REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy koczowały pod urzędem, aby złożyć wniosek w konkursie na dotacje

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Kilka dni spędzonych przed urzędem, komitety kolejkowe, spanie w samochodach, a nawet wynajmowanie staczy - w taki sposób przedsiębiorcy z warmińsko-mazurskiego starali się o unijne dotacje.
Urzędnicy w Olsztynie zdecydowali się na przeprowadzanie konkursu na dotacje dla przedsiębiorców w formule otwartej. To sprowadziło się do zasady: kto pierwszy, ten lepszy. W efekcie przed siedzibą Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie ustawiła się kolejka, która stała tam przez kilka dni.

- Choć nabór wniosków ruszał w poniedziałek rano, to już w piątek po południu przed siedzibą agencji pojawili się pierwsi chętni na dotacje. Szybko uformował się komitet kolejkowy. Według listy, w niedzielę rano, czekało już 140 osób, a w poniedziałek rano ponad 170 - opowiada GP przedsiębiorca z Olsztyna, który także stał w kolejce, by złożyć wniosek.

REKLAMA

REKLAMA

Wśród przedsiębiorców wybuchła panika, gdy okazało się, ile środków zostanie przeznaczonych w pierwszych konkursach. Miało ich starczyć najwyżej dla 60-100 firm. Z kolei inny przedsiębiorca, gdy dowiedział się o komitecie kolejkowym, w sobotę rano stawił się w Olsztynie wraz ze swoim wspólnikiem. W kolejce dostali numer 72. Wynajęli pokój w hotelu i na zmianę stali przed siedzibą agencji aż do poniedziałku.

W poniedziałek, po kilkudziesięciu godzinach oczekiwania, udało się złożyć wnioski. Potwierdziły się także obawy przedsiębiorców - we wtorek agencja ogłosiła, że wyczerpała się pula pieniędzy w konkursach cieszących się największym zainteresowaniem firm - o dotacje dla mikro i MSP oraz dotacje na innowacyjne projekty. Ostatecznie konkurs został zakończony w czwartek po południu. Tym samym zasłużył na miano najkrócej trwającego naboru wniosków w historii korzystania przez Polskę z funduszy UE.

- Gdyby przedsiębiorcy mieli pewność, że unijne pieniądze szybko się nie wyczerpią i że jeśli później złożą wniosek, to nadal będą mieli szanse na dotacje z UE, to nie ustawialiby się w kolejce - uważa Lech Janda, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Kierownictwo WMARR nie chciało komentować sposobu przeprowadzenie konkursów na unijne dotacje dla firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Na początku roku GP ujawniła, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wdraża dotacja dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka, myśli o zastosowaniu konkursów otwartych. Taki zamiar spotkał się z negatywną oceną przedsiębiorców, którzy wskazywali, że doprowadzi do kolejek, a dotacje trafią nie do najlepszych, ale tych którzy najszybciej złożyli wnioski. Ostatecznie PARP podjęła decyzję, że dotacje, które będą cieszyć się największym zainteresowaniem, będą rozdzielane w konkursach zamkniętych.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA