reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Analitycy: kolejna podwyżka stóp po wakacjach

Analitycy: kolejna podwyżka stóp po wakacjach

Już wiadomo, że stopy jeszcze wzrosną w tym roku. Analitycy sądzą, że przed nami jeszcze dwie podwyżki.

Środowa decyzja RPP o podwyższeniu stóp o 25 pkt baz., to kolejna zła wiadomość dla posiadaczy kredytu hipotecznego w złotych. W ciągu nieco ponad roku miesięczna rata takiego kredytu (w wysokości 300 tys. zł) wzrosła o prawie 500 zł.

Trzymiesięczna stawka WIBOR (podstawa do wyliczenia raty kredytu) rośnie szybciej niż główna stopa NBP, na podstawie której jest określana, bo częściowo wyprzedza podwyżki stóp procentowych, a częściowo jej wzrost jest wynikiem kłopotów banków z pozyskiwaniem kapitału na rosnącą akcję kredytową.

Wiąże się to z ciągnącym się od roku kryzysem zaufania na rynkach finansowych - banki niechętnie pożyczają sobie pieniądze, a jeżeli to robią, to po znacznie wyższych stawkach niż jeszcze przed rokiem. Stąd też rośnie oprocentowanie depozytów, z których banki finansują akcję kredytową - to jedyne pocieszenie, kiedy rosną stopy procentowe.

- W ocenie RPP w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej mimo spodziewanego stopniowego obniżania tempa wzrostu gospodarczego - napisali członkowie Rady w komunikacie po czerwcowym posiedzeniu.

Dodatkowo członkowie wskazują na możliwość wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy, czyli wtórnych efektów wzrostu inflacji, które mogą jeszcze bardziej nasilić tempo wzrostu cen. Rada miała do dyspozycji także najnowszą projekcję inflacji, z której wynika, że inflacja w 2009 roku będzie wyższa, niż wynikało to z poprzedniej projekcji, którą NBP przygotował w lutym tego roku.

- Komunikat odbieramy jako wyważony, jednak podkreślając ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy, Rada pozostawiła sobie otwartą furtkę dla ewentualnych podwyżek w kolejnych miesiącach - mówi Adam Antoniak, ekonomista z Banku BPH.

- W komunikacie nie znalazło się jedno zdanie, które widzieliśmy w poprzednich miesiącach, o konieczności zacieśniania polityki pieniężnej, co może sugerować przerwę w podwyżkach, ale nie można potraktować tego jako końca cyklu. Myślę, że po okresie obserwowania gospodarki latem, wczesną jesienią dowiemy się o kolejnej podwyżce, a na koniec roku stopy wzrosną do poziomu 6,5 proc. - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Scenariusz braku podwyżki latem zasugerował także jeden z członków RPP, Jan Czekaj, na konferencji po posiedzeniu RPP.

- Nie sądzę, by w najbliższych miesiącach pojawiły się dane, które zmuszałyby do zmiany parametrów polityki pieniężnej. W miesiącach wakacyjnych rewolucyjnych zmian nie oczekujemy - powiedział Czekaj.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama