| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracę dla byłego szefa można opodatkować liniowo przy zmianie zakresu czynności

Pracę dla byłego szefa można opodatkować liniowo przy zmianie zakresu czynności

Samozatrudniony, współpracując ze swoim byłym pracodawcą, może rozliczać PIT według stawki liniowej. Musi jednak wykonywać inne czynności niż te, które świadczył wcześniej na podstawie umowy o pracę.

Podstawową formą opodatkowania uzyskiwanych dochodów przez osoby fizyczne jest trójstopniowa skala podatkowa. W 2008 roku stawki te wynoszą 19, 30 i 40 proc. podstawy opodatkowania. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą potocznie nazywane samozatrudnionymi pod pewnymi warunkami mają jednak prawo opodatkowania swoich dochodów według stawki liniowej.

Na podstawie art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach liniowego PIT. Aby z tego skorzystać, mają obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. W sytuacji gdy podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, oświadczenie takie musi być złożone do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Trzeba zauważyć, że jeśli osoba rozliczająca się według stawki liniowej uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania według stawki liniowej. Dodatkowo będzie on zobowiązany do wpłacenia zaliczek na PIT od początku roku, obliczonych według obowiązującej skali podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych.

Z tego jasno wynika, że możliwości wyboru opodatkowania PIT według stawki liniowej zostali pozbawieni podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy. Możliwe będzie zatem wykonywanie innych czynności na rzecz pracodawcy i rozliczanie ich na podstawie stawki liniowej.

19 proc. wynosi liniowa stawka PIT stosowana do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »