REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaniżenie akcyzy powoduje skutki w VAT

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Organy podatkowe, w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie, automatycznie przyjmują zaniżenie należnego VAT.
ANALIZA

Organy podatkowe w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie wydają decyzję określającą wysokość tego zobowiązania. Na tym jednak nie koniec, bo decyzja w podatku akcyzowym jest zazwyczaj impulsem do wszczęcia przeciwko podatnikowi postępowania w VAT. Ostatecznie organy automatycznie przyjmują zaniżenie kwoty należnej w VAT o wartość podatku obliczonego od kwoty podatku akcyzowego.

REKLAMA

Tomasz Stanek, prawnik z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, uważa jednak, że podatnik, który znalazł się w takiej sytuacji, nie jest bez szans w sporze z fiskusem.

- Podstawa opodatkowania VAT jest tak skonstruowana, aby odpowiadała podstawowym założeniom wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, przede wszystkim zasadzie neutralności i opodatkowania konsumpcji - wyjaśnia ekspert.

Tak też należy w jego ocenie interpretować przepisy, które ustalają jej wysokość.

- W tych granicach nie mieści się obciążenie przedsiębiorcy VAT od kwoty akcyzy określonej decyzją podatkową - mówi Tomasz Stanek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W dalszym ciągu podstawą opodatkowania VAT jest wynagrodzenie należne od nabywcy lub osoby trzeciej działającej na jego rzecz. Jego zdaniem nie zmienia tego okoliczność, że podstawą opodatkowania objęta jest również kwota podatku akcyzowego. Regulacja taka ma bowiem na celu potwierdzenie, że VAT jest naliczony również od uwzględnionego w cenie podatku akcyzowego, a nie obok tego podatku.

Tomasz Stanek nie ma wątpliwości, że zwiększenie podstawy opodatkowania ponad otrzymane (należne) wynagrodzenie skutkuje obciążeniem VAT przedsiębiorcy. A to sprawia, że wbrew przywołanym zasadom VAT to on ponosi jego ciężar, zamiast nabywcy. A takie przyjęcie jest niezgodne nie tylko z polską ustawą VAT, ale także z unijnymi przepisami. W takim przypadku podstawa opodatkowania, służąca za podstawę naliczania podatku pobieranego przez organy skarbowe, przekracza wynagrodzenie rzeczywiście zapłacone przez konsumenta ostatecznego.

Na poparcie swoich racji ekspert wskazuje na orzecznictwo ETS. Wynika z niego, że organy podatkowe nie mogą w jakichkolwiek okolicznościach (wyjątek dotyczy określenia obrotu w drodze szacowania w wypadkach ściśle określonych) naliczać kwoty przekraczającej podatek zapłacony przez ostatecznego konsumenta (por. wyrok ETS w sprawie C-317/94 Elida Gibbs Ltd).

Powyższe stanowisko w ocenie eksperta potwierdzają przepisy dotyczące zasad wystawiania faktury VAT, w której należy wskazać podstawę opodatkowania. Jeżeli zatem powstałby obowiązek podwyższenia podstawy opodatkowania, należałoby także dokonać korekty faktury. W konsekwencji kontrahent podatnika miałby możliwość odliczenia podatku naliczonego od kwoty, do zapłaty której nie był zobowiązany. Sprzedawca nie miałby przy tym prawnych możliwości żądania od nabywcy wyrównania powstałej straty.

Ważne!

W przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego podatkowi akcyzowemu podstawa opodatkowania VAT zawiera również kwotę akcyzy

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA