REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą obawiać się zatrudniania niepełnosprawnych

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Dostosowania budynków i środków transportu do potrzeb niepełnosprawnych i zakaz ich dyskryminacji. Takie m.in. zmiany zawiera projekt nowej ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jedna z największych w Polsce organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych, przygotowało projekt ustawy zakładający bardzo istotne zmiany dotyczące tych osób. Dziś, w trakcie odbywającej się w Sejmie konferencji o prawach niepełnosprawnych, zapoznają się z nim posłowie.

- Tworzyliśmy go we współpracy z prawnikami i będziemy rozmawiać o nim z pozostałymi partnerami społecznymi. Mamy nadzieję, że poprze go rząd - mówi Piotr Pawłowski, prezes stowarzyszenia.

REKLAMA

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, deklaruje, że rząd chce przygotowany projekt wykorzystać w swoich pracach.

- To materiał, na podstawie którego będziemy tworzyć rządowy projekt ustawy - mówi Jarosław Duda.

Podkreśla, że sam wystąpił do środowiska niepełnosprawnych o przygotowanie założeń do ustawy.

REKLAMA

Jeśli rząd i parlamentarzyści poprą propozycje partnerów społecznych, niepełnosprawni będą mogli skarżyć każdą instytucję, która dyskryminuje ich np. w dostępie do pracy, edukacji, usług komunikacyjnych czy rozrywki. Jeśli nie zaniecha ona takich działań, niepełnosprawni będą mogli żądać zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Co więcej, to zaskarżona instytucja będzie musiała udowodnić przed sądem, że nie dyskryminowała osób niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przerzucenie ciężaru dowodu na stronę pozwaną może spowodować falę pozwów ze strony niepełnosprawnych - obawia się Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Jego zdaniem takie rozwiązanie może spowodować, że pracodawcy będą bardziej nieufni w stosunku do pracowników niepełnosprawnych.

W projekcie znalazły się też przepisy, które zobowiązują zarządców budynków użyteczności publicznej i budownictwa wielomieszkaniowego oraz przewoźników do dostosowania (pod groźbą kary) obiektów i pojazdów do potrzeb tych osób. Na przykład wszystkie sądy, szkoły, urzędy oraz szpitale mają być dostosowane do końca 2020 roku.

Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek przeszkolenia m.in. pracowników urzędów, sądów i prokuratury oraz członków korpusu Służby Cywilnej w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością.

- Umożliwią także osobom niepełnosprawnym głosowanie w wyborach przez pełnomocnika lub korespondencyjnie - dodaje Piotr Pawłowski.

Przez najbliższe miesiące środowisko osób niepełnosprawnych będzie pracować nad ostateczną wersją projektu, która ma być gotowa w grudniu tego roku.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA