REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokale komunalne za pieniądze prywatnego inwestora

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Resort gospodarki po raz pierwszy dofinansuje najlepsze projekty partnerstwa publiczno-prywatnego.
Samorządy dostaną po 250 tys. zł na rewitalizację domów familijnych w Łodzi, budowę basenów termalnych w Lidzbarku Warmińskim i szynowe połączenie aglomeracji górnośląskiej z lotniskiem w Katowicach-Pyrzowicach. Wsparcie w wysokości 200 tys. zł dostanie także parking podziemny w Rudzie Śląskiej. Pieniądze będzie można przeznaczyć na analizy prawne i finansowe inwestycji.

Projekty PPP wyłoniono wczoraj w konkursie Dobre Praktyki PPP, który zorganizowało Ministerstwo Gospodarki i firma doradcza Investment Support. Konkurs to promocja metodą PPP.

REKLAMA

- Chcemy pokazać, że jest dobry klimat dla współpracy samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami - mówi Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

REKLAMA

Dla gmin, które same nie są w stanie rozwiązać kwestii mieszkaniowej, inspiracją może być pomysł łódzkiego magistratu. Urząd zamierza przeprowadzić rewitalizację zabytkowych domów familijnych, jednocześnie tworząc budownictwo komunalne. Szacowany koszt inwestycji to 495 mln zł. Przedsięwzięcie opiera się na zamianie nieruchomości. Inwestor prywatny wybuduje i przekaże miastu nowe lokale mieszkalne dla obecnych mieszkańców domów familijnych, a w zamian otrzyma domy familijne. Miasto uzyska dzięki temu dodatkowe lokale komunalne, bo inwestor przekaże w nowych obiektach więcej powierzchni użytkowej, niż wynosi powierzchnia domów familijnych. Projekt obejmie 33 budynki, 1111 mieszkań i dotyczy 2500 osób. Cieszy się poparciem mieszkańców.

- Celem programu jest poprawa warunków życia mieszkańców; modernizacja i przywrócenie dawnej świetności domów familijnych. Projekt będzie prowadzony na podstawie kodeksu cywilnego i innych niezbędnych przepisów - wskazuje Marzena Korosteńska, zastępca rzecznika prasowego prezydenta Łodzi

Dziś ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z 2005 r. (Dz.U. nr 169, poz. 1420) jest martwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Kończą się prace nad nową ustawą o PPP. W przyszłym tygodniu projekt przepisów zostanie skierowany na ścieżkę legislacyjną - zapewnia Adam Szejnfeld.

- Ustawa o PPP jest zbyt rygorystyczna i instruktażowa. W praktyce stała się wraz z rozporządzeniami blokadą inicjatyw PPP. Dlatego nową regulację tworzyliśmy, biorąc pod uwagę postulaty, samorządów jak i przedsiębiorców - dodaje wiceminister. Nowa ustawa o PPP będzie miała charakter ramowy, odsyłający m.in. do prawa cywilnego.

- Wychodzimy z założenia, że partnerzy sami powinni ustalać formułę, zakres i warunki współpracy, a nie administracja - dodaje wiceminister.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA