REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej założyć spółkę z miejscową firmą

Roman Grzyb

REKLAMA

Obecna w Kazachstanie od 10 lat spółka PNiG Kraków zawarła kolejny kontrakt na poszukiwanie ropy i gazu na tamtejszych polach naftowych. W tym kraju działa na razie ponad 100 polskich firm. Największe szanse na sukces mają nasze przedsiębiorstwa budowlane, chemiczne i spożywcze.
Spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków podpisała kolejną umowę na wiercenie na kazachstańskich polach naftowych. Spółka będzie szukać ropy naftowej w południowo-zachodnim Kazachstanie na głębokości ok. 5 tys. metrów. - Jest to teren bardzo perspektywiczny, a wyniki badań pokazują, że powinna tam być ropa naftowa lub gaz - mówi Jarosław Bałasz, prezes PNiG w Krakowie.

Te wiercenia polska firma będzie wykonywała na zlecenie Kazakhmys Petroleum. Zdaniem specjalistów, jeśli uda się tam znaleźć ropę naftową, to można się spodziewać kolejnych zamówień.

REKLAMA

Spółka Poszukiwania Nafty i Gazu działa na rynku kazachstańskim od dziesięciu lat. Do tej pory wykonywała wiercenia na zlecenie największych kazachstańskich firm i koncernów międzynarodowych (z Chin, Rosji, Włoch, Anglii, Niemiec i USA). PNiG Kraków to największa polska firma obecna na tym rynku i na brak zamówień nie narzeka. W Kazachstanie obecny jest też Petroinvest. Ma on udziały w tamtejszych spółkach, które są właścicielem złóż ropy naftowej. Kazachstańskie zasoby ropy naftowej szacowane są na 26 mld baryłek, czyli 3 proc. światowych zasobów.

Astana - wielki plac budowy

Dzięki drogiej ropie naftowej Kazachstan ma pieniądze na budowę infrastruktury drogowej i miejskiej. Na kazachstańskich stepach, w miejsce niewielkiej wioski, powstaje nowa stolica Astana. To olbrzymia szansa dla naszych firm budowlanych i producentów materiałów dla budownictwa.

- W tej chwili należy do nas ponad 20 proc. tamtejszego rynku klejów podłogowych, pianek i uszczelniaczy - mówi Krzysztof Domarecki, prezes Seleny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie firmy kojarzone są na kazachstańskich stepach z dobrą jakością. Tamtejszy rynek budowlany rośnie w tempie ok. 15 proc. rocznie, a ceny i marże są wyższe niż w Polsce. W Kazachstanie obecni są też tacy polscy producenci, jak Atlas, Śnieżka, Cersanit, Paradyż i Centrostal. Na rynku kazachstańskim działa ponad 100 polskich firm, ale nasze nakłady są w skali tego kraju symboliczne. W roku 2006 nasi przedsiębiorcy zainwestowali w Kazachstanie tylko 12 mln dol., wobec 54 mld dol. inwestycji zagranicznych w Kazachstanie.

Mało polskich firm

W Kazachstanie inwestują największe korporacje światowe - szczególnie naftowe - ale rząd stara się ograniczyć te inwestycje, bo sprzedaż ropy naftowej to obecnie żyła złota. Nie ma jednak żadnych barier na rynku konsumenckim.

- Możemy sprzedawać tam nie tylko materiały budowlane, ale także nawozy, maszyny i artykuły spożywcze - mówi dr Andrzej Polaczkiewicz z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Polscy przedsiębiorcy obawiają się jednak rynku kazachstańskiego ze względu na odległość (dzieli nas od niego ok. 3 tys. km) oraz problemy związane z tamtejszą korupcją i biurokracją. Tymczasem zdaniem przedsiębiorców, którzy od lat są obecni w Kazachstanie, przepisy prawne i działalność urzędów nie stanowią zbyt dużego problemu.

- Warunki inwestycyjne są tu najlepsze w całym regionie - mówi Krzysztof Domarecki. Barierą jest zakup ziemi.

- Inwestor zagraniczny w zasadzie nie ma możliwości kupna ziemi w Kazachstanie - uważa Andrzej Polaczkiewicz. W praktyce jedyną możliwością jest założenie spółki z lokalnym przedsiębiorcą.

- Rozpoczynając tam inwestycję, najlepiej stworzyć spółkę z miejscową firmą - radzi Jarosław Bałasz, który jest także konsulem honorowym Kazachstanu w Polsce.

Warto być na tagrach

Eksperci zalecają też udział w odbywających się tam targach narodowych. Nasze Ministerstwo Gospodarki pokrywa nawet połowę kosztów udziału w takich imprezach, a w kontaktach z Kazachami nic nie zastąpi osobistych relacji.

 

Jak rozwija się Kazachstan

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA Z POLSKĄ

• Wymiana handlowa z Polską (lata 2003-2007) - wzrost o 136 proc.

• Eksport wyrobów spożywczych: 17,9 mln USD - wzrost o 78 proc. r/r

• Eksport maszyn i urządzeń: 93,3 mln USD - wzrost o 51,2 proc. r/r

• Eksport wyrobów z metali szlachetnych: 63,4 mln USD - wzrost o 47 proc.

• 75,8 proc. naszego importu z Kazachstanu to ropa naftowa i gaz ziemny.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA