REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej założyć spółkę z miejscową firmą

Roman Grzyb

REKLAMA

Obecna w Kazachstanie od 10 lat spółka PNiG Kraków zawarła kolejny kontrakt na poszukiwanie ropy i gazu na tamtejszych polach naftowych. W tym kraju działa na razie ponad 100 polskich firm. Największe szanse na sukces mają nasze przedsiębiorstwa budowlane, chemiczne i spożywcze.
Spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków podpisała kolejną umowę na wiercenie na kazachstańskich polach naftowych. Spółka będzie szukać ropy naftowej w południowo-zachodnim Kazachstanie na głębokości ok. 5 tys. metrów. - Jest to teren bardzo perspektywiczny, a wyniki badań pokazują, że powinna tam być ropa naftowa lub gaz - mówi Jarosław Bałasz, prezes PNiG w Krakowie.

Te wiercenia polska firma będzie wykonywała na zlecenie Kazakhmys Petroleum. Zdaniem specjalistów, jeśli uda się tam znaleźć ropę naftową, to można się spodziewać kolejnych zamówień.

REKLAMA

Spółka Poszukiwania Nafty i Gazu działa na rynku kazachstańskim od dziesięciu lat. Do tej pory wykonywała wiercenia na zlecenie największych kazachstańskich firm i koncernów międzynarodowych (z Chin, Rosji, Włoch, Anglii, Niemiec i USA). PNiG Kraków to największa polska firma obecna na tym rynku i na brak zamówień nie narzeka. W Kazachstanie obecny jest też Petroinvest. Ma on udziały w tamtejszych spółkach, które są właścicielem złóż ropy naftowej. Kazachstańskie zasoby ropy naftowej szacowane są na 26 mld baryłek, czyli 3 proc. światowych zasobów.

Astana - wielki plac budowy

Dzięki drogiej ropie naftowej Kazachstan ma pieniądze na budowę infrastruktury drogowej i miejskiej. Na kazachstańskich stepach, w miejsce niewielkiej wioski, powstaje nowa stolica Astana. To olbrzymia szansa dla naszych firm budowlanych i producentów materiałów dla budownictwa.

- W tej chwili należy do nas ponad 20 proc. tamtejszego rynku klejów podłogowych, pianek i uszczelniaczy - mówi Krzysztof Domarecki, prezes Seleny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie firmy kojarzone są na kazachstańskich stepach z dobrą jakością. Tamtejszy rynek budowlany rośnie w tempie ok. 15 proc. rocznie, a ceny i marże są wyższe niż w Polsce. W Kazachstanie obecni są też tacy polscy producenci, jak Atlas, Śnieżka, Cersanit, Paradyż i Centrostal. Na rynku kazachstańskim działa ponad 100 polskich firm, ale nasze nakłady są w skali tego kraju symboliczne. W roku 2006 nasi przedsiębiorcy zainwestowali w Kazachstanie tylko 12 mln dol., wobec 54 mld dol. inwestycji zagranicznych w Kazachstanie.

Mało polskich firm

W Kazachstanie inwestują największe korporacje światowe - szczególnie naftowe - ale rząd stara się ograniczyć te inwestycje, bo sprzedaż ropy naftowej to obecnie żyła złota. Nie ma jednak żadnych barier na rynku konsumenckim.

- Możemy sprzedawać tam nie tylko materiały budowlane, ale także nawozy, maszyny i artykuły spożywcze - mówi dr Andrzej Polaczkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Polscy przedsiębiorcy obawiają się jednak rynku kazachstańskiego ze względu na odległość (dzieli nas od niego ok. 3 tys. km) oraz problemy związane z tamtejszą korupcją i biurokracją. Tymczasem zdaniem przedsiębiorców, którzy od lat są obecni w Kazachstanie, przepisy prawne i działalność urzędów nie stanowią zbyt dużego problemu.

- Warunki inwestycyjne są tu najlepsze w całym regionie - mówi Krzysztof Domarecki. Barierą jest zakup ziemi.

- Inwestor zagraniczny w zasadzie nie ma możliwości kupna ziemi w Kazachstanie - uważa Andrzej Polaczkiewicz. W praktyce jedyną możliwością jest założenie spółki z lokalnym przedsiębiorcą.

- Rozpoczynając tam inwestycję, najlepiej stworzyć spółkę z miejscową firmą - radzi Jarosław Bałasz, który jest także konsulem honorowym Kazachstanu w Polsce.

Warto być na tagrach

Eksperci zalecają też udział w odbywających się tam targach narodowych. Nasze Ministerstwo Gospodarki pokrywa nawet połowę kosztów udziału w takich imprezach, a w kontaktach z Kazachami nic nie zastąpi osobistych relacji.

 

Jak rozwija się Kazachstan

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA Z POLSKĄ

• Wymiana handlowa z Polską (lata 2003-2007) - wzrost o 136 proc.

• Eksport wyrobów spożywczych: 17,9 mln USD - wzrost o 78 proc. r/r

• Eksport maszyn i urządzeń: 93,3 mln USD - wzrost o 51,2 proc. r/r

• Eksport wyrobów z metali szlachetnych: 63,4 mln USD - wzrost o 47 proc.

• 75,8 proc. naszego importu z Kazachstanu to ropa naftowa i gaz ziemny.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA