Do czterech lat wydłuży się okres ważności pozwoleń
REKLAMA
Autorzy nowelizacji uważają, że zmiany są potrzebne, bowiem w przypadku inwestycji publicznych, szczególnie dotyczących dużych obiektów o charakterze liniowym, wyłonienie wykonawcy robót budowlanych trwa bardzo długo i często zdarza się, iż budowa może się nie rozpocząć przed upływem trzech lat od wydania pozwolenia na budowę.
REKLAMA
- Procedura zamówień publicznych, zwłaszcza dla dużych obiektów liniowych o dużej wartości zamówienia, jest długotrwała m.in. z uwagi na terminy wynikające z konieczności publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, pytania uczestników postępowań przetargowych, jak też ich liczne protesty oraz nadmierny formalizm postępowania - mówi Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO i przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.
Przedstawiciele branży budowlanej popierają zmianę przepisów. Ich zdaniem będą one korzystne nie tylko dla inwestycji publicznych, ale także prywatnych.
- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby restrykcyjnie przestrzegać terminów ważności pozwolenia na budowę. Z tego też względu wydłużenie tego terminu jest zmianą dobrą i potrzebną - mówi Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Eksperci twierdzą jednak, że wydłużenie okresu ważności pozwoleń na budowę to zmiana kosmetyczna, gdyż tak naprawdę pozwolenia powinny być w ogóle zlikwidowane.
Kluby parlamentarne są zgodne, że przyjęcie takich zmian jest potrzebne. Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac parlamentarnych.
230 138 pozwoleń na budowę wydano w 2007 roku
Arkadiusz Jaraszek
arkadiusz.jaraszek@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA