REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokale komunalne za pieniądze prywatnego inwestora

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Resort gospodarki po raz pierwszy dofinansuje najlepsze projekty partnerstwa publiczno-prywatnego.
Samorządy dostaną po 250 tys. zł na rewitalizację domów familijnych w Łodzi, budowę basenów termalnych w Lidzbarku Warmińskim i szynowe połączenie aglomeracji górnośląskiej z lotniskiem w Katowicach-Pyrzowicach. Wsparcie w wysokości 200 tys. zł dostanie także parking podziemny w Rudzie Śląskiej. Pieniądze będzie można przeznaczyć na analizy prawne i finansowe inwestycji.

Projekty PPP wyłoniono wczoraj w konkursie Dobre Praktyki PPP, który zorganizowało Ministerstwo Gospodarki i firma doradcza Investment Support. Konkurs to promocja metodą PPP.

REKLAMA

- Chcemy pokazać, że jest dobry klimat dla współpracy samorządów z prywatnymi przedsiębiorcami - mówi Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

REKLAMA

Dla gmin, które same nie są w stanie rozwiązać kwestii mieszkaniowej, inspiracją może być pomysł łódzkiego magistratu. Urząd zamierza przeprowadzić rewitalizację zabytkowych domów familijnych, jednocześnie tworząc budownictwo komunalne. Szacowany koszt inwestycji to 495 mln zł. Przedsięwzięcie opiera się na zamianie nieruchomości. Inwestor prywatny wybuduje i przekaże miastu nowe lokale mieszkalne dla obecnych mieszkańców domów familijnych, a w zamian otrzyma domy familijne. Miasto uzyska dzięki temu dodatkowe lokale komunalne, bo inwestor przekaże w nowych obiektach więcej powierzchni użytkowej, niż wynosi powierzchnia domów familijnych. Projekt obejmie 33 budynki, 1111 mieszkań i dotyczy 2500 osób. Cieszy się poparciem mieszkańców.

- Celem programu jest poprawa warunków życia mieszkańców; modernizacja i przywrócenie dawnej świetności domów familijnych. Projekt będzie prowadzony na podstawie kodeksu cywilnego i innych niezbędnych przepisów - wskazuje Marzena Korosteńska, zastępca rzecznika prasowego prezydenta Łodzi

Dziś ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z 2005 r. (Dz.U. nr 169, poz. 1420) jest martwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Kończą się prace nad nową ustawą o PPP. W przyszłym tygodniu projekt przepisów zostanie skierowany na ścieżkę legislacyjną - zapewnia Adam Szejnfeld.

- Ustawa o PPP jest zbyt rygorystyczna i instruktażowa. W praktyce stała się wraz z rozporządzeniami blokadą inicjatyw PPP. Dlatego nową regulację tworzyliśmy, biorąc pod uwagę postulaty, samorządów jak i przedsiębiorców - dodaje wiceminister. Nowa ustawa o PPP będzie miała charakter ramowy, odsyłający m.in. do prawa cywilnego.

- Wychodzimy z założenia, że partnerzy sami powinni ustalać formułę, zakres i warunki współpracy, a nie administracja - dodaje wiceminister.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA