zł, natomiast dla akcyjnej - 500 tys. zł. Zdaniem autorów nowelizacji obowiązujące progi są zaporą do rozpoczynania działalności gospodarczej.

REKLAMA

Przepisy prawa wspólnotowego pozostawiają swobodę państwom członkowskim co do określenia minimalnego kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Nowelizacja przewiduje zmianę art. 154 par. 1 kodeksu spółek handlowych oraz art. 308 par. 1 k.s.h. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością miałby wynosić co najmniej 5 tys. zł, akcyjnej co najmniej 100 tys. zł.

REKLAMA

Nowelizacja nie udziela jednak odpowiedzi na pytanie, czy obecnie funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe będą mogły dokonać obniżenia kapitału zakładowego. Należy pamiętać, iż nie jest dopuszczalna zmiana kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez ponowne oszacowanie wkładów niepieniężnych wniesionych na pokrycie kapitału. Z wykładni celowościowej projektowanego przepisu należy stwierdzić, iż nie powinno być przeciwwskazań w obniżeniu kapitału zakładowego spółek już istniejących do poziomu ustalonego w projektowanych przepisach. Przepisy projektu nie rozstrzygają też kwestii spółek w organizacji tworzonych w chwili wejścia w życie nowelizacji.

Nowelizacja spowoduje osłabienie pozycji wierzycieli spółek kapitałowych. Utrzymanie minimalnego poziomu kapitału zakładowego stanowi minimum gwarancji zabezpieczenia interesów wierzycieli spółki kapitałowej. Według autorów nowelizacji w ostatnich latach nastąpiło przewartościowanie oceny kapitału zakładowego. Zakwestionowano tezę, jakoby kapitał zakładowy przyczyniał się do polepszania sytuacji wierzycieli. Nie do końca podzielić należy tę tezę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie na dotychczasowym poziomie kapitału zakładowego stwarzało sytuację, w której spółka kapitałowa z dziś obowiązującym kapitałem jest adekwatną formą prowadzenia większego, bardziej odpowiedzialnego przedsięwzięcia gospodarczego. W chwili wejścia w życie nowelizacji praktycznie każdy bez większego kapitału będzie mógł działać w formie spółki kapitałowej.

Sebastian Koczur, adwokat, Kancelaria Adwokacka w Krakowie

SEBASTIAN KOCZUR

adwokat, Kancelaria Adwokacka w Krakowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA