REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższa składka wypadkowa za przestrzeganie bhp

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracodawcy, którzy wdrożą system zarządzania bhp, zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Firmy będą rejestrować tylko te wypadki przy pracy, które powodują niezdolność do pracy powyżej trzech dni.
Rząd chce, aby stopa procentowa składki wypadkowej, odprowadzanej przez firmy zgłaszające do ubezpieczenia mniej niż dziesięć osób, mogła być różnicowana w zależności od prowadzonej działalności i związanego z nią ryzyka zawodowego. Projekt nowelizacji ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) ma być gotowy do końca tego roku. Tak wynika z projektu Krajowej strategii bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2008-2012 przygotowanej przez resort pracy.

Obecnie wysokość tej składki dla płatnika, który zgłosił do ubezpieczenia mniej niż dziesięć osób, wynosi połowę najwyższej stopy procentowej ustalonej na potrzeby wyliczania wysokości składek odprowadzanych przez firmy zgłaszające do ubezpieczenia więcej niż dziewięć osób. Nowe przepisy mają zachęcić małe firmy do lepszego przestrzegania przepisów bhp, bo wysokość składki wypadkowej, jaką będą musiały odprowadzać do ZUS w większym stopniu niż obecnie, będzie zależeć od ryzyka wypadku przy pracy lub wystąpienia choroby zawodowej przy wykonywaniu działalności, jaką się zajmują.

REKLAMA

REKLAMA

- Dzięki zmianom system różnicowania składki obejmie ponad 90 proc. wszystkich pracodawców, bo przecież firm zatrudniających od jednego do dziewięciu pracowników jest najwięcej - mówi prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Dodaje, że małe firmy mogą otrzymywać wsparcie, np. na działania profilaktyczne z zakresu bhp, ale powinny ich obejmować takie same przepisy dotyczące ochrony pracy, jakie obowiązują firmy zatrudniające więcej niż dziesięć osób.

REKLAMA

Rząd planuje też poszerzenie skali zróżnicowania stóp procentowych składek w zależności od działalności wykonywanej przez firmę i ryzyka związanego z jej wykonywaniem (obecnie wynoszą one od 0,67 proc. do 3,60 proc. podstawy wymiaru). Z obecnych 29 do około 50-60 ma być też zwiększona liczba grup działalności, dla których ustala się stopy procentowe składki wypadkowej (ze względu na ryzyko wypadków, jakie w poszczególnych grupach występują). Zdaniem rządu umożliwi to bardziej szczegółowe różnicowanie wysokości składki. Do przestrzegania przepisów bhp ma też zachęcać możliwość obniżenia stopy procentowej składki dla płatników, którzy wdrożyli w firmie system zarządzania bhp.

- To dobre rozwiązanie, bo poprawę warunków pracy można osiągnąć nie tylko wprowadzając sankcje dla firm, w których zdarzają się wypadki przy pracy, ale także przez nagradzanie uzyskujących certyfikaty zarządzania bhp - mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z projektu strategii wynika też, że rząd chce zmienić zasady rejestrowania wypadków przy pracy. Firmy będą musiały odnotowywać tylko te wypadki, które powodują niezdolność do pracy przekraczającą trzy dni.

- Na pewno znacznie zmniejszy się statystyczna liczba wypadków przy pracy odnotowana w Polsce - mówi Danuta Koradecka.

Podkreśla jednak, że firmom trudniej będzie teraz znaleźć przyczyny wypadków przy pracy oraz przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego stanowisk pracy.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA